Keď niekto rozpráva ako Fico, je to Fico

Autor: Dušan Koniar | 19.3.2014 o 0:29 | (upravené 19.3.2014 o 0:40) Karma článku: 20,37 | Prečítané:  1914x

Nech už vyzerá, chodí, chutí či pláva ako chce, po reči poznáš človeka a humanoidný pôvod premiérovi nikto neupiera. Ale o človeku sa dá povedať hocičo, napríklad Homo homini lupus.

 

 

Thomas Hobbes (1588 až 1679), anglický filozof, teoretik štátu a práva, teoretik spoločenskej zmluvy to vysvetľuje takto:

Stav rovnosti je pre ľudstvo prirodzené iba v krátkom období po narodení jedinca. Vplyvom prostredia a výchovy v ňom dochádza k stavom nerovnosti, k deleniu na silných a slabých. Konfrontácia vedie k boju, najprv jednotlivca proti jednotlivcovi, neskôr sa jednotlivci v záujme posilnenia spájajú a uzatvárajú spoločenskú zmluvu. Tento stav vedie k občianskemu stavu a ten zase k právnemu stavu. Latinská fráza, Homo homini lupus, teda človek človeku vlkom, pochádza z čias antiky. Z obdobia, kedy sa formovala občianska spoločnosť, právny stav a štátnosť a z tejto tradície vychádza aj súčasný svet.

Môžeme sa len domnievať, v ktorom štádiu vývoja ľudstva sa nachádza mentalita a spôsob uvažovania Róberta Fica, predsedu vlády Slovenskej republiky. Na základe jeho vyjadrení z posledných dní, som ochotný uveriť, že ako dieťa naozaj bol pod vplyvom tradičnej katolíckej výchovy a že z tejto výchovy si zobral to najhoršie čo mohol. To by zároveň vysvetľovalo, prečo neskôr, v období dospievania, mal tak blízko ku komunistickému svetonázoru, čo ho ku komunistickému zmýšľaniu priťahovalo.

Neodškriepiteľná pravda, patent na pravdu, jediné vysvetlenie pravdy, náležalo jedine Svätej cirkvi a Svätej inkvizícii a ktokoľvek sa voči tomuto niečím previnil, bol kruto potrestaný. Najčastejšie na hranici. Previnením bolo aj to, ak bol niekto z niečoho proti oficiálnemu učeniu o jedinej pravde obvinený. Vtedy bol jeho osud prakticky spečatený. Jeho práva neexistovali, nebolo nutné mu dokazovať, že niekde bol a niečo tam robil. On musel dokázať, že tam nebol a že to tam nerobil. A dokázať to musel často takým spôsobom, že sa podrobil skúške vodou. Jej spravodlivosť spočívala v tom, že zviazaný previnilec bol vhodený do vody a ak sa ponoril a utopil, bol to dôkaz o tom, že je nevinný a jeho duša môže ísť do neba. Ak ale ostal nejakým zázrakom plávať na hladine, bol to zázrak od pekelných síl, bol to dôkaz o jeho vine a tak mohol byť vydaný svetskej moci na popravu. Majetok mu bol zhabaný, časť si mohol nárokovať udavač a nešťastníkovi často neostal ani groš, aby mohol zaplatiť katovi za popravu. Ako sa sluší a patrí, lebo aj za to sa platilo.

Tieto hulvátske, sadistické a sprosté metódy preberala komunistická strana všade tam, kde sa dostala k moci. Demagógia o jedinej pravde, o jedinom správnom výklade dejín a poslania ľudstva je prebratá zo stredoveku. Preberali ju Rusi po svojej revolúcii a preberali ju satelitné štáty sovietskeho svetonázoru, Československo nevynímajúc. Do absolútnej absurdity to doviedol Pol Pot v Kambodži, stále týmto spôsobom vládne dynastia Kim v Severnej Kórei a nezbavil sa takéhoto zmýšľania ani Róbert Fico.

Hobbes vysvetľuje, že je to strach z neistoty o budúcnosť, čo prinútilo jednotlivcov sa spájať a byť silnejšími v boji o moc. Ten istý strach zahnal ľudí najprv do lona jedinej viery a neskôr do košiara jedinej strany. Ten istý strach, posilnený ziskuchtivosťou a pomstychtivosťou, vygeneroval plemeno udavačov a prisluhovačov. Každé exponované obdobie nadvlády jediného svetonázoru ich nasadzovalo všade tam, kde čo i len teoreticky hrozil nejaký zárodok odporu.

Ak je pravdou to, že ľudstvo sa spájalo a stále spája na základe strachu, bude pravdou aj to, že sú dva druhy strachu odvodené od moci. Strach z moci a strach o moc. Róbert Fico nevyzerá na to, že by sa bál niečej moci. Je premiérom suverénneho a právneho štátu. Je suverénnym víťazom parlamentných volieb, vládne legitímne a tvrdí, že jeho vláda je pre spoločnosť požehnaním a prínosom. Ak ho nejaký strach ovláda, musí to byť strach o moc. Inakšie si neviem vysvetliť fakt, že siahol priam po inkvizičných spôsoboch určovania niečej viny a akúkoľvek debatu o vlastnej osobe odmieta. Jeho viera alebo neviera je jeho súkromnou, priam intímnou, ako povedal, vecou a on sa o nej nemá čo komu zdôverovať. Vymyslená alebo nevymyslená, v tomto prípade je to jedno, náklonnosť Andreja Kisku ku sientológii je ohrozením nás všetkých a preto ho treba ukameňovať.

Argumenty právnika Róberta Fica sú neuveriteľné. Odmieta predložiť dôkazy o svojich tvrdeniach, odkladá to na dobu neurčitú a stačia mu informácie z tlače, aby ich predstavoval ako pravdivé. Dovolím si predpokladať, že „dôkazy“ predloží opäť v predvečer moratória, padni komu padni. Nepociťuje potrebu niečo dokázať, čaká až obvinený preukázateľne dokáže, že niečím nie je. A aby mu to dokazovanie uľahčil, neváha podporovať tvrdenia o tom, že sientologické učenie pripúšťa o svojom pôsobení aj klamať a tak vlastne tvrdí, že čokoľvek podozrivý zo sientológie o sebe povie, nemusí byť pravda, lebo oni sú už raz takí, klamú. A aby toho nebolo málo, spomenie ešte, že v Nemecku je sientologická viera či náboženstvo, najlepšie však sekta, zakázaná. Inak povedané, naše právne predpisy niečo ako sientológiu buď nepoznajú alebo ju nepovažujú za nebezpečnú. Povedané ešte inakšie, nemecké dopravné predpisy neobmedzujú najvyššiu povolenú rýchlosť na diaľniciach, iba ju odporúčajú na 130 km za hodinu. Tak si teraz vyberte čo je vám vhodnejšie.

Podľa takejto logiky Róberta Fica, bigamista sa odvolá na zvykové či aké právo v Saudskej Arábii. Člen Slobodomurárskej lóže bude vinný vždy, lebo oni sú naopak viazaní prísahou nič o činnosti lóže neprezradiť. Ak na obviňujúce otázky neodpovedá je vinný, lebo kto mlčí ten svedčí. Ak odpovedá, určite klame, lebo povedať pravdu má zakázané a to len dokazuje, že je členom lóže.

Ak môžu príslušníci nejakého spoločenstva klamať, ak musia príslušníci iného spoločenstva mlčať, odkiaľ vlastne vieme, čo je a čo nie je pravdou o takýchto spoločenstvách? Kto sa dokáže presvedčivo oprieť o akékoľvek tvrdenie o takomto spoločenstve a vie to vierohodne dokázať? Je len jeden človek, čo toto dokáže. Plazí sa dejinami ľudstva od chvíle, kedy zliezli zo stromov, či od chvíle, kedy Eva ponúkla Adamovi jablko. Vyberte si podľa svetonázoru. Je to demagóg.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?