Prečo to nie je v poriadku, ak bolo všetko v poriadku?

Autor: Dušan Koniar | 11.11.2014 o 15:17 | Karma článku: 12,87 | Prečítané:  905x

Medical Group SK zvažuje žaloby voči politikom a sankcie voči nemocnici.

 

 

V rozhovore pre Hospodárske noviny to uviedla generálna riaditeľka spoločnosti a jej zástupca. Vzniknutú situáciu analyzujú a kvantifikujú, okolnosti vzniku a priebehu zmluvného vzťahu s piešťanskou nemocnicou považujú za absolútne transparentné, obhájiteľné a plne v súlade s príslušnou legislatívou. To je ale asi tak všetko, čo o tomto zmluvnom vzťahu sú ochotní povedať. Pretože podľa Eriky Bílej a Daniela Chovana, zmluva a okolnosti dodávky prístroja pre piešťanskú nemocnicu boli spolitizované, pravdepodobne pre blížiace sa komunálne voľby a spoločnosť Medical Group SK utrpela finančnú aj spoločenskú ujmu. Preto tie zvažované žaloby. Zvažované sankcie sú však trochu iná vec, vyplývajú pravdepodobne zo znenia zmluvy (ako inak?) a Madical Grou SK nakoniec finančnú ujmu utrpieť nemusí, lebo aj nezrealizovaný obchod, ak je chránený dobrou zmluvou, môže byť nakoniec výnosný.

Bíla aj Chovan obhajujú svoje tvrdenia a postoje skutočnosťou, že opoziční politici a médiá sa zahryzlili do niečoho, o čom nevedia z čoho pozostáva. Pretože toľko omieľaná výsledná suma je súhrnom súm viacerých, odvíja sa od dohodnutého splátkového kalendára za poskytnutý tovar a služby a v žiadnom prípade sa nemôže porovnávať s tak často spomínaným obdobným obstaraním obdobného prístroja v Českej republike, ktorý vyšiel lacnejšie o stovky tisícok eur. Napriek týmto, údajne obhájiteľným faktom, ktoré dostatočne vysvetľujú konečnú sumu, zo samotných faktov odmietli uviesť čokoľvek. Pre médiá, pre odbornú aj laickú verejnosť, pre zamedzenie šíriacich sa rečí.

Úplne to svojou „argumentáciou“ zabil Daniel Chovan v reakcii na otázku redaktora, v ktorej mu pripomenul, že na nákup upozornili samotní lekári z piešťanskej nemocnice.

D. Ch.: Ja som síce rovnako chirurg, ale osobne si nedovolím vyjadrovať sa verejne k niečomu, k čomu nemám kompletné dáta.

Nuž ale pán Chovan, kto iný ak nie obidve zmluvné strany, mali by tie kompletné dáta dať zrozumiteľne posúdiť kompetentným z radov odbornej verejnosti, ktorí majú čo do uzavretia takejto zmluvy hovoriť?  Na sporný nákup CT prístroja ministerku Zvolenskú upozorňovali členovia správnej rady aj personál nemocnice. Ako je možné, že oni, ktorí o kúpe rozhodujú a aj tí druhí, ktorí so zdravotnou technikou pracujú, nemajú kompletnú a vyčerpávajúcu odpoveď na každú relevantnú otázku. Zrejme je to možné iba tak, že rozhodujúce fakty zverejnené nebudú a na nepríjemné otázky sa odpovie vyhrážkou.

A práve preto, že Daniel Chovan nemá všetky informácie o podobnej kúpe prístroja v Českej republike, dostáva sa do pozície práve tých nespokojných piešťanských lekárov, ktorí údajne nepresne interpretujú vzniknutú situáciu. Redaktor sa Chovana opýtal, ako je možné, že česká nemocnica kúpila rovnaké CT- čko zhruba o milión eur lacnejšie.

D. Ch.: Pokiaľ nemáme možnosť kontrolovať proces českého verejného obstarávania, nepoznáme parametre prístroja, ani celý rozsah zákazky, nemôžeme sa k tomu vyjadrovať.

A opäť je nutné sa vašej odpovedi čudovať pán Chovan. Odmietate porovnávať české a slovenské obstarávanie identického prístroja. Dôvodom je vraj neznalosť pomerov českej zmluvy. O tej vlastnej zrejme viete všetko. Odkiaľ teda beriete tú skalopevnú istotu, že česká zmluva neobsahuje tak isto viacero súčastí obstarávania ako tá vaša? Odkiaľ viete, že česká zmluva nezahŕňa rovnako stavebné úpravy, likvidáciu starého prístroja, a podobne? Vytýkate lekárom, že hovoria o niečom, čo nemajú presne overené. Vy sa zase vyhovárate na niečo, čo overiť neviete, nemôžete alebo nebodaj ani nechcete.

A k samotnej politizácii celej kauzy. Áno, máte v Medikal Group SK pravdu, bolo to spolitizované. A ak už zvažujete žalobu na politika ktorý vám najviac uškodil, odporúčam pouvažovať o JUDr. Róbertovi Ficovi. Vychádzajúc s vašej argumentácie, tento krát bez úvodzoviek, predseda vlády vašej veci uškodil najviac a to neodvolateľne. Bez akéhokoľvek dôvodu, odvoláva na jeho popud ministerka Zvolenská nominantov svojho ministerstva (naozaj zaujímavá plejáda osobností) a následne je odvolaná ona samotná. A keby len to. Razantný rozbeh Róberta Fica zneistil aj podpredsedníčku parlamentu, členku ktorejsi rady nemocnice, JUDr. Renátu Zmajkovičovú. Tá najprv vsádzala na svoje atletické schopnosti a ukazovala „súperom“ chrbát, taká bola nedostižná otázkam novinárov. Napokon ale odviedla absolútne zbytočnú nadprácu. Ak je totiž všetko v najlepšom poriadku, je nepochopiteľné, prečo sa pre úplne nesúvisiacu skutočnosť sama vzdala podpredsedníckeho postu. Vysvetlenie sa natíska iba jedno. Politici využívajú na predvolebný boj naozaj zákerné zbrane a pre zapáčenie sa verejnosti, tej o ktorej sa domnievate, že málo čomu rozumie, neváha obetovať svojich pešiakov pre dosiahnutia svojho ega. A propos, Ego. Ako sa vám spolupracovalo s týmto nominantom? Predpokladám, že on patril k tým fundovanejším odborníkom na posudzovanie obstarania a prevádzkovania tak citlivého prístroja ako je CT- čko. Čo tam po nejakých lekároch a sestrách, tí len naháňajú kšefty, do nočných sa im nechce a všetko vždy ofrflú. Dúfam pán Chovan, že ste mali kedy postrehnúť, akú stratu ste utrpeli odvolaním Ega z rady. Evidentne chodí rád aj na nočné, robí to zadarmo a všetkým praje mier. Toto by som na vašom mieste Ficovi nikdy neodpustil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?