Zaprášený hovoriaci oblek Andrej Danko

Autor: Dušan Koniar | 5.1.2017 o 14:19 | (upravené 6.1.2017 o 21:06) Karma článku: 12,05 | Prečítané:  9545x

Aj keď dvojnásobný predseda o svoj zovňajšok viditeľne dbá, jeho lipnutie na čomsi čistom, vznešenom či reprezentatívnom v slovenskom parlamente vyznieva ako čosi veľmi zaprášené zo zabudnutej zbierky z predminulého storočia.

Tam patrí aj jeho posledný výplod o nutnom minimálnom počte členskej základne parlamentných politických strán. Jednak, týkal by sa aj všetkých mimoparlamentných strán, pretože ambíciou každej z nich je dostať sa o level vyššie, jednak takáto, čisto byrokratická podmienka je formálne ľahko splniteľná. Navyše, pre politické strany ktoré nespĺňajú Dankov numerický sen, ktoré nemajú regionálne štruktúry pokryté ako iné zo strán, núka sa hneď na začiatku ich pôsobenia vkĺznuť do požadovanej formálnosti a toto krédo potom používať opakovane vždy vtedy, ak by sa z ľubovoľnej príčiny muselo prikročiť naozaj ku zmenám neformálnym, nutným.

„Pôsobíte ako zaprášený hovoriaci oblek,“ povedala mladá a ambiciózna novinárka Katrine dánskemu expremiérovi na ich prvom pracovnom stretnutí. Názov blogu je čiastočne z citácie z veľmi dobrého dánskeho televízneho seriálu Vláda (Borgen), ktorý aktuálne vysiela Česká televízia. Bez toho aby bolo na čom porovnávať slovenské politické reálie s gradovaním deja dánskeho seriálu, pôsobí tento veľmi stráviteľne a uveriteľne, nevytvára dojem, že takéto je Dánsko a hen, porovnaj to s nami (nimi). Je to fikcia, možno trochu idealizujúca v morálke a postojoch, ale určite jeden z najlepších seriálov súčasnosti.

Po značne nafúknutej a čiastočne zmanipulovanej osobnej chybe premiéra, dva dni pred riadnymi voľbami, prepadá u voličov jeho strana a vzniká nepredpokladaná koalícia (ktorá sa mimochodom neudrží). Práve v polovici seriálu, v 15. epizóde, odkiaľ je aj citácia, tuší expremiér zásadný rozkol a možné predčasné voľby. Ponúkne Katrine pozíciu mediálneho poradcu a tá mu, aj spomenutou citáciou naznačí, ako pôsobí na mladých voličov síce štandardná a dlhodobo úspešná politická strana, ktorá ale prehliada fakt, že je prestarnutá, fyzicky aj názorovo. Síce sa na spolupráci najskôr dohodnú, na prvom politickom stretnutí možnej novej koalície však expremiér rutinne vykĺzne zo svojich sľubov a Katrine odchádza.

Andrej Danko je relatívne a vo svojej funkcii úplne, nováčikom na slovenskej politickej scéne. Rutinne však dokázal prekĺznuť do deväťdesiatych rokov slovenskej politiky, bohužiaľ, nie do záveru tých rokov, čo by sa od „nováčika“ dalo očakávať. Verbálne, treba mu uznať že veľmi svojsky, melie síce stále o čomsi novom, lepšom a dôstojnejšom. Všetko by to riešil rozsiahlymi novelizáciami, je to ale iba spiatočnícky balast pre spoločnosť. Pre Danka samotného potom iba zásterka pre niečo, čo zrejme ani on sám nedokáže spoľahlivo odprezentovať a identifikovať. On nie, v tom je nebezpečná jeho nevyspytateľnosť.

Pritom ale, slepý to musí vidieť, je tu dlhodobo spoločenská objednávka, ktorá by vyriešila všetok Dankov svetobôľ, ak ho teda trápi košeľa poslanca, či viditeľná a zmysluplná práca politickej strany vo svojich regionálnych štruktúrach, čo chtiac nechtiac, bude tvoriť vplyv na registrované členstvo v politickej strane. Stačí zmeniť súčasný pomerný volebný systém Slovenska a nahradiť jeden volebný obvod viacerými viacmandátnymi, alebo prejsť na väčšinový volebný systém, kedy počet kresiel v parlamente je zhodný s počtom jednomandátnych volebných obvodov.

Ak ide Dankovi naozaj o skvalitnenie a zviditeľnenie práce politika v regióne či z regiónu, toto musí zarezonovať v každej palici. V rodoľubnej obzvlášť. Takže čo s tým, pán Danko? Bonbónikom v exkluzívnom balení by bola tak žiadaná možnosť odvolať poslanca pri jeho laxnosti či prešľape. Nechal by som to na voličoch. Balí niekto niečo do alobalu, mláti ženu, kryje bielenie karty pacienta? Rozhadzuje dakto v pléne injekčné striekačky, odkazuje policajtom, že môžu lízať jeho ctený poslanecký...? Nechal by som to fakt na voličovi. Verte, že pri takýchto lapsusoch by iniciatíva vzišla a ostatní by makali ako fretky. Aj by si trúfli a hlavne bez obáv by mohli, ak s tým nesúhlasia, verejne vystúpiť voči konaniu svojho straníckeho kolegu, ktorý kazí ich spoločnú prácu.

Príde mi nebezpečnejšie, ak neprehlasovateľný výbor parlamentu rieši sankcionovanie poslanca pre ufúľané tričko, pričom iné a rovnako špinavé sa mu bude zdať ukážkovo čisté, než že by pri odvolávaní poslanca parlamentu voliči prehltli nejakú návnadu. Ste šéf zákonodarcov pán Danko. Hádam zákonodarcovia vedia ustrážiť, aby obvinenia nestáli na vode a ak by sa niekto o niečo také pokúsil, bude nadlho pod tú vodu stiahnutý. Treba k tomu kvalitnú súčinnosť nezávislých vyšetrovateľov a súdov? Správne, treba pán Danko. Tak čo váhate, veď aj tam je čo naprávať, ak nie začínať z gruntu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Beblavý: S Kiskom sme sa už stretli, zo strán sme mu najbližší

Progresívne Slovensko sa v čase mení, spája nás veľa, ale vnímame aj významné rozdiely, hovorí MIROSLAV BEBLAVÝ zo strany Spolu.


Už ste čítali?