Dane a čo za ne?

Autor: Dušan Koniar | 14.4.2015 o 4:34 | Karma článku: 12,76 | Prečítané:  1223x

Čísla v podaní Róberta Fica pri bilancovaní troch rokov vládnutia Smeru vyzerajú ohromujúco, v skutočnosti sú len o tom, aké smiešne a trápne divadielko politici neustále predvádzajú a ohlupujú rok čo rok svojich voličov. Niet dôvodu sa domnievať, že predvolebný rok bude výnimkou.

 

 

Nech sa na mňa pán premiér nehnevá, ale čo povedal je skôr smutné ako povzbudzujúce. Tak ako zvolil počas zbabranej prezidentskej kampane nechutne konfrontačný tón voči údajne najstráviteľnejšiemu protikandidátovi Andrejovi Kiskovi, tak sa konfrontačne stavia voči niekomu, koho v nadchádzajúcich parlamentných voľbách ani nevie definovať. Žiarlivo stojí nad svojimi sociálnymi balíčkami ako hus nad vajcami a zároveň ako gunár syčí okolo seba na každého, pretože každý okrem neho, o tom je presvedčený, ako prvé zruší vlaky zadarmo. Jeden by mal až podozrenie, že si tie vlaky zadarmo presadil len preto, aby mal o čom strašiť. Lenže, sú aj strašnejšie veci a dozvedeli sme sa ich práve od Fica a to ako hrdé bilancovanie jeho úspechov.

Možno si to ani sám neuvedomil, ale keď už trepe také ohurujúce numerá, nezaškodí si ich rozmeniť na drobné a uvedomiť si, akú smutnú správu o Slovensku povedal. Samochvála smrdí a nie inak je to so samochválou Fica či Smeru. Spôsob akým sa ale chváli Fico je práve ten nechutne konfrontačný, pretože o každom svojom úspechu tvrdí, že iná vláda ako jeho ho okamžite zruší a zneguje.

Medzi svoje najvýraznejšie úspechy ráta opatrenie, podľa ktorého štát prispieva najmenej príjmovej časti obyvateľstva na zdravotné odvody tak, že pre takéhoto zamestnanca vytvoril úľavu rovnajúcu sa benefitu trinásteho platu a zároveň, výpadkom v poistnom nezaťažil jeho zamestnávateľa. Na prvý pohľad šľachetné voči takýmto občanom. Chybou je len to, že týchto pracujúcich, ktorých hrubý príjem je v rozpätí 380 až 570 eur je, ako sa Fico hlúpo pochválil, až šesťsto tisíc. Nuž, to je fakt čím sa chváliť. Že 29,8% zo všetkých zamestnancov (v roku 2014 nás pracovalo asi 2.380.000, z toho ale asi 366.000 na živnosť a tých sa toto opatrenie netýka) žije doslova z ruky do huby. Šesťsto tisíc zamestnancov teda odvádza žiadne alebo iba minimálne dane, podobne ako živnostníci a tak by bolo načase, aby už tieto dve skupiny zárobkovo činných osôb prestali politici stavať proti sebe a kvákať o tom, kto je príťažou pre spoločnosť z dôvodov nízkych daní a odvodov.

Pretože tie dane, to je jedna veľmi smiešna položka príjmovej časti štátneho rozpočtu a ak by fyzické osoby, zamestnanci a živnostníci, neplatili žiadne dane z príjmu, absolútne nič by sa neudialo. Skôr naopak, príjmová časť by sa možno navýšila. Treba si totiž uvedomiť, čo viedlo Fica k tomu, aby tak drzo zaútočil na obchodníkov a vyhlásil, že jeho vláda nezníži DPH na pôvodných 19% a nedá viac ako dvesto miliónov eur im do gágorov. V skutočnosti je to približne dvestotridsaťsedem miliónov eur, ktoré takto na zvýšenej DPH vyberie, hoci drzo klame, že jeho vláda DPH nezvyšuje. Zvyšuje a naozaj veľmi drzo, pretože biľag zvyšovania necháva na Radičovej vláde a sám z toho zvyšovania, napriek tomu, že ekonomika dosiahla parametre pre zníženie tejto dane podľa prijatého zákona, ryžuje. To je jednoducho sprosté.

Predstavme si ale, čo by sa stalo, ak by ponechanie 20% DPH kompenzoval niečím úplne iným ako vlakmi zadarmo. Ak by večne nehľadal spôsob ako spoločnosť rozdeľovať a štvať proti sebe a rozmýšľal naozaj plošne. Lebo aj to sa dá. Neviem do akej miery sa podarilo splniť bilanciu príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu za rok 2014, ale konečný výsledok sa od nasledujúcej tabuľky líšiť veľmi nebude.

  file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/Downloads/tlac_0640-Tabu%C4%BEka%20%C4%8D.%201%20(1).pdf

 

Je to až na smiech. Celý čas počúvame o tom, aké dôležité je mať čo najviac zamestnaných ľudí a konečný výsledok je takýto ničomný a zanedbateľný. Dva milióny tristoosemdesiat tisíc zamestnaných Slovákov sa na príjmovej časti štátneho rozpočtu svojimi daňami podieľajú iba 1,84%! To už štát iba na administratívnych poplatkoch vyberie o 65% viac. A čo by sa stalo, ak by zamestnanci a živnostníci neodvádzali žiadne dane (dvestopäťdesiatpäť miliónov)? S najväčšou pravdepodobnosťou by sa tie peniaze premietli buď celé do spotreby a štátu by sa okamžite vrátilo päťdesiatjeden miliónov v podobe DPH a k tomu niečo navyše cez spotrebné dane, alebo by skončili na účtoch tých šetrnejších a banky by povzbudili do lákavejších ponúk pri pôžičkách a hypotékach. Čiže spotreba by sa zvýšila ešte viac. Lebo tá je pre štát najdôležitejšia. Lebo päť a pol milióna Slovákov svojou samotnou existenciou vytvára cez DPH a spotrebné dane 48,3% príjmov štátneho rozpočtu a z tej daňovej časti štátnych príjmov až 78%.

Dane sú o zjedených rožkoch, prejazdenom benzíne, prečítaných novinách a o zodratých topánkach. O rozostavanom dome, o ponožkách ktoré už neštopkáme, prežitých dovolenkách a o vypitom pive. O vyfajčených cigaretách, užitých liekoch, o párkoch ktoré nám niekto podá a o autách v ktorých ich skonzumujeme. A nie o krachujúcej železničnej doprave a vlakoch zadarmo pre niektorých. Nie o strihaní pásky pred nejakou montážnou halou a búchaním sa do pŕs pre vytvorenie pracovného miesta. Práve tie zožraté párky, zodrané topánky a vypité pivá vytvoria pracovné miesta, vlaky zadarmo ich už uberajú rušením spojov.

Vzdanie sa dvesto päťdesiatich piatich miliónov eur v prospech pracujúcich najvýraznejšie vyjadrí filozofiu o tom, že pracovať sa oplatí. Lenže to by sme nesmeli žiť v krajine, ktorá sa chváli bezostyšne svojimi makroekonomickými úspechmi a za tie roky úspechov jej občania zaživa hnijú v nemocniciach. Popri všetkej nadutosti a arogancii, ktorá už zaplnila pyšné hlavy, niet sa ako zhodnúť na tom, kto sa má starať o preležaniny bezvládnych pacientov, kto ich má liečiť a z akých peňazí sa to má uhradiť. Akoby sme tých párkov zožrali málo, topánky drali poskromne a piva vypili až príliš, že to odkladáme na zajtra.  

 

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?