Fico a jeho rešerše

Autor: Dušan Koniar | 13.3.2014 o 2:17 | (upravené 13.3.2014 o 2:31) Karma článku: 25,25 | Prečítané:  2217x

O pár hodín nastane volebné moratórium a tak čakám, čo sa stihne ešte objaviť v schránkach či na sieťach. Teraz je tá najvhodnejšia doba, vypustiť plyn a zakázať masku.

 

 

Obidve včerajšie televízne debaty prezidentských kandidátov boli jalovejšie ako čokoľvek predtým. Už sa toho veľa nenavymýšľa, niet akého túza vytiahnuť na poslednú chvíľu. Tak hádam počas toho moratória sa niečo vykluje. Alebo sa to ešte chvíľu nechá uležať, dozrieť a použije sa neskôr.

Vyzerá to tak, že to bude predsa len Andrej Kiska, z koho má Fico oprávnený strach. Je to na šľak trafenie. Neustále niekomu pripomínať jeho nevhodnosť na prezidentský úrad, deklasovať ho na politicky nepripraveného, div nie kriminalizovať jeho podnikanie a furt sa drží na druhom mieste. To už ale asi bude údel občianskych kandidátov, zotrvať nezaradený a vstupovať ako taký do politiky. Jeho šance sú o to menšie a on to vie. Keď to ale pravidlá súťaže dovoľujú, čo potom? Zmeníme ich, lebo amatér ľavou zadnou preskakuje jedného dlhoročného politika za druhým a vyzerá to, že o prsia či o celú konskú dĺžku, mohol by predbehnúť aj horúceho favorita?

Je Andrej Kiska amatér alebo nepríjemný protihráč, ktorému bookmakeri, už aj tak hanebne nízky kurz, prepisujú na ešte nižší? Ja si myslím, že skôr to druhé, pretože amatérov je tam zopár, s preferenciami začínajúcimi s nejakým číslom až za desatinou čiarkou. O tých ale nie je zjavne potrebné sa vyjadrovať, neohrozujú nikoho.

Róbert Fico sa opakovane ohradzuje, že akéže uchopenie všetkej moci v štáte. Voľby predsa vyhrali, majú premiéra aj predsedu parlamentu a za prezidenta môže kandidovať každý, kto spĺňa podmienky. Súhlasím s ním, môže. Aj predseda vlády, aj primátor okresného mesta, hocikto, kto nazbiera odvahu a podpisy. Musí ale rátať s tým, že jeho doterajšie pôsobenie bude posudzované úmerne tomu, ako sa budú pohybovať jeho preferencie. Sú aj miernejšie tresty ako ukrižovanie, ak dotyčný nič neohrozuje.

Obidve televízne debaty som si mohol odpustiť. Kým kandidáti jachali z Hradu do Záhorskej Bystrice, umyl som riady a tak podobne. Potom sa argumenty a postoje, toľkokrát zopakované, zopakovali ešte raz. Neviem na hranici čoho sa pohybuje tvrdenie o niekom, že je úžerník. Či to môže ostať nepovšimnuté a bez reakcie. Ak by som ja podnikal vo sfére finančných služieb a niekto by toto o mne tvrdil, zrejme by som to považoval za poškodzovanie dobrého mena. Ale nie som právnik ako Fico, tak naozaj neviem, čo sa na tú tému tvrdiť dá a čo nie. Ak teda stále platí pre každého prezumpcia neviny.

Najprv som si myslel, to v tej prvej debate, že Fico fakt niečo bombastické na Kisku vytiahne, keď sa k nemu otočil s tvrdením, že mu predloží niekoľko dôkazov o jeho úžere a nemorálnom obohacovaní sa. Keď ho ale redaktor požiadal o spresnenie, Fico sa stiahol, že to nechá na inokedy. Spomenul len rozhovor s vrátnikom, ktorý si štyridsať požičal a šesťdesiat musel vrátiť.

Riadov veľa nebolo a tak som medzi obidvoma debatami pozrel na zverejnené súdne rozhodnutia. Povinnosť zverejňovať trvá niečo cez dva roky, nebol som si ale istý, či sa týka aj starších rozhodnutí. Týka. Doteraz zverejnených je ich viac ako deväťstošesťtisíc a najstarší som našiel záznam o rozhodnutí z r.1997. Poriadne mi odľahlo, podozrieval som premiéra, že zamestnal ministerstvá prehrabávaním sa v archívoch súdov a hľadaním nešťastníkov, čo prišli kvôli Kiskovi o strechu nad hlavou. Doteraz ich totiž akosi nikto nevie nájsť. Keďže ale je toľko súdnych rozhodnutí na webe, to by už to hľadanie malo byť jednoduchšie. Zvládnuť full textové vyhľadávanie alebo vedieť spakruky číslo spisu, dátum konania, príslušný súd a podobne.

Takto uspokojený o premiérovej nevierolomnosti, čo sa zneužívania štátnych úradníkov týka, pozrel som si aj druhú debatu. Jasne že otázky a odpovede, tvrdenia a postoje sa zopakovali. A jasne že prišlo aj na úžeru a vrátnika s dlhmi. Fico zopakoval svoju hrozbu o predložení dôkazov a tváril sa náramne profesionálne, keď toto tvrdil do očí politickému amatérovi. Akurát, že naozaj neviem kto je amatér, keď z premiéra vylezie potvrdenie jeho tvrdení tým, že on sa predsa Kiskom vôbec nezaoberal, až do dnešného dňa. Keďže ale on a ostatní sa stále obúvajú do neho, pritvrdil v tom ľútom boji a otvoril si noviny. Tam to písali, predstavte si, o ukrivdenom vrátnikovi a o zversky vysokom úroku 12% per anno.

To sme to teda dopracovali. Za prezidenta nám kandiduje ďalší amatér. V živote nečítal žiadne noviny a hneď prvým na ktoré naďabí, uverí všetko. Ak by čítal nejaké noviny aj predtým, hádam by sa zamyslel, čítajúc o sebe, či je všetko pravda, čo sa v novinách píše. Iba ak by vedel, že naozaj je, že noviny si nevymýšľajú ani o úžerníkoch ani o iných grázloch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?