Ako si to myslel s tým Ficom, Juraj Draxler?

Autor: Dušan Koniar | 27.11.2014 o 11:16 | Karma článku: 17,79 | Prečítané:  3900x

A hlavne, ako si to myslel s tým venovaním na konci trochu koktavého blogu?

 

 

Lebo si ho venoval politickým komentátorom a mnohým, mnohým blogerom a ich občianskej a najmä intelektuálnej odvahe. Nuž, čakáme na tvoju občiansku a najmä intelektuálnu odvahu. Už si ministrom rezortu, s ktorým to ide dolu kopcom neuveriteľnou rýchlosťou. Hádam si postrehol.

Tak ťa prosím, obráť sa na niektorého z ústavných činiteľov, ktorých za priehrštie v blogu menuješ a popros toho najkompetnejšieho, výber nechávam na tebe, aby ti v neľahkom poste pomohol. Vysvetli mu, že vybaviť študentom cestovanie vlakom zadarmo povedie iba k jednému. Ešte viac ich z tohto štátu odíde preč. A vďaka Ficovmu požehnanie, s pár eurami vo vrecku navyše. Vysvetli mu, že za posledných desať rokov sa o polovicu zvýšil počet slovenských študentov, ktorí odchádzajú študovať na zahraničné vysoké školy. Z tých desiatich rokoch, šesť bolo v réžii tebou menovaného. Aj o ich občianskej a najmä intelektuálnej odvahe by si si chcel zarečniť? Nuž do toho.

Pusti sa do mladých a ich rodičov, ktorí myslia dopredu a neulakomia sa na judášsky groš ponúkaný vašou klikou. Neulakomia sa na lacné diplomy a vydýchané chodby na úradoch práce. Zainvestujú, zadlžia sa, nechcú šúchať zadkami v poloprázdnych aulách. Chcú sa pohnúť dopredu, chcú aby to niekam oni (ich deti) dotiahli, aby sa mali lepšie. Uvedomuješ si, ty a vaša klika, že okrem odlevu mozgov, je to neskutočný odlev kapitálu z tejto krajiny? Tendencia študovať v cudzine je prirodzená a bežná. Nie každý štát ponúka všetky jestvujúce študijne odbory. Aj na Slovensku študujú cudzinci, aj na Slovensku niektorí z nich ostávajú pôsobiť. Ale sú to neporovnateľné čísla s tými, ktoré predstavujú počty Slovákov študujúcich a uchádzajúcich sa o prácu v zahraničí.

Preto nie celkom chápem, čoho ministrom si sa to vlastne stal. Ministrom organizovaného chaosu a chaotického menenia koncepcií? Kde sa toto naučili všetci tvoji predchodcovia? Myslím naozaj všetkých, pretože problém školstva je neriešený dlhodobo a čo je horšie, skôr ako neriešený, je riešený katastrofálne zle. Tak pober trošku aj zo svojej občianskej a najmä intelektuálnej odvahy a povedz už konečne svojmu šéfovi, tak ako to svojmu šéfovi mali povedať tvoji predchodcovia, že je to celé zlé. Konkrétne ty môžeš tomu svojmu povedať na dôvažok aj to, že lepšie ako minúť 13 miliónov z rozpočtu na blaho časti cestujúcej verejnosti, bolo by načim vypočuť napríklad tých včerajších vedcov a predstaviteľov výskumu, ktorým sa nepáči, ako im bude, v tomto prípade tvoja osoba, minister školstva prideľovať oklieštené financie na vedu a výskum. Postrehol si včerajšok dúfam. Máš to už na stole, bridí sa ti občianska a najmä intelektuálna odvaha vedcov? Vyzerá to tak. Pretože podľa logiky Smeru, každý kto vyjde do ulíc s požiadavkou riešenia neriešeného nasmerovanou práve k vašej klike, je zapredanec financovaný zahraničím, bludár a nespokojný darmožráč.

Ale zamysli sa, Juraj Draxler, ako človek aj ako minister školstva. Kde do šľaka berie to zahraničie toľko peňazí, aby len tak na verímboha, míňala ich na nás hlupákov? A na čo ich míňa tento štát?

Máme záväzok minúť určitú časť HDP na armádu, ale nedeje sa tak. No dobre, sme pacifisti a na dôvažok, sme chudobní pacifisti. Máme však tiež záväzok dať nejaký ten groš aj na vedu a výskum. ani to sa však nedeje, dávame len čosi cez polovicu z toho, k čomu sme sa zaviazali. A buď si istý, že v zlom systéme, aj tá polovica bude využitá zle. Chaoticky, netransparentne a na nesprávnom mieste. Keď teda nemíňame na predimenzovanú armádu s poddimenzovaným rozpočtom, keď neutrácame na poddimenzovanú vedu poddimenzované peniaze, kde sa tie všetky strácajú, že sa ich nedostáva na miestach, kde tak zúfalo chýbajú? Že ich nemáme, že niet z čoho dávať? Tak prečo sa rozdáva z toho, čo nemáme?

Ak môže cudzina financovať také malichernosti ako je Hlinov potlach na námestí, ako to, že stíha financovať aj svoje armády, aj svoju vedu, aj svoj sociálny systém aj všetko, čo nás len napadne. Mám preto iba jedno vysvetlenie- nekradne sa tam. Nie absolútne, kradne sa všade. Ale nie tak drzo a nie s tak upravenou legislatívou, že aj zjavné obohatenie sa ostáva nepostihnuteľné. A ak niečo predsa len presiakne, ak niečo dokáže vybočiť aj z tých prevysokých mantinelov legálnych krádeží, stále je po ruke servilný vyšetrovateľ, prokurátor či sudca. A budú pribúdať, tí servilní po ruke. Veď majú diplomy z tých našich najkvalitnejších fakúlt. Je na tvojej odvahe a tvojich schopnostiach, či s tým dokážeš niečo pozitívne urobiť. Presvedčiť baby a chalanov, aby študovali doma. Presvedčiť ich rodičov, že je zbytočné si zaťažovať rodinný rozpočet cestovaním do Zlína či do Brna, keď to isté majú aj doma. O vzdialenejších školách ani nehovoriac. Presvedč ich o tom, že aj keď predsa len vyštudujú v zahraničí, je sa kam vrátiť s diplomom, je kde pokračovať v rozširovaní vzdelania a vedomostí vzdelaním nadobudnutých. Určite poznáš takú krajinu a taký priestor. Stačí ak ju správne zadefinuješ. K tomu ti prajem čo najviac občianskej a najmä intelektuálnej odvahy. Povedať hlupákovi čo robí zle.      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?