Ďakujem za kávu Béla, ale...

Autor: Dušan Koniar | 15.3.2016 o 6:37 | Karma článku: 12,66 | Prečítané:  1969x

Skoré ráno pracovného dňa. Chladné ako úsmev politika, ktorý už vie, že bude klamať. Popíjam, cestou do roboty, na zastávke električky, kávičku od Bélu.

 

 

Zaregistroval som, vari tri týždne pred voľbami, akýsi iný pohyb na ostrovčeku zastávky električiek Molecová v Bratislave, smerom do mesta. Nie všetci tam len postávali, hlavy natočené doľava, akoby v tom chlade rána pracovného, nemalo sa opäť udiať nič iné, len že príde preplnená električka.

Zopár dievčat, vekom študentky, odeté cez svoje civilné oblečenie v rovnakých bielych tričkách, o pár čísiel väčších, obchádzalo a pristavovalo sa pri tých postávajúcich a obzerajúcich sa cestujúcich. Každej novej várke osobokilometrov, ktorá sa po prechode vybrala na ostrovček, vyšli v ústrety. Chodili po dvojiciach, cez krk prevesené popruhy a na nich podnos. S úsmevom ukazovali na plastové poháriky a núkali nám kávu alebo čaj. Zadarmo, ako prízvukovali, to ak si možno všimli nevyslovenú otázku v niektorých očiach.

Myslel som, že vari reklamná akcia. Hneď oproti jedna z predajní reťazca, možno novinka na trhu. Voľby ma vtedy vôbec nenapadli, tobôž nejaká „novinka“ čo z nich vzíde. Poďakoval som sa za kávu, osladil si ju, dochutil mliekom a chlipol si z nej. Načo tajiť, nič moc. Reklama to zrejme nebude. Káva vychladla skoro, ktovie od kedy tu dievčatá stepujú, to mi až tak nevadilo. Obzerám sa preto po nich, či na tričkách neuvidím nejaké logo, značku a až po chvíli to zbadám na podnosoch. Dve slová, spojené spojovníkom, či oddelené pomlčkou. Most- Híd.

Takto je to teda. Nevtieravá predvolebná kortešačka. Jej účinok nemal byť prevratne mobilizujúci, len sa tak troch pripomenúť. Skoro ako zaželať dobré ráno pred cestou do roboty, do školy. Tie dievčatá čoskoro do školy odídu. Ak to neboli aktivistky, čo pochybujem, boli to študentky, ktoré zobrali takúto rannú brigádičku, pre dobro veci, bol som vtedy presvedčený. Dievčatá sa usmievali, zarobili čosi, možno aj nejaká agentúra čosi zarobila a v konečnom dôsledku, so ziskom rátala aj politická strana.

V podstate mi je to v tú chvíľu sympatické. Most- Híd tiež nie je tá moja šálka kávy, ale kávou ako takou, tou málokedy pohrdnem. Nie som práve fajnšmeker, aby som ohŕňal nos nad vlažnou kávou, keď mi bola ponúknutá takto. Nie som kritický a skeptický, že popíjam produkt, ktorého základ neprešiel zažívacím traktom a následne rektálnym otvorom drobnej cibetky Paradoxurus Hermaphroditus, po ktorej výkaloch sliedia s nadšením domáci na Jáve, aby z odpadu po jej mlsných chúťkach, nazbierali a opatrne upražili tú údajne najlahodnejšiu kávu na svete.

To som však vtedy netušil Béla, že káva od teba onedlho zachutí tak odporne. Akoby tým otvorom nevypadlo nepražené kávové zrno. Akoby cez neho pretieklo niečo priamo do tých kelímkov, čo dievčatá s úsmevom ponúkali. Študentky, hádam ešte ani nie prvovoličky. Ale raz budú, to určite. A som si istý, že o týchto voľbách si najvýraznejšie zapamätajú skutočnosť, že sa nechtiac stali súčasťou obrovského klamstva, ktorého aktérom si bol ty, Bugár Béla. Teší ťa to Béla? Že si sa takto zapísal do análov?

Včera som sa pridal k podpisovej akcii „Hľadá sa 10 slušných ľudí“. Zatiaľ sa našli iba traja, ani jeden od teba. Obraciame sa, fakt iba symbolicky, na svedomie a česť tvojich a Procházkových poslancov, aby zmarili tento váš  podvod, ktorý ste v predstihu, teraz už verím, že káva sa chystala aj pre tieto potreby, naplánovali. Alebo ešte horšie. Ktorý vám bol v predstihu naplánovaný.

Dnes ráno bolo do tej akcie zapojených už 16.510 ľudí, ktorí chcú apelovať a oslovovať tvojich a Procházkových poslancov. Vieš ty Béla, aká je to masa ľudí? Takmer každý desiaty z tvojich voličov. Takmer každý ôsmy z Procházkových. Boli by ste iní, ak by sa vám o takéto číslo navýšil počet hlasov 5. marca? Ty by si predbehol Kollára, Radovi by sa trošičku uvoľnila čelusť. To je ale asi všetko. Zapredali ste sa, iné pohnútky ako osobné zisky neviem nájsť. U Procházku možno ešte ohrdnutý narcizmus. Ale to je fakt všetko, čo z vašich otvorov, ktorými teraz komunikujete so svojou voličskou základňou, vychádza.

Nazdávate sa, že to niekomu padá na hlavu, že ste tak vysoko. Chybný úsudok Béla, ste až po krk vo vlastných produktoch.

Cibetka ParadoxurusHermaphroditus sa dá skrotiť. V zajatí ale odmieta konzumovať kávové zrná. Ono nie je tak jednoduché, ako si niekto myslí, upliesť bič práve z toho, s čím sa mu nebridí zapodievať sa. Každému podľa zásluh, každému zaslúženú odmenu za jeho prácu v teréne. Niekomu za to, že sa v tom prehrabuje, inému za to, že toho vyprodukuje nezdravo veľa. Ďakujem za kávu Béla, ale nabudúce mi ju už nenúkaj. Pozvi Rada, prípadne Roba, ak si myslíš, že stojí o niečo od teba.   

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?