23 percent

Autor: Dušan Koniar | 11.4.2017 o 14:07 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  659x

Nejedna politická strana by si nechala koleno vŕtať, mať takúto dôveru v spoločnosti a tá by sa obdobne prejavila aj vo volebných výsledkoch.

 

 

Nejedna politická strana má svoj podiel zodpovednosti na tom, že súdnictvu dnes dôveruje menej ako štvrtina Slovákov. Všetky kauzy Slovenska majú spoločného menovateľa. Väčšina sa pred súd ani nedostala a tých niekoľko výnimiek nestojí ani za reč. Zopár starostov nachytaných na hruškách, platinové sitká o ktorých neviem ako skončili a nástenkový tender, prejednávaný teraz, po desiatich rokoch. To je málo a ak som aj čosi opomenul, aj tak je to málo.

Verím, že súbor otázak, za pomoci ktorých Európska komisia zostavila poradie dôveryhodnosti o stave súdnictva v členských krajinách, bol rovnaký pre každú z krajín. To dá rozum. Čo už rozumu dáva menej, sú výsledky. Ak odpovede Dánov môžeme zhrnúť do lakonického: áno, áno, áno, áno, nie, Slováci sa vyjadrili do takmer zrkadlovo lakonického: nie, nie, nie, áno. Pritom Dánom treba aj z toho jedného „nie“ trochu ubrať a slovenské „áno“ je ešte prikrášlené.

Aký je teda rozdiel vo vnímani Dánov a Slovákov vlastnej justície? Pochybujem, že jedny aj druhí majú vlastnú skúsenosť s fungovaním súdov. Že každý Johansson aj každý Novák z opýtaných pred súdom stál a vie z prvej ruky podať raport, dosvedčiť čo a ako. Ak to tak nie je, musia svoje názory prezentovať iba, alebo vo väčšine prípadov, z tej druhej ruky. A tie môžu mať iba sprostredkované z vlastného okolia, alebo cez média.

Naše životné skúsenosti sa formujú najme tým, čím momentálne prechádzame. Nemusíme ale akuátne my mať doma deti školopovinné, či už starších študentov, aby sme nemohli mať relevantnú predstavu o tom, ako je to zo školstvom. Buď sme tým už prešli, alebo nás to čaká, ak sa o dianie okolo seba zaujímame, informácie prídu aj k nám. Aké? Nuž zlé. Nemôžu byť dobré, ak v spoločnosti nefunguje jej základný pilier- dôvera v rovnosť a spravodlivosť.

Nemusíme aktuálne my potrebovať lekársku starostlivosť o stupeň vyššiu ako je bežné ošetrenie v chorobe, prichádzajúce často s mnohoročným odstupom, lebo zatiaľ to zvládame, aby sme nemali dosť jasnú predstavu o stave zdravotníctva pre naozaj odkázaných. Prijímame informácie, vieme ich vyhodnotiť, vieme čítať medzi riadkami, máme dosť príkladov z okolia, takže máme odpoveď aj na túto otázku. Aké je naše zdravotníctvo? Úbohé. Nie kvôli ľuďom ktorí ho vykonávajú. Kvôli tým, ktorí o ňom rozhodujú a ešte stále nie sú rozhodnutí, či už majú dosť a nechajú rezor dýchať.

Rovnako nemusíme mať stavebnú firmu zinteresovanú na stavbe niektorého úseku diaľnice, aby sme neuverili tomu, že jeden za druhým vychádzajú ich majitelia na psí tridsiatok a kvôli komu to tak je. Treba vôbec sformulovať nejakú otázku? Načo, keď odpoveď vari na každú z otázok je obsiahnutá v tom trojitom „nie“.

Nemusíme cestovať do Paríža rečniť na nejakom protikorupčnom fóre, aby sme nevedeli, aké fóry budeme preberať 18. apríla na protikorupčnom pochode v Bratislave. Ak má chlap ktorého média už fakt serú, lebo takto sa vyjadruje opakovane, naozaj gule, nič mu nebráni, aby sa postavil do čela toho pochodu. Keď sa už k téme vôbec vyjadruje. Má na to právo ako hocikto iný, musí však zniesť aj odozvu médií na svoje vystupovanie.

Ak už teraz má evidentný strach z vreca zemiakov a účelovo mení spôsob voľby do Vyšších územných celkov, čo sa škaredo môže vypomstiť jemu a nám všetkým o to škaredšie, vyžerie si to. Ak sa stále stotožňuje s navyšovaním koncesionárskych poplatkov za verejnoprávnu RTV: a zároveň, ješitne a urazene sa dožaduje za cudzie peniaze pietnej úcty k jeho osobe a funkcii, vyžerie si to. Ak bude do diskusií chodiť sám, vyžerie si to rovnako, ako keď sa odváži postaviť v debate oponentom.

Vyžerie si to od médií a z takejto a z podobných veľkých žraníc, formuje sa náš názor na fungovanie štátu a jeho výkonných, zákonodarných a súdnych zložiek. Môžeme tie média odmietať a tvrdiť, že klamú, zavádzajú, prekrúcajú. Čo to ale zmení na fakte, že dôvera v súdy na Slovensku klesá dlhodobo a zmena toho vnímania je v nedohľadne?

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Beblavý: S Kiskom sme sa už stretli, zo strán sme mu najbližší

Progresívne Slovensko sa v čase mení, spája nás veľa, ale vnímame aj významné rozdiely, hovorí MIROSLAV BEBLAVÝ zo strany Spolu.


Už ste čítali?