Tisova vila a pôvabné garáže

Autor: Dušan Koniar | 17.2.2014 o 9:23 | (upravené 17.2.2014 o 9:30) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  2084x

Prebehla médiami taká správa, že Trenčania prišli o jednu z budov, ktorá tvorila časť ich dlhoročnej identifikácie sa so svojim mestom. Predposledný majiteľ mal s budovou určité zámer, zámery toho, zatiaľ, posledného sú odlišné.

 

 

Romanticky pôsobiaca vila z roku 1930, okrem iného, vykazovala kvalitu vtedajších staviteľov aj projektantov. Kompozične „sedela“ do oka, mala svoj šmrnc a odhliadnuc od toho, že predstavovala už prežitý návrat k historizujúcim koncepciám, mala svoju nepopierateľnú estetickú a snáď aj historickú hodnotu. Napriek tomu, možno v predstave, že by sa nenašiel nikto, kto by mal to srdce ju zbúrať, nebola vila v zozname hnuteľných pamiatok, ktorý by ju určitým spôsobom ochránil.

Ak vilu v roku 2012 kúpil známy podnikateľ a zberateľ obrazov Bohumil Hanzel, ľahko sa uverí jeho tvrdeniam, že v priestoroch vily plánoval kultúrne a umelecké aktivity a možno aj bývanie rodiny. Zberateľ a jeho zbierka na jednom mieste. Kto by si to nevedel predstaviť v takýchto priestoroch.

Zdravotný stav však prinútil pána Hanzela týchto plánov sa vzdať a vilu predal slovenskému hokejistovi Mariánovi Hossovi. Ten využil svoje právo nového majiteľa a keďže budova nebola pamiatkovo chránená, požiadal o búracie povolenie, ktoré aj dostal a vila je, na veľké zhrozenie Trenčanov, minulosťou. Marián Hossa plánuje na parcele výstavbu nového rodinného domu a ja mu prajem, aby sa mu tam spokojne bývalo. Ak ho osud nezaveje niekam inam a pozemok, rodinný dom, či len stavebný zámer, nebude mať o rok iného majiteľa.

Je to taký nepríjemný pocit, sledovať niečo, čomu niekto vedel dať nové opodstatnenie a vdýchnuť tomu zmysel pretrvania určitej hodnoty. A to niečo zakape len preto, lebo niekto iný môže zvažovať tak neekonomicky a zbúra zrekonštruovanú budovu kvôli stavbe novej. Nepoznám Trenčín a neviem v čom tkvie atraktivita tejto lokality. Ak je to záležitosť prestíže, hádam by sa našiel aj iný, porovnateľne prestížny flek, na ktorom by sa architekti, určite vďačne pre bonitného zákazníka, realizovali.

Nemám čo vyčítať Mariánovi Hossovi, urobil to, čo podmienky dovoľovali. Len mi to príde také grambľavé a hrdopyšské. Ako by zabudol, že možno má svoj najdôležitejší gól, ktorým rozhodol veľa v reprezentácii či v NHL. Akoby ale zabudol, že to najdôležitejšie nemusí byť aj technicky či herne najkrajšie. Že rozhodnutie ktoré sa tak veľmi ráta, môže padnúť aj po teči či náhodnom zasiahnutí puku. Akoby zabudol, že najkrajšie góly sú tie, ktorými spravil radosť divákom pre ich dokonalosť, pre výnimočný a nezabudnuteľný športový zážitok a je úplne jedno, či to bolo na MS alebo v juniorskej lige.

Rozhodol sa búrať a zarmútil Trenčanov. Postaví nový dom, či z toho ale bude mať niekto radosť, to je otázne. Na fotografiách pri článku z Plusky je zrejmé, že novostavba garáži ostala zatiaľ zachovaná. Zatiaľ sa hodí na uskladnenie materiálu a náradia, potom pôjde dolu aj táto prístavba. Za tou mi ľúto nebude, za vilou, hoci som tam nikdy nebol, trochu áno. Je príznačné, že nový majiteľ okamžite dokáže zhodnotiť využiteľnosť a prospešnosť niečoho tak titerného, ako je dvojgaráž a že sa vôbec nepozastaví nad tým, či by sa samotná budova nedala zhodnotiť lepšie, ako odsúdiť ju na nezaslúžený zánik.

Mám vážne obavy o osud podobných stavieb. Naozaj si myslím, že pamiatkári by sa mali vrátiť do terénu a zhodnotiť situáciu, že posledných päťdesiat rokov určité objekty prehliadali buď preto, že sa im zdali byť dosť nové, alebo preto, že nepredpokladali, že by ich niekto, v takom zachovalom stave v akom sa nachádzajú, jednoducho zbúral. Vlastniť pamiatkovo chránenú nehnuteľnosť je často kríž. Takéto rozhodnutia treba robiť uvážlivo, nestrpčovať zbytočne majiteľom život. Samotné búranie je však definitívny koniec všetkého a to je proste škoda.

http://www.pluska.sk/regiony/zapadne-slovensko/02/marian-preco-si-ju-zbural-tisova-vila-bude-trencanov-iba-spomienkou.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?