Cvičenci na značky!

Autor: Dušan Koniar | 19.4.2017 o 14:27 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  541x

Niektorí si možno na ten povel pamätáte. Či už ste nacvičovali Spartakiádu alebo iné organizované cvičenie, značky boli potrebné na presné postavenie každého zúčastneného. To sa potom ľahko počítala účasť.

 

 

Upažiť, predpažiť, drep a odchod. V časoch socialistických Spartakiád odchod do radostných zajtrajškov. Značky pre cvičencov boli rýdzo technická záležitosť pre hladký priebeh nacvičovaných zostáv. Ich účelom nebolo zistiť počet cvičiacich, ten bol presne daný choreografiou a ak sa dobre pamätám, na plochu Strahova sa podľa značiek zmestilo nejakých jedenásťtisíc bielych trenýrok a vojakov v nich.

Aby to malo požadovaný efekt, muselo ich byť presne, dajme tomu desaťtisícdeväťsto deväťdesiatdva a to číslo bolo len násobkom iného celého čísla, počtu cvičencov potrebných na výkon celej zostavy cvikov. Jeden chýbajúci či prevyšujúci vytvorí vyditeľnú disharmóniu, pokazí vystúpenie, zmarí zámer. Nehovoriac o tom, že Monk by z toho šalel a išiel to naprávať.

Všetci vieme ako to dopadne, ak sa Monk snaží niečo napraviť, dať tomu zmysel a precíznosť. Neuveriteľné množstvo Monkov sa vyrojilo na svoje predpísané značky pred, počas aj po Protikorupčnom pochode, ktorý včera prešpacíroval Bratislavou. Vytasili sa dvoma hlúpymi argumentmi. Počet a cieľ.

Ak sa organizátori a stúpenci pochodu vzájomne hecovali počtom prísľubov na účasti a ustálili sa na približne tom istom čísle, aký bol počet bielych trenírok na Strahove, tento odhad im plus mínus vyšiel. Tých ľudí tam toľko mohlo byť a keďže ich primárnym cieľom nebolo vytvoriť zoradené šíky a nechať sa prerátať, je irelevantné teraz dokazovať, o koľko ich bolo menej alebo viac. Jedna aj druhá možnosť je viac ako prípustná. Desil by som sa, ak by niekto prišiel s presným monitoringom a číslom občianského preukazu každého z prítomných.

Spochybňovať počet je iba zástupná téma, ktorá má spochybniť cieľ pochodu. Spoločnosť je jednoznačne unavená a viac ako hlúpe argumenty v nej rezonuje skepsa a nechuť sa vôbec vyjadrovať. Zámer apolitickosti pochodu môže byť vítaný a cenený, je však trošku kontraproduktívny. Zúčastnení sa vyjadrili k vnútropolitickému dianiu a hlavne k nedianiu, chcú tento status zmeniť a naporúdzi majú iba a len politické riešenia. V tomto zoskupení sa mohli utvrdiť, že ich je rovnakého zmýšľania mnoho, dokázať to však môžu iba dvoma spôsobmi. Buď vytvoria organizovanú skupinu a tým poprú zmýšlanú apolitickosť, alebo to dokážu každý sám ako suverénny jednotlivec svojim hlasom.

Nech sa to zdá byť akokoľvek otrepané, riešenie je iba vo volebnej účasti a tá je biedna. Možno pri tých parlamentných a prezidentských voľbách sa zdá byť cca šesťdesiatpercentná účasť dostatočná. Po pravde, aj menej by stačilo, ak by krajina fungovala bez okatých prechmatov a lapsusov. To by sa ale nenaštvali už aj stredoškoláci a nepociťovali by potrebu vyjadriť sa k tomu. Nech im teda rezonuje v hlavách Brexit a následné neúčinné zdesenie nad výsledkom tých, ktorí k urnám nešli. Mali ísť.

Neobstojí argument, že na Slovensku niet veľmi z čoho vyberať. Včerajší počin bol viac ako jednoznačne namierený proti súčasnej vládnej moci, mimo nej je však stále kam načrieť. Možno s biedou, ale je. Ak si niekto myslí že nie, nemal včera čo v bratislavských uliciach hľadať. Neboli to však iba Bratislavčania a práve v tom je riešenie. Nedrepí v Bratislave, ale doma u každého jedného z nás.

Najbližšie voľby nás čakajú na jeseň a sú to tie z opomínaných, voľby do Výšších územných celkov. Priemerná účasť okolo dvadsať percent. Ak osemnásťročný človek vie zdôvodniť sám pre seba svoju účasť na včerajšom pochode, musí vedieť zdôvodniť aj svoju účasť na voľbách. Mal by dokázať pochopiť, aký je zámer tých, proti ktorým včera protestoval, ak dvojkolové voľby do Vyšších územných celkov zmenil na jednokolové. Je to spoliehanie sa na nízku účasť a zároveň, žiadna šanca na dodatočné nápravy svojich či cudzích rozhodnutí. Je to zároveň strach z toho, čo sa odohralo naposledy v povodí Hrona, ako Hron spláchol silácke reči Fica a spol. Je to strach z toho, že Fico (a hocikto iný) je spláchnuteľný. Je to strach z toho, že táto skutočnosť je ľahko osvojiteľná a že tentokrát, pri každých voľbách, je to naozaj hlavne o účasti.

Aj o tom sú voľby, o zvrátení vôli iného a práve na to má každý osemnásť a viac ročný občan svoj hlas. Ak ho štve, že päťdesiat Monkov mlží v diskusiách, ak ho štve, že päťdesiat náckov robí dusno, má svoj jeden jediný volebný hlas a jednu jedinú možnosť raz za danú periódu ho využiť. Aj tak môže ostať sklamaný, aj tak to môže vypáliť inak, ako dúfal. Ale ostáva mu vedomie, že on konal slobodne podľa svojho rozhodnutia. A to je veľa. Je to omnoho viac ako plané reči nad rozliatým mliekom.

Do jesene nie je ďaleko a ak môžem nastupujúcej generácii niečo odporučiť, je to jedine vydržať počas leta v takýchto akciách, využiť na to konečne zmysluplne Ficove vlaky „zadarmo“ a s trochou škodoradosti mu to odprezentovať. On sa tak pekne čertí. Vydržať v takýchto aktivitách, osloviť a zlákať na ne čo najviac ľudí z okolia, zachovať si nekonfrontačné vystupovanie, odignorovať pochybovačov a neprajníkov a na jeseň využiť svoj hlas. Raz za štyri roky môže aj ten najapolitickejší jednotlivec usúdiť, že zmena je život a on ten svoj chce prežiť tu a teraz. O tom rozhoduje, v rámci daných možností, iba a len on sám raz za štyri roky. Ak si osvojí toto, osvojí si zároveň spôsob, ako môže robiť po zvyšok dní apoliticky to, čo je jeho právom- kontrolovať moc. Ako občan, ktorý sa v prípade potreby vie zorganizovať a spoločne voči zlyhávajúcej moci zakročiť. Toho sa každá moc bojí najviac.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko pripomína jeden veľký kontajner na odpad

Niektorí si tu žijú ako prasce v žite. A niektorí len ako prasce.

KOMENTÁRE

Vlak obsadený smerákmi idúci do stanice Ničota zrýchlil

Môže sa stať, že veľká občianska energia prítomná na námestiach vyprchá.


Už ste čítali?