Fico sa mýli, sankcie zaberajú. Tie jeho okamžite

Autor: Dušan Koniar | 19.12.2014 o 11:19 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  1962x

Predseda vlády musí potvrdzovať svoj odmietaný postoj k sankciám uvaleným na Rusko kvôli anexii Krymu. Na doteraz nezmenenom postoji Ruska voči Ukrajine stavia základ toho, že sankcie sú omylom.

 

 

Sankcia má dať pocítiť vinníkovi, že stvára neprípustné veci. Na úrodnú pôdu sankcia ale dopadne iba vtedy, ak si sankcionovaná strana uvedomuje a zároveň aj pripúšťa chybný či neprijateľný krok. Ak nezotrvá v takomto konaní a prehodnotí svoje rozhodnutia.

Sankcie sú naopak neúčinné vtedy, ak sankcionovaná strana tvrdohlavo trvá na oprávnenosti svojich postojov a ak sú reakcie zahraničia vyostrené, buď sa odmlčí a kašle na následky dopadu sankcií na vlastné obyvateľstvo, alebo prejde do protiútoku v podobe premrštenej propagandy. Vidíme to dnes na príklade Severnej Kórei a do značnej mieri aj Ruska, bolo to zjavné po anexii Etiópie Talianskom či Mandžuska Japonskom v tridsiatych rokoch minulého storočia.

Postoj Róberta Fica k sankciám na Putinovu zahraničnú politiku je všeobecne známy. Tak isto ako je všeobecne známe jeho podporné stanovisko ku všetkým rozhodnutiam Ivana Gašparoviča, aj k tým neústavným. A to aj po potvrdení neústavnosti. Na to aby sa neústavnosť Gašparovičovho rozhodovania potvrdila muselo dôjsť k zmene. Buď u neho samého, alebo v jeho výmene. Nový prezident (za neprípustného hundrania toho starého) zmenil postoj úradu ktorý zastáva a neodškriepiteľné zhodnotenie je na svete. Bohužiaľ s platnosťou iba pre tých, ktorí neústavnosť Gašparovičových krokov ako také vnímali od samého začiatku. Rozhodnutie Ústavného súdu nie je sankcia, robí však z Gašparoviča a jeho podporovateľov a zástancov vinníkov. Sú však ako Putin. Vinu, alebo aspoň pochybenie si nikdy nepripustia, radšej si o to viac pustia pusu na špacírku a budú atakovať z každej strany.

Fico je však na obrovskom omyle (ak to je iba omyl), ak sa domnieva, že sankcia nemôže byť účinná. Práveže v spoločnosti, ktorá dokáže okamžite vyhodnotiť sankciou spôsobené škody a dokáže okamžite identifikovať vinníka, alebo aspoň osobu nesúcu rozhodujúcu mieru zodpovednosti, taká spoločnosť bez otáľania jedná. Ak už škodu odvrátiť nedokáže, aspoň trestá. Aspoň symbolicky.

Z nevysvetliteľných dôvodov a príčin, pokúsila sa vláda Róberta Fica ukrátiť rozpočet SAV o desať miliónov eur. Bezdôvodne, pretože na bohapusté rozhadzovanie má táto vláda prostriedkov dosť. Po protestoch akademikov, vláda svoje rozhodnutie nezmenila, iba dodatočne presunula osem miliónov eur do rozpočtu SAV z Agentúry na podporu vývoja a výskumu. Nepredpokladám, že tá agentúra je tu na to, aby plátala diery v rozpočte. Tie peniaze budú chýbať niekde inde, najskôr tam, kde sa mali ocitnúť pôvodne- v podpore vývoja a výskumu mimo akademickej pôdy.

SAV teda prišla „iba“ o dva milióny eur, táto suma jej však chýbať bude. Nie je teraz podstatné ako efektívne dokáže SAV s pridelenými prostriedkami narábať. Akadémia dostala pocítiť trestajúce (?!) rozhodnutie vlády a našla vinníka aj vo svojich radoch. Keďže predseda SAV nedostatočne hájil záujmy akadémie, snem SAV ho odvolal z funkcie, potvrdiť to musí ešte prezident Kiska.

Dopad sankcie bol zjavný a neodškriepiteľný, miera zavinenia vo vlastných radoch tak isto, pretože aj keď primárna vina je niekde inde, tá sekundárna leží na pleciach predsedu SAV v podobe jeho nulového angažovania sa v prospech akadémie. Teda rozhodnutie, oprávnené alebo nie, o tom, že niekto bude o niečo ukrátený, či za trest alebo pre vlastnú spupnosť, má vždy citeľný dopad. Podstatné je iba to, ako tento dopad dokáže pomenovať škodujúca strana a aké opatrenia vie prijať, aby sa v budúcnosti neopakovali. Stavme sa, že Fico už dá SAV na budúci rok pokoj. Vyskúšal a ustúpil. Nie úplne, lebo on musí mať vždy pravdu. Aj vtedy, ak jeho rozhodnutie je zjavne zlé a musí sa čo najviac priblížiť k predošlému štandardu.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?