Sťažiť si pozíciu kandidáta pozíciou vulgárnej trhovkyne

Autor: Dušan Koniar | 16.3.2014 o 23:22 | (upravené 16.3.2014 o 23:39) Karma článku: 19,22 | Prečítané:  2192x

Kto si nevie dať pozor na ústa, môže sa mu stať, že po nich dostane. Najme ak to nie je prvý krát, že bude zrejme nútený čeliť obvineniu z poškodzovania dobrého mena, rozširovania nepravdivých tvrdení a urážok. Čo čakať od muža, čo cudzím ženám z pódia rozpráva obskúrne vtipy a historky, také, ktoré keď by im ich povedal manžel, vytreli by s ním podlahu.

 

 

Marek Maďarič je poverený novou medveďou službou. Po vyspovedaní Róberta Fica o jeho zasnenom detstve, o nedeľných kázaniach a prázdninovom trhaní gatí na cudzích hruškách, je tu úloha nová. Vytvoriť obraz Róberta Fica ako obete doby, ako terč útokov z každej strany a aké to má on veľmi sťažené, keď popri tom všetkom musí ešte premiérovať krajinu. Kto ho do pozície prezidentského kandidáta vyháňal z premiérskeho kresla, ak nie on sám? Komu chce vytýkať nepripravenosť na vážnu a zodpovednú funkciu prezidenta republiky, ak sa nevie sám na ňu pripraviť. Hoci aj odchodom z vlády hneď po ohlásení kandidatúry v decembri.

Fico trucuje v premiérskom kresle, kombinuje a húta, ako by sa niečoho nepríjemného zbavil a ako by sa k niečomu trblietavému dostal. Ak vedenie vlády nie je preňho záťažou, nemá ju čo opúšťať a rozptyľovať sa taľafatkami. Vie však, že na prezidentský úrad nemá nikoho, koho by ľudia zvolili bez rizika, že uspeje iný kandidát. A potrebuje mať obsadený hlavne premiérsky post, ale tak, aby mohol ovládnuť aj ten prezidentský. Rozhodne sa, že jednoduchšie udrží moc nad troma ústavnými funkciami z úradu prezidenta a tak zariskuje. Nie doslovne, to on nedokáže. Vytýči si cieľ a ukladá stranícku úlohu svojim ľuďom, že mu ten cieľ pomôžu dosiahnuť. Bez rizika, že by musel s kožou na trh, len s bezobsažným táraním dve na tri Maďaričovej uznanlivo prikyvujúcej hlave. Ten vôbec nevychádza z údivu, aké šťastné detstvo mal Róbert, akí skvelí kamaráti by sa pre neho, či on pre nich, vrhli do miestneho veľtoku.

Stranícka úloha je to ale nevďačná a neľahká. Uzurpátor moci má strach obklopiť sa šikovnými ľuďmi, tí by ho od nej odbremenili, preto si hľadá prikyvovačov. Tí však náročnú úlohu nezvládajú, zmôžu sa iba na neschopné opakovanie a verklíkovanie predsedových primitívnych útokov. A opakovanie jeho vulgárneho prejavu. Je potom pre nich príznačné, že opäť nevychádzajú z údivu, ak na ich sprosté útoky niekto zareaguje podaním trestného oznámenia.

Máme do činenia s absolútnymi mentálnymi bezzemkami, ktorí verili a ešte snáď veria tomu, že označiť niekoho za úžerníka sa dá aj beztrestne. Akoby nepostrehli, že práve ich predseda vytiahol do boja o ozdravenie súdnictva a nápravy vecí dlho zanedbávaných. Len smelo do toho, po náprave voláme všetci.

Fico, Maďarič a kdejaký súmračník sa pohoršuje, že Kiska žiada férovú kampaň pred druhým kolom a zároveň podáva trestné oznámenie. To sa vraj nerobí, takto kampaň začínať, podaním trestného oznámenia. To sa zrejme robí tak, že sa rozširujú lži, lebo tvrdenia bez dôkazov sú len tvrdeniami a tie poškodzujúce si zasluhujú odpoveď. Už niet spupnej reakcie, že len nech sa niekto súdi, tento krát s predsedom vlády, ak si na to trúfa. Fico má v živej pamäti, ako sa rok vyhýbal prebratiu súdnej obsielky a rozhodnutiu, že za niečo veľmi podobné, čo povedal o Kiskovi, má sa súdnym rozhodnutím ospravedlniť Radičovej. Ale macho sa ženám ospravedlniť nevie, pretože on sa k nim nevie ani správať. On si samozrejme myslí že vie, preto je macho, lebo si to myslí, ale nevie to.

Pozrime sa bližšie na to, čo si to trúfa Fico o Kiskovi tvrdiť a aké podhubie je tomu tvrdeniu vytvárané. V prvom rade je to samotná skutočnosť, že prvé spoločnosti, ktoré Kiska spoluzakladal, začali podnikať v roku 1996. Roky s veľmi zlou karmou, tvrdilo sa o nich, veď je to obdobie Mečiarovho šafárenia a čo vtedy vzniklo, smrdí len zlodejinou a mafiánskymi spôsobmi. Čokoľvek vtedy vzniklo, nemohlo existovať bez prepojenia na zberbu rabujúcich privatizérov a podvodníkov. Zaujímavé tvrdenie, pretože v tomto istom duchu sa musí týkať aj muža, ktorý si toho istého Mečiara o desať rokov posadí do vlády. No, možnože na tom aj niečo bude. Do tohto obdobia spadajú začiatky pôsobenia spoločnosti Horizont a BMG Invest (1997) vedené Frunim. A stačí si len spomenúť, ktorí dvaja politici sa potom snažili na tých desiatkach tisícoch poškodených politicky priživiť. Mečiar sprostým vydieraním záhadnými disketami, ako ináč, záhadne sa raz ráno povaľujúcimi na jeho stole. A Fico ešte sprostejším priživovaním sa na sľuboch, že všetkých odškodní. Na disketách sa doteraz nenašlo nič, akurát že Mečiarova pamäť je trvalo poškodená a nepomohlo žiadne resetovanie. A zo sľubov, ako to už pri Ficovi býva, ostali oklamaným oči pre plač. V tých rokoch nebola o poškodených klientov spoločností, aj iných ako Horizont a BMG Invest, núdza. Ako vyženieš zo správ defraudáciu miliárd korún, keď sa o ne hlásia toľkí občania. Spisujú petície, podávajú kolektívne žaloby, zakladajú občianske združenia, pred kamerou sa otŕča nejeden matrtaj, čo riešenie pozná, či ho aspoň sľubuje. Ešte dnes stačí zagúgliť a nájde sa množstvo podkladov o poškodených aj o tom, ako boli napokon odškodnení. Možno sa dá aj zistiť, kde sa teraz vyvaľuje Fruni, nedávno prepustili ďalšieho z odsúdených za tento podvod.

Preto by rozhodne nemalo byť ťažké nájsť zodpovedajúce množstvo podvedených a oklamaných klientov, ktorí doplatili na úžeru Kiskových spoločností. Nemal by to byť žiaden problém, pretože, na rozdiel od Fruniho, Kiska sa nezašíval v Chorvátsku a potom vo výkone trestu. Podnikal so svojimi firmami až do toho roku 2006, kedy sa Fico tak zblížil s Mečiarom a Slotom. Potom firmy spoločníci predali banke a spoločnosti fungujú doteraz. Za osemnásť rokov ožobračovania, to stačí zrejme opýtať sa prvého na chodníku, určite narazíme veľmi skoro na klienta, bývalého alebo súčasného, niektorej z tých spoločností. Určite sa nám od dojatia a úľavy rozreve na pleci, že konečne si niekto všimol tie galeje, ktoré toľké roky nemo a bez pomoci znášal.

Preto je tak jednoduché povedať o Kiskovi že je úžerník bez obáv, pretože toto všetko je pravda. Dôkazov a svedkov sú plné paneláky, stačí zazvoniť pri prvých dverách. Prúser nastane až vtedy, ak v panelákoch nenájdeme nikoho takého a nikto taký ani nepostáva na chodníku. Potom je to problém, pretože vyrieknuté nie je tak jednoduché vziať späť. Tu nepostačuje konštatovanie, že štandardný politik by na Kiskovom mieste povedal iba uf, zotrel by si pot z čela a vykročil by do čestného klania kampane pred druhým kolom.

To je málo a je to zároveň jediné, čo ostáva Ficovi. Zotrieť si ten pot úzkosti, čo ho oblieva od posledného dňa pred moratóriom, a dávať si pozor na ústa, aby nepovedal zase niečo, za čo by mohol očakávať obsielku zo súdu. Predsedom vlády bude iba niečo viac ako dva roky, potom už vyhýbanie sa doporučenej pošte tak jednoduché nebude. Oprava dverí na Elektre lacná nebola, v komplexe Bonaparte je však Fico iba v prenájme. Za tie dva roky dá určite súdnictvo do takého poriadku, že vlastník nebude mať na súde problém s neporiadnym nájomcom, ktorého nezodpovedné správanie sa zapríčinilo poškodzovanie jeho majetku.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?