Už to z neho vyliezlo

Autor: Dušan Koniar | 5.3.2018 o 18:49 | Karma článku: 7,40 | Prečítané:  2062x

Prevrat. Toto slovo bolo zatiaľ vyslovené v posledných dvoch dňoch dvakrát. Včera a dnes Robertom Ficom.

 

 

Fico sa dôrazne dožaduje odpovede na jednoduchú otázku. Áno, ten človek, ktorý zásadne odmieta odpovedať na akékoľvek otázky, ktoré sú mu proti srsti. Namiesto toho používa výrazy a praktiky, ku ktorým sa vracia v okamihoch najväčšej bezradnosti, kedy sa cíti najviac ohrozený. Mal by sa učiť od Mareka Maďariča. Briefing odstupujúceho ministra kultúry bol hádam najčitateľnejším politickým prejavom v týchto vystresovaných dňoch. Bezprostredne po Maďaričovom oznámení, že odchádza z vlády, našli sa nespokojné hlasy, že ako si to predstavuje. Odísť z vlády a zasadnúť v parlamente za ten istý zdiskreditovaný Smer- SD. Lenže, myslím si, že robí dobre, že z parlamentnej stoličky bude môcť výraznejšie ovplyvniť ďalšie dianie „vo veci“. Pretože, nazdávam sa, Maďarič by mohol byť tým človekom, ktorý by si obhájil miesto v zásadne zrekonštruovanej vláde. A nemyslím post ministra kultúry. Vedieť reagovať v pravý čas, to bolo krédom Maďaričového briefingu. Keby došlo k jednej zmene vo vláde minulý týždeň, výrazne by to upokojilo situáciu. Všetci vieme o akú zmenu sa jedná. Nedošlo k nej a tak sa menia požiadavky.

Požiadavka na odvolanie Kaliňáka, Gašpara (a Kováčika) je stará asi rok. Po protikorupčných pochodoch trošku ustúpila do pozadia, vražda, jej pozadie a veci s ňou súvisiace túto požiadavku vrátili na pozíciu tej najaktuálnejšej. Nič viac sa nežiadalo. Po počiatočnej nereakcii a po následnej reakcii Kaliňáka, že on nevidí dôvod na odstúpenie, scénar požiadavky sa zmenil. Odstúpenie Kaliňáka a Gašpara už nemôže byť deliacou čiarou, ktorá oddelí dôveru od nedôvery v objektívny priebeh vyšetrovania dvojnásobnej vraždy.

Fico nemusel zvolávať novinárov na to, aby vyslovil tú jednoduchú otázku. Na to by stačila tlačová správa. Lenže, položiť otázku a potom ujsť pred tými, ktoré by smerovali na neho je minimálne zbabelé, rozhodne nie štátnické a neospravedlňuje ho ani to, že údajne celú noc nespal, lebo stále myslel na jednu vetu z prejavu prezidenta. Nečudujem sa mu, že má prebdené noci. Otázka ale je, či mu za ne môže prezident.

Ten sa údajne pridal k opozícii a tancuje s ňou na hroboch. Nie však iba oni, tancujú tam vraj aj média. Veď hovorím, keď je Fico v úzkych, keď nemá po ruke svoju víťaznú fľašu koly, vracia sa ku svojim oplzlostiam s pravidelnosťou sexistických žartovaní na estrádach MDŽ. Defakto, znovu vynadal novinárom, on sa nezmení.

Ono sa to možno nepočúva príjemne, ale v súvislosti s tým, čo všetko sa už po objavení tiel dostalo na pretras, čo všetko vyplávalo na povrch, motív vrážd už nemusí byť prioritný. Inak povedané, ak by k vraždám nedošlo, ak by Ján Kuciak článok dokončil a publikoval, čo by sa stalo? Majdanizácia? Ale kdeže. Postupne by sa vyjadrili dotknuté osoby a plynulo by sa to zmietlo zo stola. Tak isto, ako sa neriešili iné, rovnako závažné veci, pretože došlo „len“ k tunelovaniu štátu. Ako napríklad prípad skrachovanej firmy Slotex Fashion vo Vranove nad Topľou v septembri 2012. Pamätá si na to ešte niekto? Talianský majiteľ nevyplatil stoosemdesiatim šičkám mzdy za tri mesiace, dlhoval na odvodoch (za viac ako rok!!!) cca 890.000.- eur a zdrhol zo Slovenska. Nechal tu sekeru spolu asi za 1,2 milióna eur. Ak si dáte do vyhladávača Eurotessil (jediný spoločník Slotexu), Antonio Maggio (údajne tiež iba prepustený zamestnanec, ktorý ale doteraz a to už od roku 2005, podniká na Slovensku), Giorgio Sempio (zakladateľ Eurotessilu, ktorá založila Slotex Fashion) ale cíti sa byť týmito firmami tiež poškodený, lebo jeho ďalšia firma Mapier predávala výrobky z Vranovskej firmy a dotovala (Slotex) dvestotisíc eurami, akurát vás z toho rozbolí hlava. Asi to treba rozmotávať inde (a inými ako mnou) ako vo vyhľadávači, ale popravde, ako sa vlastne skončila táto kauza a ako sa skončili všetky ostatné? Oklamané šičky dostali mzdy cez garančný fond. Fico sa vtedy nechal nadmieru zviditeľniť, ako on s oklamanými robotníčkami súcití. Ale hnal vtedy vyšetrovateľov do toho, aby prípad okamžite a dôsledne vyšetrili? Dbal o to, aby sa už takéto prípady na Slovensku neopakovali? To nikomu tie peniaze nechýbali? Bol niekto braný na zodpovednosť za to, že Sociálna poisťovňa neevidovala odvody za tak dlhé obdobie?

Dbal o to Mečiar, Dzurinda a Radičová? A ešte raz Dzurinda a potom Fico, Fico a Fico? Nie je to už trochu moc, že štvrť storočia žijeme v tom istom bahne, je fakt nepredstaviteľné, že ľudia už toho majú dosť a chcú výraznú zmenu? Ale naozaj výraznú. Na to nestačí len nejaký Kaliňák, ktorý by sa odporúčal kade ľahšie. Na to nestačí ani Ficov odchod. Oni by vôbec nemali odchádzať. Mali by byť (a úplne všetci, ktorí nesú za toto zodpovednosť) po ruke, ak by sa nebodaj niekedy pošťastilo vyvodiť aj trestnoprávnu zodpovednosť. Padni komu padni, neľutoval by som nikoho.

Tak o akom prevrate to Fico trepe? Čo za bludy sa mu preháňajú v jeho vlastnej hlave a aké tanečky to vlastne skúša on? Rozhodol sa teraz robiť martýra, jemu zo všetkých najviac záleží na tom, aby sa objasnila pravá príčina dvojnásobnej vraždy. Vyslovuje pobúrenie, ak niekto povie, že motív je jedna vec a obsah práce Jána Kuciaka (dokončenej aj nedokončenej) druhá. Že ak sa potvrdí, že dôvodom vraždy bola práca novinára, bude to bezprecedentný útok na slovenskú demokraciu a slobodu slova. Tak prečo nedopovie, čím bude tá vražda, ak sa takýto motív nepotvrdí. Alebo „nepotvrdí“. Lebo zatiaľ sa nepotvrdilo nič a nikde nie je napísané, že sa napriek snahe vyšetrovateľov dokáže vôbec niečo potvrdiť. Stáva sa to, najme pri plánovaných zločinoch.

Zatiaľ sa ale potvrdilo, že Slovensko je v neuveriteľných problémoch a to zo seba samotného. Dlhodobo, vleklo a opakovane sa motá v kruhu zhadzovania zodpovednosti na predchádzajúce vlády. Ak už nevychádza to, ak je niekto pri moci desaťročie, začne sa hľadať zodpovednosť pochádzajúca zo zahraničia. Z toho zatuchnutého, protislovenského zahraničia, ktoré má záujem destabilizovať našu mladú republiku. Lenže táto republika už dávno nie je mladá. Je to už otrlá, drzá a nezodpovedná inštitúcia, ktorá kadí pod seba a je jej jedno, na koho to padne. Toto jednoducho musí skončiť. A nejakú majdanizáciu nech si strčia konšpirátori za klobúk, je to ich výmysel a ich spásonosná nádej, že by ich niečo takéto ochránilo od nutnosti niesť raz zodpovednosť za svoje činy.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?