Kde sú Tvoje hranice Robo?

Autor: Dušan Koniar | 25.11.2014 o 23:56 | (upravené 26.11.2014 o 0:26) Karma článku: 15,68 | Prečítané:  28643x

Tak sme sa zase zišli, Tvoje hyeny a Paľovi anarchisti. To by si sa čudoval kto každý prišiel medzi nás, kto sa prihovori ku svoloči. Lebo Tvoje hranice pri ohodnocovaní ľudí sú veľmi, veľmi nejasné.

Je na pováženie kto Tebe vadí a kto naopak vyhovuje. Bagatelizuješ požiadavku z ulice, lebo je pre Teba smiešne pristupovať na požiadavky niekoho, koho sa rozhodli reprezentovať ľudia s tak nízkou preferenčnou hodnotou, akú dosahujú vo volebných prieskumoch. Ty si skôr za transparentný politický boj v Národnej rade medzi štandardnými politickými stranami. Kultivovaný a vecný, nie za pokrikovanie na námestiach. Ty si za riešenia problémov v Národnej rade a čo si, kurník šopa, myslíš, že o čo ide nám?

Máš pre nás oslovenia, ktoré rozhodne nie sú lichotivé. Niežeby sme o to stáli, počuť od Teba niečo lichotivé, či až vlezlé, ako to máš tak často vo zvyku, ak si medzi svojimi. Lebo Ty prísne rozdeľuješ spoločnosť v ktorej sa aktuálne nachádzaš. Existujú len Tvoji a potom tí ostatní. Hyeny novinárske, či naposledy my na námestí. Nemožní Bratislavčania, pretože nedočkavo čakáš na príhodný okamžik, kedy sa môžeš vrátiť medzi normálnych ľudí a vynariekať sa im na pleci. Podvodní podnikatelia a živnostníci, lebo podľa Teba, každý kto podniká je a priori potencionálny podvodník a zlodej, to len hŕstka vyvolených podniká tak čestne a nezištne, že im priklepneš štátnu zákazku aj vtedy, ak sa pred svojimi veriteľmi musí chrániť právnickými kľučkami. No však veď si to právo neštudoval nadarmo, má mu kto poradiť. Mimochodom, vieš kto sú tí veritelia, ktorí svoje peniaze zrejme nikdy neuvidia? To sú tí zlodejskí živnostníci a malí podnikatelia. Druhí, tretí či štvrtí dodávatelia Tvojho vyvoleného megapodnikateľa. Že Ťa hanba nefacká, a nie len za to.

Som veľmi zvedavý na Tvoj koment k dnešnému zhromaždeniu a pochodu proti korupcii. Vieš, prišlo tam zase o čosi viac ľudí ako minule a prišli medzi nás, medzi Tvoje hyeny a Paľových anarchistov, veľmi milí a zaujímaví ľudia. Mňa teda potešili, neviem ako na nich hľadíš Ty. Ak by si mal ale nejaké invektívy aj voči ním, ak by si si dovolil ohrnúť nos aj nad nimi, pozorne čítaj ďalej a zdôvodni, kde sú Tvoje hranice v nazeraní na ľudí a ich pohnútky niečoho sa zúčastniť a k niečomu sa vyjadriť.

Prišli medzi nás ľudia mediálne a spoločensky známi (a nech mi prepáčia tí ďalší ktorí dnes predniesli reč, nepatria však do tejto skupiny známych ľudí a nespomeniem ich). Boli to ľudia, ktorých účasť bola predvídateľná (Stanke, Latiňák), predstaviteľná ale predsa prekvapujúca (Handzuš) aj dosť nečakaná (Srholec). By ma zaujímalo Robo, čo si Ty myslíš o týchto ľuďoch, prečo tam prišli?

Ak by ťa napadlo vysloviť ľútosť nad tým, že inak umelci populárni medzi ľuďmi sa zapredali poslúžiť divnej politickej hre a šaškovať na pódiu zneužitom práve na tú politickú hru, len sa Ťa opýtam, prečo neveriť Stankemu a Latiňákovi, ak Ty máš takú dôveru voči Marcinovi či Jandovi. Viem že každý rok chodíš švitoriť po kulturákoch ženám k MDŽ , urobiť tak ale s týždenným predstihom len kvôli takej malichernosti ako sú prezidentské voľby, to si si mohol odpustiť. A nevyhováraj sa na predvolebné moratórium, do ktorého už tohtoročné MDŽ spadalo svojim dátumom. Ibaže by si bol ochotný nám priznať, že každoročne zneužívaš 8. marec na svoje politické ciele a nie inak tomu bolo aj naposledy.

A čo športovci, čo priviedlo Handzuša? Zapredal sa, nechal sa niečím zmámiť, nerozumie tomu a je Ti ľúto, že aj skvelí hokejista sa znížil k tomu, aby sa dal vtiahnuť do šarády politikmi, ktorí majú tak nízke preferencie? Nehnevaj sa Robo, ale nedá sa obísť ani v tomto prípade Tvoju prezidentská kampaň a Tvoj ponižujúci debakel. Toto Ti budem pripomínať stále. Jednak Ti to dlho bolo vidno na očiach ako zle to znášaš, jednak si nikdy neodpustíš iným pripomenúť „úspech“ vo voľbách. Toto je Tvoje a patrí Ti to. Koho si poslal za Škteľom do Liverpoolu? Ktorý volebný mág Ti toto nahučal do hlavy? Lenže vieš, Handzuš prišiel z Bystrice do Bratislavy. Aj sa mu moc nechcelo, priznal to, nakoniec však prišiel. Záleží mu na Slovensku, tak isto ako Škrteľovi, o tom nepochybujem. Tak isto ako nám všetkým, čo sme sa dnes stretli na námestí. Stretli sme sa kvôli Tebe Robo a kvôli tomu, že silno pochybujeme o tom, že by aj Tebe, čo i len trošku na Slovensku záležalo. Nepresviedčaš o tom ani za mak. Ale tak ako s hercami, aj športovcov máme neúrekom, mnohým sa nesmierne darí, mnohí sú národom milovaní a nejaké bočáky, v reklame či pri takýchto príležitostiach, to na ich popularite nijako neuberá. Sú to zväčša profesionáli a ich profesionalita je viditeľná. Môžu mať slabšiu či silnejšiu sezónu, môže sa im kus či zápas nevydariť a druhý deň môžu zahviezdiť nevídaným spôsobom. Taký je kumšt, taký je šport, má svoje výkyvy.

Taká ale nemôže byť politika. Tá musí byť, tak ako neustále prízvukuješ a pripomínaš, vždy kontinuálne zrozumiteľná, prehľadná, vyvážená, transparentná a hlavne, slušná a spravodlivá pre všetkých slušných a spravodlivých ľudí. To znamená pre nás Robo, čo sme boli dnes na námestí a tak isto aj pre Tvojich voličov, ktorí na námestie neprišli. Ozaj, jeden nápad Robo. Trúfol by si si zorganizovať niečo podobné vo vlastnej réžii, ako prejav lojality národa s Tvojou politikou? Rád sa prídem pozrieť, len dobre zváž, koho pozveš či komu dovolíš spontánne prehovoriť na tribúne. Ono to nie je tak jednoduché, prehovoriť spontánne, priblížiť sa k ľuďom prirodzene a vyslúžiť si aplauz. Dá sa aj podľa scenára, ale ten scenár musí byť fakt dobrý a usporiadateľ musí mať odhad na to, ako vystupujúci pred daným publikom zapôsobí. Nie je to jednoduché.

Nechcem sa opakovať ako verklík, stále sa vracať k Tvojej prepísknutej prezidentskej kampani, ale keď Ty si v tomto smere tak podnetný. Nedá sa nezamyslieť hlavne nad tým, čo si vlastne myslíš o tom, že muž v tak požehnanom veku, človek s tak silným osobným životným príbehom, Anton Srholec, prehovoril dnes na námestí a hovoril hlavne k Tebe. V tej Tvojej nešťastnej kampani si totiž siahol po podpore muža v rovnako požehnanom veku, s rovnako silným príbehom. Obidvaja si svoje oddreli a odtrpeli a vieš čo ten ich životný príbeh robí tak silným? Tvrdošijný odpor voči režimu, ktorému Ty si bol od mladi ochotný verne slúžiť. Uvedomuješ si Robo, ako nesmierne si protirečíš, keď sa v prezidentskej kampani neváhaš zaštítiť aj podporou kardinála Korca a mal by si teraz, veru by si mal, nájsť nejaké zdôvodnenie prečo iný duchovný, Anton Srholec má na Tvoje pôsobenie v spoločnosti tak odlišný názor. Keď ich životné príbehy a ľudské postoje sú si tak v mnohom podobné.

Spoločný príbeh Srholca aj Koreca je pobyt v komunistickom väzení a neustále ponižovanie a prenasledovanie ich osôb počas jestvovania toho režimu, ktorému si Ty bol tak ochotný slúžiť. Srholec mal nejakých 22 rokov keď ho zatkli a uväznili, Ty si v tom veku vstúpil do komunistickej strany. Takže čo, ste na jednej lodi či skôr názorovo proti sebe? Kardinál Korec našiel svoju celu o niečo starší, mal už rokov 36. Ty v tom veku si si založil svoj Smer. Nazdávaš sa, že to vás dvoch zbližuje a máš právo, ako birmovaný komunista, opierať sa aj o ideológa Blahu zo svojich radov, rovnako ako aj o duchovného, tou istou ideológiou prenasledovaného? Tomuto Ty veríš, alebo len tak bohapusto púšťaš z úst to, čo sa Ti aktuálne hodí? To sú dôvody, pre ktoré Ti nikdy neuverím, že Tebe ide v prvom rade o Slovensko a Slovákov ako takých.

To je klam. Tebe ide zásadne vždy iba o Teba samotného a v tomto snažení používaš tie najprimitívnejšie spôsoby ako to dosiahnuť. V tomto Tvojom záujme, zaujímaví sú pre Teba iba tí, ktorí nejako môžu poslúžiť Tvojej veci. Niečo im nasľubuješ, to Ty dokážeš, ale hlavne, dokážeš polarizovať spoločnosť. Jedno bez druhého možné nie je. Tvoje sľuby o istotách sú jalové, o tom nepochybuješ ani Ty. Preto potrebuješ ešte vysvetliť tým nedočkavcom, ktorí nie a nie sa dočkať Tvojich istôt a splnených sľubov, kto je tomu na vine, že ešte stále to nie to pravé orechové, ktoré by si im tak zo srdca doprial. Žiaľ, nejde to zo dňa na deň. Sú tu predchádzajúce vlády, ktorých chyby treba prácne naprávať, je tu vleklá ekonomická kríza, sú tu aspekty také aj onaké, aj tí podnikatelia len odrbávajú a neplatia ľuďom koľko by mali, hoci Ty sa to snažíš aspoň uľahčiť zvyšujúcou sa minimálnou mzdou.

Robo, je tu problém, nevyvlečieš sa z toho. Máš na svojej strane hercov, ale my tiež. Podporil Ťa športovec, nám podporu vyslovil tak isto. Vyjadril sa v Tvoj prospech duchovný, nám ale taký istý ulahodil svojim slovom. Jedni aj druhí, herci, športovci či duchovní, muži v najlepšom veku, mladíci či kmeti, sú si absolútne rovnocenní a nedá sa u nich rozlišovať, či sú Tvoji alebo naši. Oni nepatria nikomu. Sú profesionáli vo svojom fachu, kňazi hádam v poslaní a vyjadrujú iba to, čo vyjadrujeme aj my. Svoj osobný názor, ktorý ja budem u každého vždy rešpektovať, ale musí byť rešpektovaný aj ten môj či náš.

Do budúcna si preto vyprosujem v mene svojom aj ostatných, invektívy o hyenách či anarchistoch. Ak chceš, nechaj si to do kulturákov, počul som, že vieš byť aj oplzlejší. Ak ale vieš aj niečo iné, príď najbližšie na tribúnu, buď si istý, že sa Ti slova dostane. Dokáž, že tá hranica neexistuje, že sa vieš postaviť pred akékoľvek zhromaždenie. Príď aj s ochrankou, máš na ňu právo. Tak ako my máme právo zhromaždiť sa či vybrať sa na pochod. Bolo to predsa oficiálne a povolené, či nie? Takže prečo sa bojíš vlastných ľudí, ktorí robia iba to, na čo majú právo. A k čomu máš Ty povinnosť zaujať slušné a zrozumiteľné stanovisko. Neodkazuj nám to napaprčený cez hovorcu či kameru. V osemdesiatom deviatom to niektorí komunisti skúsili, našli odvahu, oponovali, snažili sa vysvetliť nevysvetliteľné. To si si ale asi nevšimol, ak sa dá veriť Tvojim slovám. Vidíme sa.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?