Predvolebná inverzia tlačí slovenský smog domov

Autor: Dušan Koniar | 4.2.2014 o 12:02 | (upravené 4.2.2014 o 12:11) Karma článku: 20,96 | Prečítané:  418x

Ako vo filme pustenom odzadu, vracajú sa emisie nazad do komínov a majú vytvoriť ilúziu, že politické nebo nad Slovenskom je čisté ako od počiatkov sveta. Hlvne nad Súmračnou ulicou v Bratislave je neobvykle jasno a tých zopár baránkov, čo ihravo na oblohe riasia svoje rúna, je iba signálom pre ostatné ovce, aby trafili do toho správneho košiara.

 

 

Biele rúno si chce uchovať aj Fico a preto odmieta akúkoľvek zodpovednosť za predaj emisných kvót v r.2008 počas jeho prvej vlády. Aj keď to láka hovoriť o vlkovi v rúchu barančom, nebudem urážať vlka a ostanem pri konštatovaní, že zbabelosť svojho úteku od zodpovednosti dokáže Fico predviesť aj pri starých kauzách. Dobehli ho a dobehnú ho aj ďalšie. Zbavovanie sa zodpovednosti tvrdením, že s touto kauzou nie je spojený nikto zo strany Smer je naivné a hlúpe. Pretože pramálo komu záleží na tom, či niekto fandí Slovanu alebo Interu. Toto nie je kauza Smeru, toto je kauza vtedajšej vlády, jej ministrov zodpovedných za onen rezort a samozrejme, jej predsedu. Zodpovednosť fyzických, hmatateľných osôb a nie toho smradľavého fluida, čo okolo seba vypúšťajú ako mimikry. Fanúšik Slovanu môže byť otec čo bráva synka pravidelne na futbal, od určitej doby ale nie, pretože tam ide o hubu. Kvôli iným fanúšikom Slovanu, ale všetci vieme, aj ten malý synak, že problém je inde, nie v nosení rozdielne farebného šálu.

Ficovo tvrdenie, že predošlá vláda mala možnosť s kauzou a jej došetrením niečo konštruktívne urobiť neobstojí. A neobstojí možno na tej prehnitej justícii, s ktorou chce Fico tak rázne a odrazu zatočiť. Odmietnutie trestného oznámenia špeciálnou prokuratúrou, ktoré podal vtedajší minister životného prostredia Nagy a ktoré sa týkalo nedoplatenia 15 miliónov eur za emisie a odôvodnenie toho odmietnutia, že spoločnosť konala v dobrej viere, je prenesenie celej zodpovednosti na vedenie rezortu (ministra za SNS) ale aj na vedenie vlády a toho, kto tú vládu zostavil. Nie Smer, nie Smer a SNS a HZDS. Ale Fico. Exminister Nagy o zamietnutom trestnom oznámení hovoril aj 20.10.2013 v relácii televízie TA3 V politike, kde mu bol partnerom vtedajší a teda aj terajší šéf envirorezortu Žiga, nominant strany Smer. Neviem aký je jeho terajší názor na celú kauzu, ale oná účasť v televíznej debate prebiehala približne v tej dobe, kedy polícia oznámila, že vyšetrovanie kauzy emisií zastavuje, pretože je nereálne dopátrať sa ešte nejakej novej skutočnosti. Napodiv, práve minister Žiga s týmto nesúhlasil a tvrdil, že stále sa je čoho dopátrať, stále je možné obviniť konkrétneho človeka a požadoval vo vyšetrovaní pokračovať.

Pre porovnanie, toto prebehlo v tom istom týždni, kedy iný vyšetrovateľ oznámil, že upúšťa od vyšetrovania ohovárania a poškodzovania dobrého mena prezidenta Gašparoviča, ku ktorému malo dôjsť zverejnením blogu. Aj prezident Gašparovič namietal voči tomuto preklasifikovaniu z trestného činu na priestupok, ktorý sa má doriešiť udelením alebo neudelením priestupkovej pokuty. To ale len na ilustráciu toho, že vyšetrovania buď prebiehajú alebo sú pozastavené a deje sa tak denne.

Otázny je však dôvod toho pozastavenia vyšetrovania kauzy emisií. Pri kauze tak medializovanej, akou emisie stále sú a v prípade, ak úradník určite do kauzy vidiaci, akým minister životného prostredia je, má opačný názor ako jeho nadriadený, odpoveď môže byť iba jedna. Nadriadená osoba ministra presadzuje svoj názor a svoje rozhodnutie. Koná v rámci svojich kompetencií, zároveň ale koná na svoju priamu politickú, ak nie aj inú, zodpovednosť. Tým, že presadzuje iný názor, ako je odborný názor jeho ministra, teda toho, ktorému zveril vedenie rezortu, takýmto presadzovaním prevzal na seba aj zodpovednosť za všetky skutočnosti, ktoré z toho môžu vyplynúť. Platilo to v roku 2008, lebo po výmene dvoch nominantov SNS zveril rezort nakoniec Čaplovičovi a kauza pokračovala ďalej. A platí to aj od prelomu rokov 2013/14 až do dnešných dní, kedy je tá kauza zrazu tak horúca a smog, dym, smrad a bodrel tak nevkusne zacláňajú pri výhľade z letného paláca arcibiskupov do toho menšieho, čo tu ostal po Grasalkovičovcoch.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?