Kaliňáková metodika samovraždy

Autor: Dušan Koniar | 20.3.2014 o 2:45 | (upravené 20.3.2014 o 3:01) Karma článku: 16,10 | Prečítané:  1431x

Ak sa to nepodarilo kultúrnemu rezortu v rukavičkách, možno sa to podarí silovému v kanadách. Ak nezabrali Maďaričove otázky o detstve kandidáta, možno bude úspešnejšia pravidelne naplánovaná mesačná porada vedenia kriminálky, ktorá si štatistické podklady žiada necelý deň pred mesiace vopred naplánovaným termínom.

 

 

Verím tomu, že ak by Putin prejavil vážny záujem aj o Žitný ostrov, program vopred plánovanej pravidelnej mesačnej porady by sa mohol operatívne zmeniť z hodiny na hodinu. Zdôvodnenie akútneho záujmu o popísanie príčin páchania samovrážd, v časovom horizonte rokov 2007 až 2014, za účelom porovnania vplyvu prijatia legislatívnej zmeny na konci roka 2013, mi príde ako dosť opodstatnený dôvod na bezodkladnú hospitalizáciu vedenia kriminálky.

Aby sa páni šerloci neurážali, pokúsim sa vysvetliť. Najvyšší šerlok Kaliňák je obviňovaný bývalým najvyšším šerlokom Lipšicom, že takéto, narýchlo zbieranie údajov o samovraždách, môže zaváňať pokusom šerloka šerlokov Fica, že špecifikovanie „príčin“ dokonanej samovraždy ako krach nebankovky, je zbieranie nekalého materiálu do prezidentskej kampane. A tento materiál má byť následne použitý v kampani proti budúcemu watsonovi šerloka šerlokov Kiskovi.

Najvyšší šerlok Kaliňák sa ohradzuje, že je to predsa hlúposť. Pravidelná mesačná porada vedenia kriminálky sa rozhodla, z hodiny na hodinu, skúmať a zvlášť vyhodnocovať príčiny páchania samovrážd, v dôsledku krachu nebankoviek a pôsobenia šmejdov, len za roky 2007- 2014. A to nijako nemôže súvisieť s aktivitami watsona Kisku, lebo ten svoje aktivity ukončil pred týmto dátumovým ohraničením. Inkriminované nebankovky, ktoré mali tak traumaticky zapôsobiť na osoby vyhovujúce tejto metodike, sú špecifikované ako BMG Invest, Drukos, BVD Družstvo, či Topinvest. Teda spoločnosti krachujúce v priebehu roka 2002.

Nech sa na mňa najvyšší šerlok Kaliňák nehnevá, ale zatiaľ mi to vychádza tak, že by tiež mal požiadať o hospitalizáciu. Alebo poslať na podrobné vyšetrenie toho, kto poskytuje takéto zdôvodnenie postupu ministerstva vnútra. Pretože takéto zdôvodnenie je značne šibnuté.

Pokúsim sa vysvetliť.

Pod pojmom pravidelná mesačná porada rozumiem to, že s určitým predstihom je naplánované stretnutie kompetentných osôb a je tiež, aspoň v hrubých obrysoch, naplánované to, čomu sa bude konkrétne táto porada venovať. Zhodnocovaniu aktuálnej situácie a reagovaním na mimoriadne situácie. Ak deň pred konaním vopred naplánovanej porady niekto zaradí do jej programu nový prvok- skúmanie príčin páchania samovrážd v období pred siedmimi rokmi až včera, môže to znamenať len dve veci. Buď sa nám za posledné obdobie príšerne veľa spoluobčanov rozhodlo definitívne sa nezúčastniť žiadnych volieb, alebo je pre niekoho nesmierne dôležité získať takýto neobvyklý materiál a použiť ho nevedno ako. Odôvodňovať to tým, že päť až dvanásť rokov po krachu nebankoviek chceme dnes vedieť aký to malo dopad na počet samovrážd, v porovnaní s účinnosťou novej legislatívy boja proti šmejdom, prijatej koncom roku 2013, no nehnevajte sa, to by aj Švejka popravili rovno v ordinácii a nevyhlásili by ho úradne za blba.

Ak päť až dvanásť rokov po krachu nebankoviek niekto predpokladá, že to stále môže byť príčina siahnutia si na život, ako chce vylúčiť možnosť, že odhalenie šerloka šerlokov Fica o tom, že tu dlhé roky pôsobil úžerník, nepovedie k páchaniu takých istých samovrážd až do roku 2026? Pretože koncom minulého roka bol prijatý zákon obmedzujúci pôsobenie šmejdov?

Avšak, možno sa mýlim, možno nerozumiem jemným nuansám mravenčej práce našich šerlokov. Možno ani len netuším čo všetko musia brať a berú do úvahy, než taký prípad samovraždy bezpečne vyhodnotia ako násilnú smrť bez zavinenia cudzou osobou. Možno im k tomu vrcholne odbornému vyhodnoteniu pomáhajú také vierohodné dôkazy, ako je svedecká výpoveď a hlavne, list na rozlúčku.

Podľa mňa, taký list na rozlúčku môže byť dôkazom toho, že si niekto siahol alebo si plánoval siahnuť na život. Avšak, ako vierohodne sa dá taký list na rozlúčku brať do úvahy, ak samovražda nie je dokonaná a nešťastník je po neúspešnom pokuse hospitalizovaný? Zákon 546/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti v § 2, Vymedzenie základných pojmov ods.3 hovorí, že: Neodkladná zdravotná starostlivosť je zdravotná starostlivosť poskytovaná osobe pri náhlej zmene jej zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje jej život, bez rýchleho poskytnutia zdravotnej starostlivosti môže vážne ohroziť jej zdravie, spôsobuje jej náhlu a neznesiteľnú bolesť alebo spôsobuje náhle zmeny jej správania a konania, pod ktorých vplyvom bezprostredne ohrozuje seba alebo svoje okolie.

Zákon o zdravotnej starostlivosti vo svojej prvej časti, v Základnom ustanovení, kam § 2 patrí hovorí o tom, že každý náznak sebapoškodzovania, každý samovražedný sklon je stav vynucujúci si hospitalizáciu a pozorovanie lekárskym odborníkom. Na základe jeho vyhodnotenia je dotyčný buď uznaný duševne zdravý a prepustený, alebo sa rozhoduje o jeho ďalšom hospitalizovaní a prípadnom liečení. Zdá sa mi to logické, že človek donútený, nevieme akými okolnosťami, k tak zúfalému a smutnému činu, je považovaný za sebe nebezpečného a že súčasná medicína chápe jeho stav ako ohrozenie jeho života a snaží sa mu pomôcť. Zdá sa mi tak isto logické, že Trestný zákon pozná trestný čin Účasť na samovražde pomocou či pohnutím k nej (§154). Zdá sa mi logické, že Trestný zákon takto rozlišuje, pretože pomôcť niekomu ku smrti v prípade, že dotyčný o ňu nestojí je jednoducho vražda. Ale pomôcť niekomu ku smrti, ak k tomu prejavuje nejakú náchylnosť, je zneužitie takého stavu a práve takýto stav Zákon o zdravotnej starostlivosti popisuje ako stav nutný k bezodkladnej hospitalizácii.

Teda pýtam sa dôrazne vedenia kriminálky, čo do čertovej matere chcete vyhodnocovať z listov na rozlúčku po samovrahoch, ak samotná existencia takýchto listov je prejavom duševného (zdravotného) stavu človeka, ktorý si obvykle a podľa zákona, vyžaduje okamžitú hospitalizáciu dotyčného, ak je mu vo vykonaní samovraždy nejakým spôsobom zabránené? A ak takáto hospitalizácia a starostlivosť má viesť k tomu, aby už nikdy nemal ten človek dôvody na takéto iracionálne myšlienky? Alebo má snáď polícia pri triedení pohnútok k samovraždám aj šanón s listami na rozlúčku, ktoré ako dôvod samovraždy označujú neustále obťažovanie a unášanie mimozemšťanmi? Kedy bude k tomu pravidelná mesačná schôdza vedenia šerlokov?

Ak sú okresné či krajské riaditeľstvá polície tak dobre spravované, že v priebehu pár hodín je po nich možné žiadať rešeršovanie konkrétnych udalostí a to spätne sedem rokov dozadu, ako je možné, že pred pár týždňami či mesiacmi uskutočnený čin nie je tá istá polícia schopná ani len zdokumentovať a začať niečo aspoň vzdialene pripomínajúce vyšetrovanie? Ak si polícia potom, ako bývalý najvyšší šerlok Lipšic vyslovil podozrenie, že táto aktivita môže byť zneužitá v prezidentskej kampani je istá, že toto je bezdôvodné obvinenie a aktívne zháňanie takýchto špecializovaných informácií o konaní určitej skupiny samovrahov je iba súčasťou spomenutého porovnania pôsobnosti novej legislatívnej úpravy, chcel by som vidieť to vyhodnotenie takéhoto skúmania. Chcem vidieť tabuľky a grafy ktoré ma presvedčia o tom, že kým v rokoch 2007 až 2013 ľudia páchali samovraždy v dôsledku krachu nebankoviek a pôsobenia šmejdov v počte xy, po prijatí legislatívnych zmien voči pôsobeniu šmejdov pred pár týždňami, sa veličina xy zmenila a vôbec, je tu opäť radosť žiť. Šmejdi nešmejdi, nejako to už doklepeme.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?