Najcennejšie dary pre doktora Liptáka

Autor: Dušan Koniar | 25.6.2015 o 8:56 | Karma článku: 7,09 | Prečítané:  1628x

Zatiaľ sa mu ich dostáva, zatiaľ dokonca ani nevie, že ich veľa krát obdržal bez toho, aby o ne musel žiadať.

 

 

Ak je doktor Lipták presvedčený, že zásadnou a vše určujúcou chybou nášho zdravotníctva je netransparentné financovanie lekárskej starostlivosti cez zdravotné poisťovne, stále má možnosť vykonávať len súkromnú prax, nepodpísať zmluvu so žiadnou poisťovňou a ponúkať svoje kvality len za hotové.

Zbavil by sa nutného kontaktu s chudobou, patril by výlučne do sveta bohatých; možno slávnych, možno obdivovaných, určite však tých, o ktorých padne v médiách zmienka menovite a nie stádovite. Stačí, aby si na dvere svojej ordinácie nalepil pevné taxy za svoje služby a ostane sa mu už iba tešiť na tie zástupy bonitných pacientov.

Doktor Lipták má však veľmi cenný dar v tom, že je neustále, nielen počas výkonu lekárskej praxe, konfrontovaný so svojim okolím, v ktorom prevažujú tí nemenovaní chudobní. Prajem mu mnoho šťastia a hlavne zdravia, pretože on najlepšie musí vedieť aká je jeho hodnota, respektíve cena. Prajem mu preto, aby bol čo najčastejšie v kontakte s tou chudobnejšou časťou slovenského obyvateľstva, pretože iba to mu zaručí, že tých najcennejších darov sa mu ujde opakovane, prirodzene a bez prosíkania. Obyčajnej ľudskej spoluúčasti, ktorá nie je taxatívne odstupňovaná podľa toho, kto má aký príjem ale naopak, najčastejšie je možné ju prežívať práve v prostredí, kde to s tým príjmom dvakrát veselé nie je.

Tak sa mu nemôže stať napríklad to, aby sa mu v našich krásnych horách prihodilo niečo nemilé a bol by nútený žiadať o pomoc. Aby si od partie z Horskej služby, len čo sa k nemu dotrepe tou strmou roklinou, do ktorej sa tak amatérsky skydol, vypočul ešte pred svojim ochkaním, ako je to na zaplakanie s ich financovaním. Ako sú odkázaní na neistý a neprehľadný štátny rozpočet, ako sa musia doprosovať dotácií a navýšení a že je preto nutné, aby im skôr ako mu aspoň zafixujú tie dolámané haksne, prisľúbil nejaký dar, najlepšie hotovosť. Za to, že ho po zafixovaní znesú aj do doliny medzi plebs, za to im postačí, ak neskôr niečo pekné namaľuje, že si radi skrášlia stanicu.

Tak isto sa mu zrejme nestane, ak už teda niečo tým chlapcom dá, ak im niečo aj sľúbi namaľovať, aby skončil v nejakej finančne a personálne poddimenzovanej okresnej nemocnici. Pretože pán doktor je si hádam vedomý, ako na figu je to s platmi a podmienkami sestričiek. Aby sa mu nestalo, v tej hlúpej chvíli bez prostriedkov v hotovosti (lebo nechcel mať smolu a vykešoval sa už v rokline), že sa pomočí na posteli. Výmena bažanta patrí síce do povinnosti zdravotnej sestry, ale čo už narobíš, keď ich je tak málo na toľko pacientov a každý sa pripomína len so svojimi požiadavkami a nemyslí na to, čo všetko musí ona stíhať a za aký plat.

Tak isto sa mu zrejme nestane, ak ho už doliečeného a prebaleného povezie sanitka domov, aby sa mu pripomenula aj obsluha tej sanitky. Lebo prevádzkovať Dopravnú zdravotnú službu je síce veľmi lukratívny kšeft a licencia naň sa nerozdáva len tak, ale na platoch posádky vozidla to nijako cítiť nie je.

Logika uvažovania a konania doktora Liptáka má vážne trhliny. Je presným odrazom úrovne nášho zdravotníctva a je skôr jej príčinou ako dôsledkom. Prajem mu preto na záver, aby všetky trhliny a rokliny, ktoré sa mu postavia do cesty úspešne zlanil, aby prebalansoval ponad všetky mrzutosti života a hlavne, aby sa mu vyhýbali tí naozaj bohatí. Pretože tí dary nedávajú, tí pohodia almužnu chudákovi, keď sa už tak do omrzenia pripomína so svojou biedou.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?