Portrét Doriana Graya

Autor: Dušan Koniar | 23.1.2014 o 12:01 | (upravené 23.1.2014 o 12:10) Karma článku: 10,17 | Prečítané:  737x

Tvrdenie 82,5 % opýtaných, že by sa prvého kola prezidentských volieb zúčastnili, je neuveriteľne vysoké číslo. Priznám sa, že ma prekvapilo a beriem ho s rezervou.

 

 

Takáto účasť sa objavovala na začiatku deväťdesiatych rokov, kedy ľudia niečomu ešte verili a v niečo ešte dúfali. A platí to hlavne o voľbách parlamentných. S postupujúcimi rokmi, pribúdajúcimi kauzami, z ktorých jedná jediná nebola vyriešená k všeobecnej spokojnosti a s narastajúcou apatiou, sklamaním a zhnusením z domácej politiky, volebná účasť na Slovensku klesala nasledovne (parlamentné voľby, zaokrúhlené):

1990- 95 %

1992- 84 %

1994- 74 %

1998- 84%

2002- 70%

2006- 54 %

2010- 59 %

2012- 59 %

Nárast v r. 1998 je zapríčinený zjavnou nevôľou ďalšieho účinkovania Vladimíra Mečiara a jeho suity na správe vecí verejných. Mečiar v nasledujúcej dekáde strácal, suita si však našla uplatnenie inde. Prudký pokles v r. 2006 (ale aj v r. 2002) pramení naopak zo znechutenia káuz a prešľapov druhej Dzurindovej vlády, zo stále sa opakujúcej role trójskeho koňa, či piatej kolóny, tak ako ju opakovane napĺňa nepochopiteľná filozofia KDH.

Vývoj účasti v prvom kole prezidentských voľbách má podobnú, prudko klesajúcu tendenciu:

1999- 74 %

2004- 48 %

2009- 43 % (počet platných odovzdaných voličských hlasov v pomere k oprávneným)

Rok 1999 je ešte poznačený protimečiarovskými náladami, sú to jediné voľby, v ktorých som sa druhého kola nezúčastnil. Rudolf Schuster ako nomenklatúrny káder bol pre mňa jednoducho neprijateľný. Rovnako neprijateľný je pre mňa Pavol Hrušovský, z už spomínaných netransparentných až neprijateľných krokov, ku ktorým si KDH rezko vykročí, vždy s inou pesničkou na perách, v každej z rozhodujúcich udalostí, akými voľby pre Slovensko, bohužiaľ, stále sú. V tejto súvislosti som hrozne zvedavý na vývoj situácie z určitého aspektu. Zo traja kandidáti, stojaci v tom hustom šíku voči Ficovi, sa nechali počuť, že prenechajú inému z kandidátov svoje už zaplatené billboardy k dispozícii pred druhým kolom volieb, ak by oni sami neuspeli. Nie je náhodou, že tak urobili kandidáti s reálnou šancou v prvom kole uspieť. A som preto veľmi zvedavý, ako sa zachová neúspešný kandidát Hrušovský (pretože neúspešný kandidát Mikloško položil latku tak vysoko ako položil), ako sa zachová samotné KDH, ale hlavne, ako sa zachová SDKÚ- DS, ktorá tak neuvážene dovolila svojmu koaličnému „partnerovi“ odpíliť konár, na ktorom doteraz sedela. Ľahko sa totižto môže stať, že Pavol Frešo inému ako vlastnému kandidátovi za seba a svoju stranu podporu vysloví. Ľahko sa ale môže stať aj to, že z tkz. Ľudovej platformy to bude hlas jediný.

Určitá časť verejnosti ešte stále niečomu neochvejne verí. Ich neochvejnosť pramení z tých istých sklamaní a rozčarovania, z akého pramení aj skepsa druhej polovice voličov, ktorí podľa spomenutého prieskumu agentúry FOCUS, účasť na prvom kole prezidentských volieb avizovali. Približne takto je nálada dnes na Slovensku rozdelená, približne takáto by bola aj pri sto, šesťdesiat či päťdesiat percentnej účasti vo voľbách. Neverím, že existuje nejaká výrazná skupina voličov, ktorých by na poslednú chvíľu dokázala presvedčiť nová, akokoľvek závažná informácia, či vydarený marketingový ťah niektorého z kandidátov. Ani najhorúcejší kandidát to nemôže donekonečna šponovať na spôsob Doriana Graya. Ak sa bude na svojich obrázkoch donekonečna omladzovať, bude to mať dva dôsledky.

Za prvé. Stratí už úplný prehľad o situácii a siahne po neretušovanej fotografii spred oných rokov, aby sa jeho verní mohli utvrdiť, ako a aké istoty to vlastne sľubuje. Oni to v podstate tušia a prahnú za nimi.

Za druhé. To by sa ale musel stať zázrak a toľko pozorných čitateľov Oscara Wilda jednoducho nieto. To by sa musel stať zázrak, aby si dostatočne veľká skupina obyvateľstva dokázala zmyť šupiny z očí a aby precitla. Aby pochopila, čo za temno a klamlivé manévre, zločin spomínať nebudem, čo všetko sa dokáže skrývať za vytváraním krásneho obrazu o sebe.

Buď ako buď. Všetci by mali uvítať čo najvyššiu účasť vo voľbách, aj kvôli váhe získaného mandátu, aj kvôli tomu, že nízka účasť rozdeľuje podľa mňa viac ako tá vysoká. Ak by bola naozaj približne takto vysoká, v čo ani nedúfam, vravelo by to o vážnosti situácie a že takto ju ľudia vnímajú, každý zo svojich dôvodov. Voľby už nejako dopadnú a bude nutné sa s tým vyrovnať na jednej aj druhej strane. Kto sa na ne chystal s najmenšou mierou pretvárky a zavádzania, najlepšie sa s nepriaznivým výsledkom vyrovná. Platí to aj naopak a platí to aj vtedy, ak aukcia priklepne najvyššiu sumu Portrétu Doriana Graya. Portrétovaný bude musieť ostať na pozícii mladistvého, šarmantného a obľúbeného aj naďalej, ak len nechce poodhaliť záves v trinástej komnate. Ak sa bude vyvliekať z toho, že mal aj nejakú minulosť, že súčasný stav vecí verejných je v rozhodujúcej miere jeho zásluhou, môže síce preliezť z jedného rámu do druhého, stále to však bude Veď Viete Kto.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?