Slovensko potrebuje svoj vlastný dohovor

Autor: Dušan Koniar | 23.2.2018 o 0:59 | (upravené 23.2.2018 o 13:04) Karma článku: 11,44 | Prečítané:  4374x

Nechajme ten Istanbulský zatiaľ bokom. Slovensko ešte nemá na to, aby strávilo nejaký text, ak si ho nevycucalo z vlastného prstu. Nevie stráviť samo seba, čo je tak samoľúbo vnímané svojimi predsedami. Každým so svojim dohovorom.

V máji 2008 sa v Havlíčkovom Brode v Českej republike udiala strašná vec. 43 ročný Slovák uniesol, pohlavne zneužil a napokon zavraždil deväťročného Jakuba. Že bol vrahom a násilníkom Slovák by nemuselo hrať rolu, nebyť toho, že okolnosti tohto zločinu mali a bohužiaľ, keďže sme na Slovensku, stále majú svoje určité špecifiká. Onen Slovák sa opakovane dopúšťal sexuálneho obťažovania maloletých chlapcov, spoločenské nebezpečie jeho konania sa stupňovalo. Prvé dva prehrešky mu prešli podmienečnými trestami /1982, 1993/, v roku 1999 nasledoval štyri a pol ročný trest odňatia slobody za zneužitie malého chlapca v Kráľovskom Chlmci. Nariedené mal tiež protialkoholické a sexuologické liečenie ústavnou formou. Podľa znalcov z odboru psychiatrie bol jeho ďalší pobyt na slobode práve z toho sexuologického hľadiska nebezpečný.

Tu ale začína tá nemilá špecifikácia ťažkých zločinov, z ktorých prvý sa odohral na Slovensku, kde bol riadne potrestaný, vec ale nebola dotiahnutá do konca. To malo za následok ten druhý, tragický zločin v Čechách. Jakubov vrah nemal ostať na slobode ani po odpykaní trestu a absolvovaní ústavnej liečby. Tak ako jemu podobní, mal byť, dlhodobo či doživotne, umiestnený v detenčnom centre. Takýto druh ústavu však v roku 2008 na Slovensku ešte neexistoval.

Nie je podstatné, že v tom čase bol premiérom Róbert Fico a nie je jeho vina v tom, že Slovensko v roku 2008 ešte nemalo detenčný ústav. Tým sa previnili iní. Ten prípad z Havlíčkovho Brodu bol ale zaslúžene medializovaný a tá medializácia vyvolala diskusiu o bezpodmienečnej nutnosti zriadenia takéhoto ústavu. A ak v spoločnosti prevládne určitý názor, že niečo v záujme spoločnosti je nutné zabezpečiť, je to živná pôda pre ľudí, ktorí sa živia promptným sľubovaním čohokoľvek. A to už je Róbertovi Ficovi bližšie. Sľubuje to totižto dodnes. Zriadenie detenčného ústavu má napríklad tiež v Programovom vyhlásení vlády z roku 2016, stále sa ale nič zásadné neudialo.

Ten ústav má byť v Hronovciach pri psychiatrickej liečebni a mal by nás stáť niečo cez 15 miliónov eur. Mizerných 15 miliónov! Dokonca sa už vie, že čo nevidieť bude odovzdaný do užívania- v roku 2021! V ústave by malo byť miesto pre približne 70 ľudí so súdnym nariadením takýto pobyt absolvovať, v záujme bezpečnosti celej spoločnosti. Detenčný ústav nie je väznica a nie je to psychiatrická liečebňa. Je to špeciálna kombinácia takýchto zariadení. Väzni už nie sú väzni, trest si odpykali a niet legitímneho dôvodu, aby ostávali pod dohľadom justičnej stráže v celách. Sú však príliš nebezpeční nato, aby boli, hocako izolovaní, na bežných psychiatriách. Zatiaľ, pokiaľ nemáme detenčný ústav, práve po rôznych psychiatriách sa takéto osoby nekontrolovane pohybujú. V Hronovciach sa o nich má starať 104 zdravotníkov a 79 príslušníkov justičnej stráže. Takto kombinovaný má byť takýto ústav, len kde naň zohnať 15 miliónov eur, že?

Róbert Fico pritom peniaze zohnať vie, nepochybujem, že hlavu na to má. Dôkazom sú kdejaké štadióny, dedinské aj ten národný, tými sa pochváli na počkanie. Tak isto sa vie pochváliť, ako zabezpečujú jeho vlády z roka na rok lepší a efektívnejší výber daní. Ako fantasticky sa slovenskej ekonomike darí, ako bohatneme jednotlivo aj spoločne. Aké obrovské daňové stimuly vieme poskytnúť zahraničným investorom, lebo tí nám zabezpečia, že bohatnúť budeme ešte rýchlejšie. Dokonca aj na historickú pamiatku- skelet nemocnice Rázsochy, už našiel mizerných 15 miliónov, aby sa konečne mohla zbúrať. Tak kde dočerta je problém? Taká bohatá a po spravodlivosti bažiaca krajina, neváhajúca z Istanbulského dohovoru prevziať a ešte aj znásobiť všetko to, čo má tých zraniteľnejších ešte dôslednejšie chrániť pred násilím ako je to doteraz, nie je za desať rokov schopná postaviť jednu budovu! Jednu jedinú, viac ich na Slovensku nepotrebujeme. Jednu jedinú a špecifickú, nedá sa nahradiť niečím iným, logicky mala dostať prednosť. Pred hociktorým kilometrom diaľnice, pred kdejakou márnotratnou oslavou vlastnej nenahraditeľnosti v už dávno zabudnutom polroku imaginárneho európanstva. Iné veci sú nenahraditeľné. V niektorom výklade v Havlíčkovom Brode mohla byť Jakubova fotka na maturitnom table napríklad.

To sa už neodstane, kto ale spočíta, koľko iných vecí sa stať nemuselo v neskorších rokoch, ak by slovenskí politici menej kecali a viac konali. Ak by menej sľubovali masám a viac urobili pre jednotlivcov. Ak by sa naozaj niečo zmenilo vo vymožiteľnosti práva, v potieraní korupcie.

Neviem posúdiť, či Istanbulský dohovor je dokonalý a nadčasový dokument, ktorý by nás posunul ďalej. Neviem odhaliť jeho plazivé záludnosti, ktoré priamo ohrozia náš folklór, naše materstvo a naše dojčenie, pretože napríklad SNS sa aj takto dala počuť. Že čo keď sa muž vyhlási za ženu, vydá sa za iného muža a potom si adoptujú decko! No čo potom, Slováci? Neviem posúdiť ako to Fico myslel, že kým je on predsedom vlády, Slovensko Istanbulský dohovor neratifikuje, ale jedným dychom dodá niečo navrch. Že Slovensko ochotne prevezme z dohovoru do vlastnej legislatívy všetko to, čo dôslednejšie než naša terajšia legislatíva ochráni ženy pred domácim násilím.

Neverím mu, neprevezme. Vymožiteľnosť práva bude klesať naďalej, korupcia bude bujnieť. Keď krajinu vedú takí amatéri, ktorí tlači poskytnú informáciu, že len na mzdách a odvodoch nás ročne bude stáť detenčný ústav 1,8 milióna eur. Akoby nevedeli, že dane a odvody máme vďakabohu jedny z najvyšších a z tej nafúknutej sumy sa nám polovica vráti. Ostane ešte na nejaký štadiónik.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?