Kým byť, aby som mohol rozhodnúť o riaditeľovi daňového úradu?

Autor: Dušan Koniar | 4.12.2014 o 13:06 | (upravené 4.12.2014 o 13:33) Karma článku: 9,09 | Prečítané:  1201x

Starostom v malej obci, majiteľom stavebnej firmy v tej istej obci, alebo straníckym bossom okresu, v ktorom tá malá obec je?

 

 

Na všetky tri uvedené posty sa dá dosadiť jeden človek. Štefan Radics bol dvakrát po sebe, v rokoch 2006 aj 2010, zvolený do vedenia malej obce Hubice v okrese Dunajská Streda. V tej istej obci s 563 obyvateľmi, mala sídlo firma R- STAV, s.r.o., ktorá reálne existovala v období od 4.3.1994 až do 2.2.2013. Ako originálny názov firmy napovedá, išlo o stavebnú firmu ponúkajúcu realizáciu jednoduchých stavieb, výrobu či dodanie stavebných komponentov pre maloobchod aj pre veľkoobchod, stavebný dozor na jednoduchých stavbách. Majiteľom firmy bol Štefan Radics. Šéfom okresného vedenia strany Smer- SD v Dunajskej Strede bol tak isto Štefan Radics. Bol ním v roku 2010, kedy ešte existovala firma R- STAV, s.r.o., kedy ešte bol starostom obce tiež Štefan Radics. Možno sa v danom regióne vyskytuje viac ako jeden Štefan Radics, tým som sa nezaťažoval, toto sa bežne v regiónoch stáva a mňa zaujíma práve ten menovaný, ktorý je momentálne mediálne pretriasaný v súvislosti s vyšetrovaním Salmanovovcov a ich podplácania a daňových únikov. Mimochodom, istý Štefan Radics, vek 52 rokov, starosta, je na 138. mieste kandidačnej listiny strany Smer- SD v parlamentných voľbách v roku 2012.

Trrotov (Radicsov) ako múch, povedal by Jack Lemmon v komédii „Nebožtíci žičia láske“, keď bol predstavovaný rodine vydieračov na Ischii.

V okrese Dunajská Streda ale niet miesta na žartovanie, v súvislosti s vedením daňových úradov už vôbec nie. Salmanovovci boli súdom odsúdení, voči rozsudku sa odvolali a tak tento nie je ešte právoplatný. Rozhodujúcim svedectvom pre ich usvedčenie bola výpoveď Márie Zakálovej, exriaditeľky Daňového úradu- kontaktného miesta v Šamoríne. Súd neuznal tajnú nahrávku o priebehu uplácania riaditeľky daniarov v Šamoríne, jej svedecká výpoveď, ako aj ostatné výpovede, ktoré do seba zapadali, ho však k vynesenie rozsudku presvedčili.

Zakálová sa priznáva k dohode so Salmonovovcami o odmene pre jej osobu, vyjadrenú sumou 290.000.- eur, ktorú mala dostať výmenou za to, že ako riaditeľka daňového úradu, dokáže odvrátiť daňové prešetrovanie ich podnikania a zabezpečiť plynulé vyplácanie nadmerných odpočtov DPH.

Zakálová ale uvádza viac ako toto. Aby mohla svojej časti dohody dostáť, potrebovala mať istotu, že riaditeľkou Daňového úradu- kontaktné miesto Šamorín, bude. Ako členka strany Smer- SD, rozhodla sa to riešiť po straníckej línii a oslovila (v roku 2010) šéfa pobočky strany Smer- SD v okrese Dunajská Streda, už spomenutého Štefana Radicsa. Tomu mala odovzdať sponzorský dar vo výške 33.000.- eur, aby sa mohla spoľahnúť na to, že bude riaditeľkou. Štefan Radics toto popiera, sám požiadal o pozastavenie členstva v strane aby ju nekompromitoval. Ako potvrdil dozorujúci prokurátor, vyšetrovanie tohto údajného úplatku sa blíži ku koncu.

Táto časť aféry Salmanovovcov bola medializovaná už dávnejšie. Ako je na Slovensku zvykom, až opakované medializovanie kontaktu medzi Zakálovou a Radicsom, sponzoring odovzdaný v aute a ústny prísľub pri jeho preberaní, že riaditeľkou bude, primälo generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára k tomu, aby odmietanie polície údajný úplatok vyšetrovať, táto svoj postoj prehodnotila a do vyšetrovania sa pustila. Teraz je vyšetrovanie na konci a budeme čakať na výsledok.

Ako aj iné medializované prípady, nedalo sa nevšimnúť si aj tento. Ale priznám sa, až tak veľa pozornosti som mu nevenoval. Obvyklý scenár a obsadenie. Podnikatelia a ich podnikanie. Spriaznená osoba na daňovom úrade a jej krytie z okresných štruktúr politickej strany, v tom čase s dosahom na rozhodovanie v personálnych otázkach ľubovoľného rezortu. Nevidel som na tom nič neobvyklé, kým ma len nezačalo zaujímať, ktorý Štefan Radics mal údajný úplatok prevziať. A hlavne, komu ho odovzdal. Veď odovzdal ho ďalej, či nie?

Ak by údajný úplatok preberal starosta malej obce, buď by ako lokálpatriot zveľadil svoju obec, alebo ako bežný sviniar, nechal by si ho pre seba. Ak by údajný úplatok skončil u majiteľa bezvýznamnej stavebnej firmy, mohol by tú svoju firmu buď posilniť a dostať do lepšej kondície alebo naopak, mohol by vyplatiť prípadné záväzky a firmu zrušiť. Nie je to sranda, podnikať na Slovensku v stavebníctve. V skutočnosti, nepoznám históriu a vývoj onej firmy, neviem ako sa jej za takmer dvadsať rokov pôsobenia na trhu darilo. Ale domnievam sa, že údajný úplatok nesmeroval k starostovi ani ku podnikateľovi.

Starostov obcí sú na Slovensku tisíce. Malých a stredných podnikateľov hádam aj viac. Predstava, že by hociktorý z nich, hoci len každý desiaty, mal otvorené potrebné dvere a mohol sa zasadiť za to, kto bude riaditeľom konkrétneho daňového úradu je scestná. Nereálna a hlúpa. Dnes tie dvere vedú na Finančnú správu. Od roku 2012, kedy úrad vznikol a zlúčil dovtedy inde zaradené orgány. Finančné riaditeľstvo SR, colné úrady, daňové úrady a Kriminálny úrad finančnej správy. O obsadení riaditeľskej stoličky na Daňovom úrade- kontaktné miesto Šamorín, nie je zrejme nutné rozhodovať na najvyšších miestach. Niekde na pol ceste medzi okresnou a krajskou hierarchiou by to malo byť vybavené. Vyššie už iba schválené a brané na vedomie. A to je priestor ako ušitý pre okresného straníckeho bossa, lebo tých je na Slovensku vždy iba sedemdesiatdeväť a nemajú ani dôvod a ani možnosť liezť si do kapusty. Tých sedemdesiatdeväť bossov je nutné násobiť počtom relevantných politických strán s celoslovenskou pôsobnosťou, nie všetci sú ale nepretržite v postavení, že môžu to čo môžu.

Čiže nie starosta a nie podnikateľ, ale okresný šéf politickej strany je tou správnou persónou, na ktorú sa treba obrátiť s takýmto nápadom. Že daná osoba je zároveň aj starostom aj podnikateľom, nehrá žiadnu rolu, aj keď, nijako nevylučuje takúto možnosť. Lenže, ak pripustíme, že v prípade starostu alebo podnikateľa, boli by títo konečnými adresátmi údajného úplatku, je naivné sa domnievať, že to isté platí o šéfovi strany Smer- SD v okrese Dunajská Streda. Mohlo by to tak byť, ak by Zakálovej ponúkol pomoc ako súkromná osoba majúca potrebný kontakt na potrebnom mieste. Avšak, Zakálová hovorí o straníckej línii, ktorou si miesto zaistiť chcela. Predstaviteľ politickej strany našiel dvere otvorené, ucho ochotné načúvať a ruku ochotnú podpísať dekrét. Aj samotný Štefan Radics spája obvinenie so svojou politickou funkciou, pretože požiadal o jej pozastavenie práve preto, aby ju nekompromitoval. Zákonnými prostriedkami sa obvineniu bráni. Strana Smer- SD mu verí, zároveň ale ústami svojho predsedu pripomína, že plne podporujú vyšetrenie kauzy a v prípade dokázania viny nebude mať problém sa, teraz už s preukázateľným vinníkom, rozlúčiť s takou osobou a vylúčiť ju zo svojich radov.

Nazdávam sa však, že politická strana sa toho problému takýmto spôsobom nijako nezbaví. Ak sa preukáže že Štefan Radics peniaze prijal a ako sponzoring aspoň časť z nich posunul ďalej, stáva sa z politickej strany, podľa môjho súkromného názoru, zločinecká organizácia. Ak vina bude dokázaná, ale obvinený poprie žeby sa s úplatkom s niekým delil, spraví to z politickej strany absolútneho hlupáka, pretože nemá žiaden prehľad o tom, kto a ako háji jej záujmy v regiónoch. V takomto prípade, dostal by sa Róbert Fico do pozície, že on sľubuje istoty, ale jeho ľudia ich premieňajú na niečo celkom iné. Róbert Fico by v takomto prípade mal zamerať všetku svoju pozornosť nie na námestia, ale do vlastných radov. Tretia možnosť je, že politická strana Smer- SD sponzoring poskytnutý Máriou Zakálovou a sprostredkovaný Štefanom Radicsom prijala, nikoho sa však neopýtala, prečo niekto mirnix dirnix, prinesie do straníckej pokladne 33.000.- eur. To by už z obyčajného hlupáka robilo hlupáka nezodpovedne hazardujúceho s dôverou spoločnosti a pravdepodobne, došlo by k porušovaniu predpisov týkajúcich sa s narábaním s hotovosťou či s prevodom medzi účtami.

Tak isto, v prípade preukázania viny, bude nutné postarať sa o to, aby uvedená čiastka našla svoje miesto. Mala by prepadnúť v prospech štátu. Otázne je, po kom bude 33.000.- eur alebo ich časť požadovaná. Ak by to bola aj politická strana, ktorá sa previnila prijatím neprevereného obnosu peňazí a musí sa jej vzdať, bola by to jednoznačne dobá správa pre Slovensko. Bola by to skvelá príležitosť pre vládny Smer- SD, pridať ešte viac vo svojom úsilí odhaľovať podvodníkov obohacujúcich sa na úkor nás všetkých, cez neoprávnené odpočty DPH. Verím, že toto je spôsob, akým Smer- SD dokáže do štátneho rozpočtu priniesť tie prepotrebné milióny. Určite niekde sú.    

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?