Dobré holuby sa vracajú

Autor: Dušan Koniar | 27.12.2014 o 12:23 | Karma článku: 7,52 | Prečítané:  1189x

K parlamentným kŕmitkám.

 

 

Kde sa sype najviac zrna? Kde nehrozí zakrútenie krkom za účelom polievky pre rekonvalescenta? Kde naopak, prihriať sa dá akákoľvek vlastná žbrnda? Kde stačí hrkútať a pasovať sa za toho dobráka, čo vždy pomáha Popoluške? Nuž, slovenský parlament pripomína takýto exkluzívny holubník. Kde jedno platí pre drzé vrabce, čo by sa snáď chceli nejako priživiť poletovaním okolo neho a iné zase pre kŕdlik operencov, okrúžkovaných v chovných knihách. Či v kandidátskych listinách.

Ako inak si vysvetliť predvolebné tokanie Igora Matoviča, že v januári bude mať jeho partička tých najobyčajnejších hrivnákov, v hrvoľoch už 3,7 milióna eur nastrádaných na predvolebnú kampaň 2016? Čo tam po nejakom volebnom zákone, ktorý o financovaní kampane hovorí o sume o čosi nižšej, dovtedy sa tie plánované výdavky skrešú na pravú mieru. Vrabce sa zbytočne plašia. Čo tam po avizovaných (a pre istotu aj zaznamenaných) prešľapoch vo financovaní vlastnej kampane Procházkom či iných prezidentských kandidátov? Veď konečné zúčtovanie, ani takmer rok po kampani, nezdokladovali všetci a ak áno, vŕtať sa v nich môže kto chce, nedovŕta sa ničoho. Lebo tak sedia vybrané holuby na komisných bidielkach. Popárované sú vždy tak, aby si ani náhodou oko nevykľuli. Nie sú predsa nejaké vrany, biele nebodaj.

Jednoducho nedokážem pochopiť, ako si jeden politik, označujúci sa za opozičného, kasajúci sa do boja proti klientelizmu, korupcii a účelovým politickým nomináciám, politik, ktorý sa derie na tribúny protestov posledných dní, dokáže tak bohapusto ignorovať zákony krajiny ktorej je predstaviteľom práve v zákonodarnom zbore. Buď tlačová agentúra nesprávne citovala Matoviča, ktorý mal uviesť: „...Peniaze šetríme, aby sme boli schopní zviesť dôstojný súboj so štandardnými politickými stranami vo voľbách. K januáru budeme mať odložených nejakých 3,7 milióna eur na kampaň.“ Alebo poslanec Matovič nevie, že volebný zákon hovorí o maximálnej sume tri milióny eur, vrátane dane z pridanej hodnoty, ktorú môže politická strana vynaložiť na financovanie volebnej kampane pri parlamentných voľbách v SR.

Nejde o pôvod tých peňazí, ten je v poriadku. Hovoríme predsa o dobre spravovanom a nastavenom holubníku- NR SR. Víťazných operencov odmeňuje za umiestnenie v súťaži a na nejaké drobné nehľadí. A ak sa kŕdlik uskromní a nelieta kade tade po chotári, neorganizuje si zlety za susednými humnami, z odmien sa dá nastrádať aj takáto suma. Ale takéto ľahkovážne narábanie so sumami doslovne neguje iné Matovičove slová z tej istej tlačovej správy. Ako chce presvedčiť že to myslí vážne, ak tvrdí: „Bude to súboj na život a na smrť. Buď skorumpovanú bandu vyženieme od moci, alebo Slovensko zahynie na korupciu. My tiež chceme presvedčiť ľudí, že to v politike myslíme vážne a že dokážeme byť pevnou a zodpovednou súčasťou budúcej vládnej koalície.“

Možno by som pri inom až tak nebazíroval na nejakom slovíčku, vete vytrhnutej možno z kontextu. Ale práve Matovič by si mal dávať sakramentský pozor na zobák, keď tak prísne stráži iné. Keď zaznamenáva a skúma intonáciu, kontext a zmysel slov iných. A v záujme toho boja na život a na smrť, inkriminované slovíčka akosi vykĺznu na verejnosť, len sa tá verejnosť nemá ako dozvedieť koho pričinením.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?