Nakoniec ide o veľa už iba všetkým, nie až jednému

Autor: Dušan Koniar | 25.3.2014 o 23:56 | (upravené 26.3.2014 o 0:03) Karma článku: 20,46 | Prečítané:  794x

Nazvať to sklamaním je málo. Nazvať to poznámkou v diári zapísanou až do volieb primátora Bratislavy bude asi výstižnejšie. A najlepšie bude zohnať si diár až po rok 2016.

 

 

Niekto sa zaviazal, že podporí Andreja Kisku v druhom kole. Niekto sa nazdáva, že to stačí urobiť raz a že občan si to pamätá. Nuž áno, občan, rozhodnutý voliť kohokoľvek z predpokladanej trojice Kiska, Kňažko, Procházka si to naozaj pamätá a pripomínať mu to netreba. A netreba to pripomínať ani občanovi, ktorý je rozhodnutý voliť Fica. Títo majú už dávno jasno a prídu odvoliť, obrazne povedané, aj so zlomenou nohou. O takej mali dopajdať, obrazne povedané, Kňažko a Procházka na sľúbenú tlačovku Andreja Kisku. V dnešný deň to bola možno najdôležitejšia udalosť pre tohto prezidentského kandidáta a spomenutí páni mu to poriadne skomplikovali. Skomplikovali to aj sebe, pretože zaujali postoj tak diametrálne odlišný od prisľúbeného, že to nemôže neostať v pamäti občanov. Tých, ktorí sú už o svojom kandidátovi rozhodnutí, ale najme tých, ktorí sú možno ešte na pochybách a práve takáto podpora by ich pomkla k definitívnemu rozhodnutiu.

Ani Kňažko ani Procházka akoby si neuvedomovali, čo dali Ficovi k dispozícii. K plejáde argumentov proti Kiskovi, ktoré si každým dňom dopĺňa množstvom zástupných tém, ponúkli mu ďalší. Andrej Kiska sa opakovane sťažuje na antikampaň voči nemu vedenú a Róbert Fico ho opakovane napomína, že s takým niečím musí kandidujúci počítať a nech sa pozrie aká antikampaň je vedená proti nemu. Medzi tými antikampaňami je jeden rozdiel. Proti Kiskovi ju vedie jedna politická strana a okrem iného, ústami svojho predsedu, označuje Kisku za konfliktný typ. Fico, sám seba vnímajúci ako spolupracujúci typ politika, čelí kritike a nepodpore všetkých relevantných politických strán, ktoré práve jeho označujú za konflikt v slovenskej politike.

Konflikt to zrejme bude, pretože samotný Fico v tom nemá úplne jasno, čo by vlastne od svojich obľúbených štandardných strán chcel. Najprv im vytýka, že po prvom kole vyslovili jednoznačnú podporu Andrejovi Kiskovi. Akoby očakával, že to možno zvážia a podporu vyslovia jemu. Akoby o takú podporu stál, hoci si aj on musí byť vedomí, ako dopadol kandidát Ľudovej platformy a ako ho hravo preskočil aj kandidát neparlamentnej strany.

Lenže, toto si uvedomuje aj bežný volič a viac ako dôrazne to vyjadril tým, že trom kandidátom, ktorí nemali absolútne žiadnu podporu Ľudovej platformy (Kňažko len neoficiálne skupinou poslancov SDKÚ), odovzdali okolo 58% všetkých hlasov v prvom kole. Zrátané s percentami Bárdosa a Hrušovského to bolo tých 67% pre jasné nie Ficovi. A toto si musia uvedomovať aj Kňažko a Procházka. Urobili veľmi neprezieravo, že sa dnešnej účasti na tlačovej konferencii Andreja Kisku tak hlúpo a školácky vyhli. Mohol to byť aj pre nich veľmi dôležitý deň. Ako odkaz do blízkej aj vzdialenejšej budúcnosti, politickej aj osobnej. Presvedčiť ich o tom mohol samotný Fico, pretože ich zaváhanie, ak nie vypočítavosť, využil okamžite. Naozaj ide o veľa, Ficovi aj nám a Fico tú svoju nohu doráňanú trápi neúnosne. Nerozhodnutý volič možno siahne po informácii z Ficových úst adresovanú Kiskovi, že mu už ako priamy podporovatelia ostali iba straničky (naozaj použil zdrobneninu, už to nie sú relevantné politické strany) bývalého zlepenca.

Veľmi jemne a bohužiaľ pravdivo, odčlenil Fico pre ucho nerozhodnutého voliča avizovanú pevnú väzbu medzi súperom Fica v druhom kole a tými dvoma či troma, čo sľúbili že takého súpera podporia, nech by ním bol ktokoľvek z nich. A to nestačí raz. Nie vtedy, keď je súperom Fico, ktorý každý deň príde s novou konštrukciou a tvrdením či zľahčovaním.

Ucho nerozhodnutého voliča si z tohto trapasu a politickej grambľavosti vyberie iba jedno. Že v hre je iba zlepenec a Ľudová platforma, to sa mu zákonite rovná prakticky nule a z relevantných politických strán sa mu to zredukuje iba na jednu a tou je Smer. Toto je úroda, ktorú si zožne hlavne Procházka. Kňažko sa prípadne na nejaké komunálne voľby môže aj vykašľať.

Som presvedčený, že ucho rozhodnutého voliča, teda voličov Kisku, Kňažka a Procházku, na takých 75% počulo na meno každého z nich a bez väčších problémov by sa dokázalo prikloniť na stranu konkrétne postupujúceho. Nejako to už dopadne a som veľmi zvedavý, aký úškrn radosti či dokonca zásluhovosti nahodia Kňažko a Procházka, ak bude Kiska úspešný. Prajem si, aby vyhral Kiska. Už ale nie preto, aby nevyhral Fico. Nechcem počuť analýzy prečo asi Kiska nevyhral a kde urobil najväčšiu chybu, že dopustil výhru Ficovu. Nechcem to počuť najme od Kňažka a od Procházku.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?