Neopakovateľná príležitosť

Autor: Dušan Koniar | 15.4.2014 o 8:28 | (upravené 15.4.2014 o 8:44) Karma článku: 8,98 | Prečítané:  532x

Ako dostáť svojim vyhláseniam z predvolebnej kampane? Napríklad aj tak, že presvedčivo zopakuje svoj názor na vhodnosť kandidatúry Štefana Harabina na post šéfa Najvyššieho súdu. Ak už nezabralo varovanie pred nebezpečným sientológom, ak už nezdúpneli všetci nad neslýchanou úžerou, v tomto si môže byť Róbert Fico istý.

 

 

Väčšina obyvateľstva mu dá za pravdu, že v Štefanovi Harabinovi vidí personu, ktorá komplikuje vzťahy v slovenskej justícii. Väčšina obyvateľstva, tak isto ako on, prahne po zmenách v justícii. Bohužiaľ platí aj to, že väčšina obyvateľstva nevníma predvolebné tanečky Smeru a KDH, zvŕtanie sa okolo ústavy, za to očakávané číslo programu.

Väčšine obyvateľstva je nad slnko jasné, že Róbert Fico môže, tak ako každý z nás, Štefanovi Harabinovi iba vysloviť svoj názor na jeho zamýšľané opätovné kandidovanie. Lebo rozhodnúť sa tak alebo onak má právo každý sudca. Lenže, toto by bol názor predsedu vlády a osobného priateľa. A Štefan Harabin, ak dokáže priateľstvo opätovať, musí poznať svojho priateľa a jeho názory, zásady a predsavzatia. Musí mu byť zrejmá skutočnosť, jedna zo skutočností, ktorá primäla Róberta Fica kandidovať na prezidentský úrad. Bola to starosť premiéra o to, aby sa nezopakovala zákopová vojna medzi dvoma bratislavskými palácmi, ktorých záhrady oddeľuje iba ulička s tak príznačným názvom- Spojná.

V prezentovaní tohto svojho názoru, vystupoval Róbert Fico ako ten, kto z Grasalkovičovho paláca dokáže nekonfliktne spolupracovať tak s Úradom vlády, sídliacom toť za plotom, ako aj s Národnou radou, trochu povyše. Trolejbusom je tam za päť minút, môže riešiť hneď čo treba.

Že by to tak naozaj bolo, že by nás o tom presvedčil, to sa Róbertovi Ficovi nepodarilo dosiahnuť. Zužitkovať sa dá ale aj prehra. Róbert Fico ostáva na dôležitom poste a má teraz možnosť presvedčiť, že to, čo tvrdil počas kampane, že si za tým stojí aj dnes, po neúspešnej voľbe. Pozná názor Andreja Kisku na Štefana Harabina. V tomto názore medzi premiérom a budúcim prezidentom panuje vzácna zhoda. Obidvaja sú presvedčení, že Štefan Harabin rozdeľuje a traumatizuje situáciu v slovenskej justícii. Zhodu je nutné potvrdiť vo chvíli, kedy sa z teoretickej možnosti stáva nezvratná skutočnosť. Aj za cenu toho, že by sa priateľstvo, spečatené toľkými bozkami, naštrbilo. Ono, priateľstvo ťažko naštrbiť vyjasnením si pojmov, dobre mienenou radou či zotrvaním na názore, ktorý bol raz vyslovený. Priateľstvo takýmto spôsobom silnie, ak priateľstvom naozaj je. Ak je to ale iný vzťah, bude takýto postoj Róberta Fica k Štefanovi Harabinovi pre tento pohromou. Bude ale zároveň aj dôkazom toho, že Róbert Fico vedel čo hovorí počas kampane a že na tých rečiach je predsa len aspoň zbla pravdy. A aj ten najmenší kúsok pravdy je stokrát cennejší, ako hory neoveriteľných dohadov, tvrdení a prísľubov. Róbert Fico potrebuje ako soľ, aby boli jeho výroky vnímané ako pravdivé.

A nech nikoho nemýli, že svoje budúce neodporúčanie, ktoré by vyslovil Štefanovi Harabinovi v súvislosti z jeho možnou kandidatúrou na šéfa Najvyššieho súdu, bolo mienené tak, že by ho vyslovil z postu úspešného kandidáta prezidentských volieb. Ono sa to už stalo. Úspešný kandidát v prezidentských voľbách, Andrej Kiska, sa už zrozumiteľne vyjadril, že nijako nefandí kandidatúre Štefana Harabina. A svojho času, v dobe sústredenej paľby médií na Ivana Gašparoviča pre onú poľovačku, vtedy sa pre zmenu Róbert Fico jasne vyjadril, že nadovšetko ctí úrad Prezidenta Slovenskej republiky. Že ctí v prvom rade úrad a jeho rozhodovanie a až potom osobu, ktorá ten úrad zastáva. Tak teda nech ctí, kto mu bráni?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?