Nebude zo psa slanina

Autor: Dušan Koniar | 20.2.2018 o 23:19 | Karma článku: 2,54 | Prečítané:  684x

ani zo SNS spoľahlivý koaličný partner. Síce sa to nerýmuje, ale v zásade to dnešnej koalícii, každému jej členovi z iného dôvodu, dosť dobre vyhovuje.

 

 

Na programe najbližšieho rokovania vlády (21.2.2018) bude prejednávaných spolu 16. bodov. Ako prvý, pod označením UV- 6280/2018, to bude „Návrh zákona, ktorým sa ustanovujú množstvá omamných látok a psychotropných látok a rastlín a húb obsahujúcich omamné alebo psychotropné látky a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.“ Pod krkolomným názvom materiálu, ktorý predkladá ministerka spravodlivosti, je zrozumiteľnejšia snaha dosiahnúť to, aby za zanedbateľné množstvo mäkkej drogy (ale aj tvrdej, čo je nóvum a bude to robiť problém inde), nebol jej vlastník trestaný tak tvrdo, prísne a kontraproduktívne, ako je tomu teraz.

Prijatie takéhoto opatrenia je v Programovom vyhlásení terajšej vlády, ktoré je „...štrukturované v oblastiach výkonu exekutívnej činnosti vláda Slovenskej republiky, ktorými sa uchádza o vyslovenie dôvery v Národnej rade Slovenskej republiky.“

Taká je presná citácia z Programového vyhlásenia dnešnej vlády a za týmto nasleduje dvojbodka a päť konkrétnych oblastí, z ktorých v piatej (POSILNIŤ ÚLOHU ŠTÁTU A OCHRANU VEREJNÉHO ZÁUJMU), v podkapitole „Trestná politika a väzenstvo“ sa v štrtom odseku píše toto: Vláda navrhne riešenie aplikačných problémov v súvislosti s postihovaním drogovej trestnej činnosti, konkrétne s určovaním množstva omamných a psychotropných látok a prehodnotí možnosti nastavenia účinejšieho modelu drogovej politiky so zameraním na postihovanie nelegálneho obchodovania s drogami.

Všetko by vyzeralo fajn, nebyť toho, že podkapitola „Trestná politika a väzenstvo“ má aj šiesty odsek. Ale, o tom potom.

Materiál UV- 6280/2018, ktorý pripravilo Ministerstvo spravodlivosti pod svojim rezortným číslom 49650/2017/120 a ktoré nám prezrádza, že je to záležitosť dlhodobej prípravy a práce je, zdá sa, predurčené na vyhodenie (odloženie na neurčito). Ak si tento materiál rozklikneme ukáže sa, že je štandardne pripravený na schválenie vo vláde a posunutie do parlamentu na hlasovanie:

http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/RokovanieDetail/953

Nájdeme tu Návrh uznesenia, Predkladaciu správu, Vlastný materiál, Pripomienkové konanie, Návrh komuniké, naozaj rozsiahlu Dôvodovú správu, Tabuľku zhody, Obal, Doložku zlúčiteľnosti, Doložku vplyvov aj Doložku vplyvov 2 a Stanovisko sekcie vládnej legislatívy. Je to dôsledne a profesionálne pripravený materiál, pod ktorým sú podpísané desiatky odborníkov a pracovníkov viacerých rezortov. Sú to dni a mesiace ich práce platenej, ako inak, a inak to ani byť nemá, z verejných zdrojov, z našich daní. A dnes, pár hodín pred 89. schôdzou vlády Slovenskej republiky sa jej predseda Fico necháva dať počuť, že ak k prijatiu materiálu UV- 6280/2018 nebude zhoda koalície vo vláde, vyškrtne ju z rokovania schôdze. Zahodí ju, pokrčí a zahodí a s ňou aj prácu všetkých tých ľudí, ktorí si tú prácu dali (alebo im bola daná). A dôvod?

Hrnko pokrčil fúzami a povedal, že SNS s tým nesúhlasí. Hotovo, lebo SNS. V pripomienkovom medzirezortnom konaní sa uvádza, že spolu bolo predložených 96 pripomienok, z toho 23 zásadných. Počet akceptovaných, alebo čiastočne akceptovaných je 69 pripomienok, z toho 10 zásadných, zbytok akceptovaný nebol. Ako sa s týmto vysporiadali rezorty pod vedením SNS?

Ministerstvo pôdohospodárstva jednu obyčajnú pripomienku akceptovalo. Ministerstvo školstva tak isto jednu obyčajnú pripomienku akceptovalo a druhú neakceptovalo, aj to z dôvodov vecných a gramatických. A Ministerstvo obrany akceptovalo štyri obyčajné a jednu zásadnú pripomienku. To je všetko, čo v medzirezortnom pripomienkovom konaní riešili nominanti SNS vo vláde. Takmer bez výnimky sa k tomu, k čomu sa vyjadriť mali, vyjadrili kladne. Hmm, koťuhy nepriehľadné.

Hoci Hrnkove fúzy vyzerajú echt slovensky, myslím tým, najme v roku 190. výročia narodenia Pavla Dobšinského, že boli od malička máčané v makovom odvare, nijako mu nič, čo drogu len náznakom pripomína, pod tým fúzom nevonia. Ako nám nejeden národný buditeľ dokladá, starodávne slovenské matere museli takto, pochybnými lektvarmi svoje batoľatá tíšiť, aby ich nerúšali od robotovania pre maďarónske panstvo. To je však veľmi slabý dôvod nato, aby si SNS uvedomila, že je už takmer dva roky vo vláde, že je spolutvorcom Programového vyhlásenia tej vlády a že sa zaviazala to vyhlásenie napĺňať. A nie na poslednú chvíľu sa stavať na zadné a to dokonca tak, aby to jej koaličnému partnerovi dokonale vyhovovalo, aby raz opäť mohol zahrať divadielko o tom, ako on chcel, ale okolnosti a partneri mu to nedovolili.

Lebo v hre je toho omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Hrozí tu prielom v myslení dementov a ich komentov k akejkoľvek téme predloženej opozíciou (veď viete ktorou), aby sa oni (veď viete že Sulík, Nicholsonová alebo Galko), stali v prvom rade plešatým, strapatou alebo ušatým zhúlencom a je úplne jedno, čomu sa pôvodná téma venovala.

Viete si predstaviť tú tvorivosť diskutujúcich dementov, kedy zhúlenci už nebudú iba plešatí, strapatí a ušatí? Keď ich tromfne zhúlenec birmovaný, jeho pretromfne zhúlenec s charakterom a korunu by tomu mohol nasadiť, pod obraz boží aj pod päť olypijských kruhov zfetovaný zhúlenec s výložkami? Nuž, ja si to predstaviť viem a aj chcem, ale neverím, že sa toho dožijem. Pretože tu máme ešte ten spomínaný šiesty odsek podkapitoly „Trestná politika a väzenstvo.“ Nech by snaha vlády vyzerala čo ako presvedčivo, že chce skoncovať s prehnane prísnymi trestami v prípade prvého zadržania osôb s naozaj malými dávkami trávy a podobne, ten šiesty odsek to dosť spochybňuje:

Vláda bude reflektovať potreby väzenstva. V súlade s koncepciou väzenstva Slovenskej republiky na roky 2011 až 2020 vláda vytvorí podmienky na naplnenie stanovených cieľov v oblasti zvýšenia súčasných ubytovacích kapacít, spoľahlivosti prevádzky a bezpečnosti ústavov. Bude pokračovať v rekonštrukciách ústavov a zabezpečí prípravu a v rámci zdrojových možností aj realizáciu výstavby nových objektov s cieľom udržania, modernizácie a zvýšenia súčasných ubytovacích kapacít zboru v súlade s odporúčaniami Výboru CPT...“ pričom vôbec neviem čo je to Výbor CTP, zato viem prečo som zvýraznil v texte dvakrát sa opakujúcu informáciu, že vláda počíta s tým, že trestanosť, hlavne tá nepodmienečná, bude u nás narastať.

Na to sú len dve rozumné vysvetlenia. Buď chystajú o niečo znesiteľnejšie podmienky nám, až sa s nami raz a navždy vysporiadajú, alebo, a k tomu sa asi chtiac nechtiac budem musieť prikloniť viac, lebo oni vždy myslia iba na seba a svojich ľudí, zase chcú vyžrať všetku smotanu sami a chystajú to, výhľadovo podľa Programového vyhlásenia vlády, niekedy po roku 2020 zabaliť a utiahnúť sa na zaslúžený odpočinok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako (ne)funguje bikesharing v Bratislave po prvom týždni

Pre ľudí sú žlté bicykle najmä atrakcia.

DOMOV

Smer bude hľadať nového ministra, Imrecze má konkurenta

Guvernéra NBS má vystriedať Kažimír.


Už ste čítali?