A toto chce byť predsedom Ústavného súdu?

Autor: Dušan Koniar | 18.2.2018 o 10:31 | Karma článku: 8,26 | Prečítané:  2461x

Ja viem, že Fico nič také nepotvrdil. Ani nemusí. Už jeho obavy zo sprísnených kritérií naznačujú, koho si na Ústavnom súde praje vidieť a kto by tomu mal veliť.

 

 

Šušká sa o troch kritériách (Fico ich v podstate spochybňuje), ktoré by, prísne vzaté, mohli sťažiť alebo úplne znemožniť nájsť na jeseň osemnásť vhodných kandidátov na deväť uvoľnených miest na Ústavnom súde.

Pochybujem, že takýto nárek by bol na mieste čo i len v aglomerácii krajského mesta, či jeho zázemia ako vyššieho územného celku. Neverím, že toto, alebo obdoba takýchto požiadaviek, by znefunkčnili fungovanie dohľadu nad vlastnou ústavnosťou v štátoch, ktoré majú výrazne menej obyvateľov ako Slovensko (Island, Luxembursko), menej ako Slovensko (Pobaltské štáty, Moldavsko), či porovnateľný počet obyvateľov ako Slovensko (Fínsko, Nórsko, Írsko či Dánsko).

Len keď povieme, že nie 40, ale 45,...“

toto je prvé Ficove fňukanie. Obavy z toho, že po posunutí vekovej hranice na štyridsaťpäť rokov nebude už z koho vyberať. Nuž neviem, ak sa pozriem na vekovú pyramídu Slovenska (2015) s prognózou (2050) a ak sa obmedzíme na vekové rozpätie 45 až 59 rokov (s ohľadom na dĺžku funkcie ústavného sudcu, hoci si myslím, že by sa dalo ísť s vekom kandidátov vyššie aspoň o pol dekády), máme dnes k dispozícii približne milión a jednostotisíc obyvateľov Slovenska. Mužov a žien, so všetkým, čo takéto kvantum obnáša. Budú tam všetky profesie a vzdelania. Budú tam nezamestnaní aj nezamestnateľní, budú tam invalidi, predčasný dôchodcovia, väzni aj nezvestní. Je to tak obrovské číslo, že naozaj nevidím v tomto ohľade dôvody na nejaké obavy. Tak isto ale nevidím dôvody na takýto posun vekovej hranice.

https://dennikn.sk/blog/420943/spoznajte-obyvatelstvo-mesta-slovenska-interaktivny-atlas/

...že musí mať justičnú skúšku...“

v tomto druhom Ficovom povzdychu už naozaj nevidím žiadnu stopu racionality. Vari nemusí? No kupodivu nemusí. Nie však hocikto. Vyšší súdny úradník musí absolvovať odbornú justičnú skúšku, ak che byť raz menovaný za sudcu. Aj tu však existujú výnimky a niet dôvodu na ich spochybňovanie. Tie výnimky uvádza Zákon o sudcoch a prísediacich (385/2000 z.z.) v ustanovení § 5, odsek 3 v druhej vete odseku: „So súhlasom Súdnej rady Slovenskej republiky môže minister spravodlivosti Slovenskej republiky odpustiť vykonanie odbornej justičnej skúšky u toho, kto je preukázateľne vedeckou alebo inou významnou osobnosťou v odbore práva a najmenej 15 rokov je činný v právnickom povolaní.“

Podľa mňa teda, požiadavka na absolvovanie odbornej justičnej skúšky nevyraďuje automaticky z kandidatúry na post ústavného sudcu nikoho, kto by takúto skúšku doteraz neabsolvoval a do jesennej voľby by ani absolvovať nestihol. Ak je totiž preukázateľne vedeckou alebo inou významnou osobnosťou v odbore práva a najmenej 15 rokov je činný v právnickom povolaní, nič nebráni súčasnej ministerke spravodlivosti, aby dotyčného vymenovala za sudcu. Ak je možné toto, prečo by nemalo byť možné navrhnúť takéhoto človeka, so vzelaním a dostatočnou praxou v oblasti práva, aj do volenej funkcie?

Pravda, ostáva tu otázka, kto si čo predstavuje pod pojmom „preukázateľne vedecká alebo inak významná osobnosť v odbore práva s najmenej 15 ročnou činnosťou v právnickom povolaní“. Po dvojzáprahu Laššáková- Mamojka sa oprávnene natíska podozrenie, že pojem „množitelia“ nemusí spadať len do problematiky zadováženia si domáceho miláčika. Rovnaké nekontrolovateľné namnoženie vhodných nominantov vládnej strany Smer- SD, sa môže odohrať pri hľadaní vrtichvostov a lízačov páničkových ručičiek aj pri obsadzovaní miest ústavných sudcov. Keď už teda zvládnutie odbornej justičnej skúšky je pre Róberta Fica neprekonateľná prekážka.

...a nedajbože má vedieť cudzí jazyk, aby vedel čítať judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva,...“

Ak sa vrátime k tej vekovej pyramíde Slovenska, len veková kategória dnes 45 až 49 ročných ponúka cca 350.000 jedincov. Opäť mužov a žien (jeden celý Island) všetkých profesií a zamestnaní. Bude tam o niečo menej invalidov a predčasných dôchodcov, ostatné mnou spomenuté možnosti ale ostávajú. Čo sa týka ovládania cudzých jazykov, hádam by si stačilo uvedomiť, že hovoríme o ľuďoch, ktorí v novembri 1989 končili stredoškolské (učňovské) vzdelávanie a časť z nich pokračovala či začínala študovať na vysokých školách. Myslím, že je to práve tá veková kategória, ktorej sa v časoch dospievania a rannej dospelosti začali ponúkať nové možnosti a nutnosť jazykovej vybavenosti si uvedomovali adresnejšie, než staršie generácie.

Mali sedemnásť až dvadsaťjeden rokov, do značnej miery to boli oni (a staršie ročníky), ktorí si vyštrngali to, že po takmer troch dekádach musia dnes od Fica počúvať (aj o sebe) takéto holé nezmysly.

Že v ich generácii sa (možno) nenájde dosť slušných a odborne zdatných ľudí na funkciu ústavného sudcu, pretože majú práve toľko rokov koľko majú. Pretože je pre nich obtiažné ďalej sa vzdelávať vo svojej profesii napriek tomu, že ju vykonávajú neprerušene dlhé roky. Že neovládajú cudzí jazyk.

Že sa radšej Fico občas nekusne do toho svojho, keď opakovane trepe, kde bude alebo nebude v roku XY. Už by mu mohlo docvaknúť, že miesto jeho nadchádzajúceho fungovania je mnohým, ale naozaj mnohým ukradnuté. A to je ten lepší prípad.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako (ne)funguje bikesharing v Bratislave po prvom týždni

Pre ľudí sú žlté bicykle najmä atrakcia.

DOMOV

Smer bude hľadať nového ministra, Imrecze má konkurenta

Guvernéra NBS má vystriedať Kažimír.


Už ste čítali?