Ander z parlamentu hútal

Autor: Dušan Koniar | 14.3.2017 o 12:39 | Karma článku: 12,92 | Prečítané:  7410x

Tak sa nám predseda pustil do hútania a došlo mu ľúto, že ľud náš slovenský, pracovitý, nedostáva za tú pracovitosť dosť.

A tak Ander vyhútal, ako by tomu ľudu pracovitému dobre padlo, ak by za dvanásť robotovaní trinásť krát bol odmenený. A žeby ešte viac pocítil ľud dobrotu vrchnosti, z tej trinástej pláce žiadne nemoce predvídajúce, ani starobu spestrujúce tribúty nik by po ňom na dôvažok nežiadal. Všetko by len jeho bolo, prepytujem, krom tej dane devätnástich zo sta.

Veď ale, či práve o tých devätnásť eur zo stovky nejde? Kapitán Danko sa vykasal s návrhom uzákoniť 13. plat každému, kto je celý kalendárny rok zamestnaný u jedného zamestnávateľa. Takýto plat by bol oslobodený od odvodov, len by sa zdanil.

Nerobme si ilúzie, nie každého zamestnávateľa toto nadchne. Nabok s dôvodmi prečo nie. Či preto, lebo nechce pre lakomosť, alebo preto, že mu to fakt môže skomplikovať podnikanie. Toto môže byť realitou pre živnostníka s jedným či dvoma zamestnancami, rovnako pre hocikoho z Klubu 500.

Zaviesť to ako povinnosť prinesie iba ďalšie sťaženie zamestnania sa. Pre niekoho je však takéto hútanie natoľko atraktívne, že sa s ním okamžite stotožní. Fico sa už počuť nechal. Keď ide o to, rozdávať z cudzieho a do vlastných pŕs sa búchať, to mu ide. A just teraz potrebuje trochu populizmu našuchoriť, nejako sa mu to všetko ondie. Okrem toho ale, povinný 13. plat by priniesol zaujímavú daň do kasy. Porovnateľnú s tým, akoby razantne stúpla zamestnanosť.

O koľko? To sa nevie. Nevie sa koľko ľudí ostáva počas roka u jedného zamestnávateľa. Dajme tomu, že s tými čo v priebehu roka nastúpia do vôbec prvého zamestnania, s tými čo neodídu do dôchodku just plánovane k 1. januáru a s tými, čo menia zamestnávateľa, netýkala by sa táto úprava asi pätiny zamestnancov. Ten zbytok by sme si pre pohodlnejšie rátanie zaokrúhlili na dva milióny, keďže zamestnanosť sa na Slovensku udáva okolo 2,45 milióna osôb.

Vieme, že priemerný plat e už niekde nad 900 eur a tak isto vieme, že lepšie je rátať s platovým mediánom, ako s jeho priemernou výškou. Tak isto rátajme s tým, že nie každý si minie nezdaniteľnú čiastku dvanástimi platmi, tak ten mimoriadny plat, spriemerovaný, upravme na 750 eur v hrubom. Nech rátam ako rátam, a možno rátam zle, ale vychádza mi to na 285 miliónov eur do štátnej kasy, za odvedenú daň z príjmu.

Možno to nevyzerá tak sexy ako olizovať epolety kapitána, ale určite to viac poteší verchušku, že by mala zase na rozhadzovanie.

Nebolo by to ale Slovensko, aby vec nemala svoj háčik. Prípadne ozajstný hák, ktorý ho ukotví do ničoty. Tým hákom je pol milióna zamestnancov, ktorí sú tak či onak platení cez štátny rozpočet. Je to asi dvestotisíc úradníkov, zvyšok reprezentuje verejné zdravotníctvo a školstvo. Ak ich je pätina zo všetkých, pätina ich bude aj z tých pomyselných dvoch miliónov, ktorí by mali na 13. plat zákonný nárok.

Ak ale štyristotisíc ľudí z ničoho nič otrčí Kažimírovi dlaň, toto on nerozdýcha. Bude načim najprv takýto návrh zohľadniť v novom štátnom rozpočte, čiže až na jeseň tohto roku. S účinnosťou takéhoto nároku v závere roku 2018. A už vieme ako to chodí. Ten termín je tak blízo nových volieb, že sa rozhodnutie prenechá novej koalícii. Je to totižto absolútne nepriechodné a tak stačí, ak súčasná koalícia ostane v hlavách svojich voličov ako tá, ktorá by im hrozne rada dopriala. To len zlí zamestnávatelia sú proti. 

Aj toto by sa ale dalo urobiť jednoduchšie. Stačí si spomenúť, ako Fico toť nedávno hrešil riaditeľa VšZP. Aby nestváral hovädiny, aby na ne prestal chodiť tam, kam zrejme chodí na ne iba Fico. Pretože zásada, ak chce VšZP šetriť, tak má šetriť na vlastných ľuďoch, na sekretárkach, budovách a na autách, ale nie na starých ľuďoch odkázaných na plienky, platí vo všeobecnosti stonásobne viac o vláde. A ešte desať násobne viac o Ficovej vláde.

Ak chce kapitán Danko dopriať väčší príjem pracujúcim ľuďom, ak sa s tým stotožňuje aj Fico, stačí nekomplikovane upraviť položku v už jestvujúcom predpise. Stačí navýšiť nezdaniteľnú čiastku napríklad. Stačí znížiť odvodovú povinnosť. Pre zamestnanca aj pre zamestnávateľa, efekt to bude mať. A stačí sa držať rád, ktoré niekto rád dáva iným. Pozametať si pred vlastným prahom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko pripomína jeden veľký kontajner na odpad

Niektorí si tu žijú ako prasce v žite. A niektorí len ako prasce.

KOMENTÁRE

Vlak obsadený smerákmi idúci do stanice Ničota zrýchlil

Môže sa stať, že veľká občianska energia prítomná na námestiach vyprchá.


Už ste čítali?