reklama

Vlastnou hlavou ku zmene identity

Dôvera verejnosti v inštitút právneho štátu sa najlepšie vybuduje tak, že premiér sa prestane tváriť akoby mal identitu už zmenenú a bude si preberať úradné obsielky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Inak by mohol mať jeden pocit, že so slovenským súdnictvom je to veľmi zlé, keď už aj taký právnik a premiér v jednej osobe, ošíva sa pred sudkyňu predstúpiť, nebodaj v obavách, že sa mu nedostane nestrannosti. Utajený svedok úspechov Slovenska nemôže ponúkať dohodu o zásluhách a odmene, kým sám nevystúpi z oparu samoľúbosti, ktorá je skôr nenávisťou voči iným, z hmly domýšľavosti o vlastnej dôležitosti, ktorá je ale skôr vulgárnym kverulantstvom nad argumentami médií a oponentov o jeho zlyhaniach a chybách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak už aj notorický premiér pochopil, že korupcia na Slovensku dosiahla taký rozmer, že čochvíľa začne požierať vlastné deti a DNA zvratkov prezradí jej rodný list aj birmovného tata, je zrejme už neskoro obracať sa na niekoho s apelom. Kór keď mu ešte včera sľuboval istoty. Domýšľavosť a samoľúbosť ho prekvapila nepripraveného v presvedčení, že korupcia sa nosí v igelitkách rektorovi, v obálke nimródovi, alebo si ju ako spanštelú výstrednosť pestujú pofidérne eseróčky za pomoci bezvýznamného tajtrlíka na daňovom úrade. V presvedčení, že toto mu niekto žerie.

Obzvlášť závažný zločin si zasluhuje obzvlášť prísny trest. Sám premiér na svojom seminári „O ochrane oznamovateľov korupcie“ zdôraznil, že ľudia sa musia aj báť, že významnejšiu úlohu musí zohrať represia, ktorá nikoho nemôže nechať pokojným. Obzvlášť, osobitne, výnimočne, mimoriadne. To nie sú slová, ktoré by sa viazali ku konaniu rektora či predsedu poľovného revíru. Ťažko ich spájať s tušovaním tajtrlíka na okrese. Prvá revízia tušovanie odhalí. Iba ak...iba ak neodhalí. Iba ak tušovanie dostáva požehnanie a podozrenia a pochybnosti sú odvrátené návratom práve k tomu vulgárnemu kverulantstvu. Novinári sú opäť hyeny, opozícia vie iba destabilizovať a deštruovať, vyťahujú sa daňové či zdravotné záznami oponenta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak premiér zvažuje ponúkať zmenu identity oznamovateľa obzvlášť závažnej a nebezpečnej korupcie, ak ju neváha prisľúbiť celej rodine oznamovateľa, môže to mať iba dva možné scénare priebehu takejto korupcie na najvyšších miestach. Lebo kde inde si ju vieme predstaviť? Buď je vysoko postavený štátny úradník, s naozaj rozsiahlými právomocami a možnosťami obťažovaný korupčnou ponukou, ktorej neoprávnený benefit ide do astronomickej čiastky a tomu by zodpovedala aj výška úplaty. Ale vysoko postavený štátny úradník je poctivec od kosti, konanie nahlási, oblepia ho kamerami a plošticami a korupčník si vo väzbe počká na výnimočný trest. Čoho sa má, v právnom štáte s fungujúcim súdnictvom, obávať vysoko postavený štátny úradník? Že ho ukryjú v odľahlom Vyššom územnom celku a tam bude pre zmenu nižším štátnym úradníkom, čo sa ani za rok nenaučí nové krstné mená vlastných detí? Toho by sa bál asi každý, ale premiér to predsa myslel tak, že báť by sa mal korupčník, nie oznamovateľ. Že?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhá možnosť je, že korupčníkom by naozaj bol vysoko postavený štátny úradník s obrovskými právomocami a toto by sa rozhodol zneužívať. Sám by si vyhľadával stránky lačné po neoprávnenom zisku, robil by im nejasné narážky či otvorené ponuky. Ale pre zmenu, stránka na úrade je poctivá a ona sa nechá oblepiť výmyslami mistra Q a vo väzbe je vysoko postavený štátny úradník a z titulu jeho postavenia a právomocí, hrozí mu príšerný flajster. A čo poctivá stránka, má sa obávať pomsty zvráteného štátneho radcu? Prečo, keď podozrivý je vo väzbe a ako vinníka, čaká ho výnimočne dlhý trest?

Samozrejme, nebolo by to Slovensko, ak by neexistovala aj tretia možnosť. Že korupčník na najvyšších miestach nie je ľahko zraniteľný, osamelý lovec. Že sú ich svorky a v spoločnom love sú už roky zohrané. Kto vábi, kto nadháňa, kto žerie. Že vysoko postaveného štátneho úradníka netreba hľadať, že hľadať klientov nemusí ani on. Potom by sa premiérové slová o význame represie a nutnosti, aby sa ľudia aj naozaj báli, dali brať vážne. V tomto mu výnimočne verím.

Dušan Koniar

Dušan Koniar

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  668
  •  | 
  • Páči sa:  3 514x

na pol ceste medzi nádejou, že môže byť aj lepšie a podozrením, že lepšie je vždy tomu, kto sa tým nezaoberá. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu