Končí sa jedna etapa politického života Róberta Fica

Autor: Dušan Koniar | 11.2.2014 o 10:50 | (upravené 11.2.2014 o 10:58) Karma článku: 17,82 | Prečítané:  1149x

Najprv sa tomu vyhýbal ako čert krížu, najprv mu to smrdelo ako cesnak upírovi a zrazu je to téma, okolol ktorej sa zakráda ako ten pes okolo horúcej kaše. Prezidentovanie, prezidentské právomoci, vzorná spolupráca troch najvyšších ústavných činiteľov na...ozaj, na čom vlastne?

 

 

Vykľulo sa šidlo z vreca a dlhé mesiace prejavovaný nezáujem o úrad prezidenta a jeho prípadné právomoci, premenili sa v dlhé úvahy o tom, čo všetko by Róbert Fico ako prezident dokázal. Najnovšie to šidlo vypichlo taký variant, že by vedelo prebrať povinnosti premiéra a suplovať jeho prítomnosť na príslušných fórach Európskej únie. Údajne z dôvodov, že sa na tých fórach cítia, Fico aj šidlo, ako doma. Uviedol to pre Lidové noviny a dodal, že rád by takto novej vláde a premiérovi pomohol najme v prvom období jej vládnutia.

Počujete pán Paška, čo vám odkazuje Fico? Možno bude on prezidentom a možno budete vy premiérom, ale budete premiérom nekompetentným, takým, čo sa do funkcie dostane nepripravený a bude sa jej výkonu priúčať počas vykonávania svojho mandátu.

Počujete pán Kaliňák? Počúvajte dobre, pretože to isté odkazuje Fico aj vám. Ste totiž niečo ako druhý v poradí na funkciu premiéra a aj vy sa preto musíte mnohému priučiť. Ako druhý v poradí, musíte sa zrejme učiť viac a preto vám obidvom preložím do zrozumiteľnej reči, čo má Fico na mysli, ak hovorí o prvom období vášho prípadného vládnutia. Hovorí o tých dvoch rokoch, čo ešte ostávajú do riadnych parlamentných volieb. O tom hovorí, že on je Frodo Bublík a on ponesie Prsteň do útrob Hory osudu.

A hovorí aj o inom, pretože iba jeden z vás dvoch bude novým premiérom ak ho zvolia. Hovorí totiž o tom, že spolupráca medzi ním ako prezidentom, niekým z vás dvoch ako predsedom vlády a ešte niekým, červ vie s kým vlastne, ako predsedom parlamentu, bude vzorná a Slovensku prospešná. Toto hovorí a ešte dodáva, kdesi medzi riadkami, ale aj na plné ústa, že takúto spoluprácu vie garantovať len on.

Zamyslite sa však, Paška, Kaliňák a ostatní voliči, čo sa skrýva za týmito rečami, čoho sa Fico tak príšerne bojí. Bojí sa toho, čo je reálne možné a čo sa dúfam aj stane. Bojí sa toho, že ostane premiérom s veľmi zlou reputáciou. Bojí sa toho, že zo všetkých prezidentských kandidátov, ktorí tento krát neuspejú, všetci budú neúspešní, on však bude porazený. A skončí sa tak jedna etapa politického života Róberta Fica. Skončí sa etapa, v ktorej mu stačili slová a začne sa etapa, v ktorej bude musieť predstúpiť s činmi a ich výsledkami.

Jeho prvým činom bude to, že dokáže spolupracovať ako premiér s novým prezidentom, pretože ten bude reprezentovať väčšiu silu mandátu akou disponuje on. Bude musieť dokázať, že spolupráca v prospech Slovenska nie je len to, aký ma na to názor on, ale aj to, aký na to má názor niekto iný, nad mieru kompetentný. Výsledkom toho činu bude to, že ani zďaleka neleží všetko iba na jeho pleciach, že je to predsa len Spoločenstvo, ktoré síce rôznymi cestami, predsa však k spoločnému cieľu, postupuje krok za krokom. Bude však musieť dokázať ešte viac. Bude musieť veľmi zrozumiteľne vysvetliť svoje odmietnutie, ak nový prezident navrhne či požiada vládu presne o to isté, čo v rozhovore pre české noviny prezentoval on, totiž ponuku na prevzatie zastupovania Slovenska na tých fórach v európskych štruktúrach.

Frodo Bublík to nakoniec dokázal, nie sám a nie bez ujmy, ale dokázal. Prišiel o prst, ale zachránil ľudstvo imaginárneho Tolkienovho sveta. Žijeme však inde, imaginárnosť je iba dojem a realita je často krutá. Preto pozor aj vy, pani Laššáková, majte vy pekne ruky za chrbtom, nemôžete vedieť o ktoré články by ste mohli prísť. Či už o ten s umelým nechtom alebo o iný, označený ako 101.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?