Desiatnik dodiskutoval a splnil rozkaz

Autor: Dušan Koniar | 23.1.2017 o 15:08 | Karma článku: 8,72 | Prečítané:  1911x

Ešteže nám to minister Gajdoš vysvetlil. O rozkaze, ktroý je nad zákonom, sa nediskutuje, rozkaz sa plní. Chudák Danko, ak sa aj objavili nejaké výhrady vo svedomí, zrazil podpätky a splnil rozkaz.

 

 

Znôžka protirečení, ktoré minister obrany Gajdoš predniesol na svojej tlačovej besede k povyšovaniu vojakov v zálohe je obdobná, ako ľubovoľný verbálny prejav terajšej koalície k nečakane horúcim témam, ktoré nemali byť ani len vlažné.

Výstižne to vidíme na chlapáckych rečiach o znižovaní cien energií, ktoré sa razom zmenili na neodškriepiteľné zdražovanie pre podstatnú časť odberateľov. Nasledovala ešte chlapáckejšia výzva, nech sa ľudia neplašia, nech zálohové faktúry odignorujú, že prídu iné, ľudskejšie. Vari aj s ľudskou tvárou. Nato sa ale ozvali regulovčíci, že tie faktúry by ľudia ignorovať nemali, že sú vystavené oprávnene a ak chce oná ľudská tvár opäť vyzerať ľudskejšie, nestačí niečo zadušovať v médiách. Že je na to konkrétny administratívny postup a ak ten nestihne reagovať na nové zámery (nie skutočnosti, zvýšenie fixných poplatkov bolo riadne naplánované, odobrené a schválené) v platbách, ak sa nestihnú odoslať nové faktúry, tie staré a stále platné budú už po splatnosti a odberatelia by sa mohli stať dlžníkmi riskujúcimi až odpojenie od energií. Takto to vyzerá, ak ľavá ruka nevie čo robí ta druhá, evidentne ešte ľavejšia. Vládny Smer svojou veľkohubosťou vnáša chaos do vlastných radov. Svojich vlastných nominantov na úrade dohliadajúcom nad reguláciou cien energií stavia do protirečenia vlastných sľubov a istôt a minimálne jednu stranu takejto zmätenej diskusie degraduje do nekompetentnosti. Skôr obidve.

Niečo veľmi podobné sa dalo vycítiť aj na obrannej línii ministra obrany na tlačovke. Polemické sú obidve jeho najzásadnejšie tvrdenia, že rozkaz je nad zákonom a o rozkaze sa nediskutuje. Ani jedno nie je pravda, pretože vzápätí Dankove povýšenie obhajuje ako plne v súlade so zákonmi a predpismi SR. A o rozkaze sa diskutuje. Ak sa minister obrany, nech by už mal akékoľvek dôvody, rozhodne povýšiť predsedu Národnej rady, a to naozaj výnimočným postupom, mal tento svoj zamýšľaný rozkaz najprv prediskutovať. Radový člen výkonnej moci výrazne zasahuje do celkového statusu najvyššieho predstaviteľa zákonodarnej moci. Koná svojvoľne a ako sám priznal, nie práve politicky vhodne a prezieravo. Gajdoš totiž na tlačovke uviedol, že Danko sa pôvodne zdráhal povýšenie prijať, že čo povedia ľudia. Najvyššiemu z ústavných činiteľov sa to nezdalo vhodné! Minister obrany ale rezolútne vyhlásil, že o rozkaze sa nediskutuje, rozkaz sa plní. A tak je z Danka, zdá sa, že proti jeho vôli, kapitán.

Ja vidím iba dve možnosti, ako sa toto môže skončiť. Buď si to Dankovo trucovanie Gajdoš,  vymyslel, koná Dankovi naozaj medvediu službu, inými slovami- nehovorí pravdu a mal by odstúpiť. Ťažko to dokázať. Potvrdiť to môže iba samotný Danko, lenže to by, po tom vášnivom bozkávaní kapitánskych hviezd, vyzeral ..., ťažko to opísať ako. Ak by to však Danko potvrdil, musel by zároveň pripustiť, že jeho nominant, minister obrany, konal proti vôli predsedu Národnej rady, politicky a ľudsky ho znemožnil, oslabil volebný potenciál SNS a celej koalície ako takej a mal by teda Ficovi navrhnúť to jediné, čo by to hádam trochu zvrátilo. Odvolať Gajdoša z funkcie.

Samotný Gajdoš má ale po ruke akú takú záchrannú brzdu. Na tlačovke spomenul, že povýšenie z desiatnika na kapitána je bežné a štandardné, že to nie je nič výnimočné. Síce nedokázal redaktorovi z Markízy odpovedať, koľko takých povýšení je za relevantne porovnateľnú dobu známych, to mu ale nebráni, aby sa teraz nezavrel do archívu a nezačal hľadať rozkazy svojich predchodcov. Rovno pritom môže zrušiť tie Glváčove o povýšení Pašku a Jahnátka. Tie sú vraj v rozpore so zákonom, nakoľko obidvaja už boli tri, respektíve päť rokov vyradení z brannej povinnosti a ako takí, povyšovaní nesmú byť. Ledaže by sa povyšovali inak, ak je tu stále to presvedčenie, že vyhraj voľby a môžeš všetko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Beblavý: S Kiskom sme sa už stretli, zo strán sme mu najbližší

Progresívne Slovensko sa v čase mení, spája nás veľa, ale vnímame aj významné rozdiely, hovorí MIROSLAV BEBLAVÝ zo strany Spolu.


Už ste čítali?