Jeho volič ochotne konvertuje z ficizmu na ficynizmus

Autor: Dušan Koniar | 30.4.2018 o 9:28 | Karma článku: 3,92 | Prečítané:  970x

Doterajšia podoba vedenia Smeru- SD sa ukázala byť ťažkopádnou. Na požiadavky dňa treba reagovať pružne a tak bolo predsedníctvo strany razantne zoštíhlené. Fico sa už otriasol, olízal si rany a pustil sa do kampane 2020.

 

 

Na dva ponižujúce bleskové výprasky v priebehu troch rokov, liečivý účinok slín nestačí. Ani na tretí, ktorý sa plýživo vinie v odkaze tých dvoch. Debakel v prezidentských voľbách neprebolí nikdy a vyhnanie z bývalého arcibiskupského paláca na Námestí slobody do bývalej práčovne či kotolne na Súmračnej ulici, to tiež nie je žiadna medicína. Jedno aj druhé je však nič proti tomu, ako mu ubližuje tretí výprask. Strata voličov.

Tak ako sa zoštíhľuje predsedníctvo Smeru- SD o viac ako polovicu členov, pod polovicou je aj jeho voličská základňa, ak berieme ako jej doterajšie maximum zisk v parlamentných voľbách v roku 2012. Úlohou pružnejšieho predsedníctva nebude nič iné, ako pochudnutým sympatiám navrátiť spokojnú obéznosť. Za akúkoľvek cenu. Aj za cenu toho, že sa bude nadbiehať názorom tých voličov, ktorí Smeru ešte ostali, ale z ktorých prejavu na sociálnych sieťach je badateľné, kam sa poberú, ak sa Smer- SD nezradikalizuje.

Toto písanie po sieťach nie je práca brigádnikov. Je to nefalšovaný a pravdivý postoj ľudí, ktorí síce možno brigádničia v diskusiách pod článkami opozície, mimovládok či študentských aktivistov, príspevky ktoré som vybral sú však oddanými slovami priamo na facebookovej stránke Smeru- SD. Sú to úprimné vyznania o vlastnej hlúposti, škodoradosti a nenávisti; o miere zákernosti a neprajnosti. Neochote prijať akýkoľvek iný názor, pokúsiť sa rozmýšľať vlastnou kapacitou mozgových závitov. Je to nefalšovaná radosť z toho, že mňa- škodoradostného hlupáka, má kto viesť a bude ma viesť práve v tom duchu, ako ja vnímam svoje okolie a ako mu to dokážem „nandat“, ak sa vyjadrí spôsobom, ktorý nechápem či iba „nechápem“.

V záplave podporných diskusií sú tými najnevinnejšími pulzujúce srdiečka a tlieskajúce mačičky. Aj tie však o čomsi hovoria, pretože ak si chcem prečítať všetkých 154 komentárov napríklad, relevantných sa zobrazí sotva 40, z nich polovica sú práve tie trápne zvery. Ostatná diskusia je zmazaná. Mačičky sem kopírovať nebudem.

Medzi sympatizantmi Smeru je masovo rozšírený názor, že ulica (a to je ešte slušný výraz) nebude rozhodovať o krokoch a postupoch vlády. Že 100.000, 50.000 či 3.000 ľudí nie je celé Slovensko. Nuž, to je omyl, srdiečka moje, mačičky ľúbezné. 20. februára 2008 vyšiel Róbert Fico z úradu vlády na Námestie slobody, lebo dav zhromaždený na ňom skandoval: „Poďte von!“ Dav tvorilo asi sto osôb a predseda koaličnej vlády nielenže vyšiel za nimi na ulicu. On súhlasil s ich požiadavkou a okamžite zmenil prebiehajúce rokovanie vlády a zrušil prijatie zákona (aj so všetkými negatívnymi ekonomickými následkami, ktoré to Slovensku prinieslo a o ktorých dobre vedel), na prijatí ktorého pracovali dve vlády niekoľko rokov. Tu je link na dávnejší blog, ale upozorňujem, že je pomerne dlhý a tiež plný linkov na vládne a iné materiály:

 

https://dusankoniar.blog.sme.sk/c/347795/Tazko-hladat-lepsi-nadpis-ako-Fico.html

 

Práve takýmito postojmi si Fico získava vás, svojich voličov. Odkladaním problémov, ich neriešením, hľadaním zástupných tém, ponúkaním istôt a balíčkov a vy mu to nadšene zbaštíte. K bohato prestretej tabuli prinesiete svoje jednohubky, aby z toho niečo mal aj hostiteľ:

Tibor Hulín: A teraz predseda, je viac času a dávaj do nich!

Dagmar Gregorová: Treba konečne urobiť poriadok s opozíciou, úžerníkom, mimovládnymi organizáciami aj s tými zasrancami!

Vladimír Mazuch: A opozíciu môže aj poraziť!

Kvetoslava Božíková: Bratislavskí stroskotanci na čele s hereckými odpadmi nebudú riadiť krajinu.

Toto je holá nenávisť a zášť, neschopnosť kriticky myslieť. Dospieť aspoň do toho štádia, že ak už jedných nemusím, nebudem druhým všetko žrať z ruky. To by sa ale asi chcelo veľa. Takíto pisatelia iba vyjadrujú svoj, alebo nimi osvojený názor a vylepšujú ho rôznym spôsobom. Touto časťou voličstva si Fico môže byť istý. Vie, že im stačí, ak aj on bude spochybňovať ulicu, Bratislavu, mimovládky, média aj opozíciu a keďže to robí odjakživa, nestojí ho to žiadnu námahu či pretvárku. Zasrancov, stroskotancov a odpady všetkých možných profesií, vkladá do úst svojim voličom on. Nie inak je to pri ďalšej skupine diskutujúcich, ktorí už ale predkladajú aj nejakú požiadavku:

Anna Mauerová: Pán Fico, vymenujte za ministra vnútra p. Gašpara! Urobili by ste nám radosť.

Štefan Meszáros: Pán Fico Vaši voliči si zaslúžia za svoju loajálnosť ku Vám a Vašej strane a koalícii veľmi vysokú odmenu. Tak je načase aby ste dôchodcom pridali tak ako si zaslúžia. Aby Váš sociálny balíček naplnil naše očakávania. A potom už Vám žiadna strana nebude môcť vziať víťazstvo vo voľbách.

Šimon Demo: Smer, dajte ľuďom eurá, kašlite na deficit, potom môže prísť Sulík a Matovič. Tí ľuďom nedajú nič, zoberú. A budú kydať na Smer, že nechal dieru, či to bude alebo nebude pravda. Aspoň sa potešíme.

Ako málo stačí voličovi Smeru- SD ku radosti. Prehĺbený deficit- dlžoba pribalená do vienka jeho deťom a vnukom, či Tibor Gašpar ako minister vnútra. Netreba sa ale nechať pomýliť, nejde o prejav prostoduchosti a obdivu schopností náčelníka z kmeňa policajtov. Toto už nie je ľudový ficizmus, tu je už zreteľný príklon k zákernému ficynizmu.

Nekonajme tak, aby to prospelo jednej skupine ľudí a ostatným neublížilo. Sťažme to nejakej skupine ľudí cielene a bez ohľadu na to, či to komukoľvek prospeje.

K názoru pána Meszároša, že za jeho mizerný dôchodok môžu akési minulé vlády a tá Ficová sa to už desiaty rok snaží napraviť len toľko: Fico dáva dôchodcom presne toľko, koľko si myslí, že si zaslúžia. Trochu peňazí a veľa sľubov. Na viac si ich necení. Na rozdiel od seba, pretože seba predáva výlučne za sľuby, peniaze potrebuje pre iných.

Tretia skupina diskutujúcich sa vyjadruje odlišne. Fico má u nich veľkú šancu uspieť, napriek tomu, že voličmi Smeru- SD sú zatiaľ iba potencionálne. Oni mu nebudú posielať poskakujúcich psíčkov a palčák hore. Ich požiadavky a návrhy sú síce nezrealizovateľné, pokiaľ Slovensko ostáva v štruktúrach v ktorých momentálne je, ale sformulované sú zreteľne. Títo diskutujúci budú voliť toho, kto sa k ich názoru priblíži najviac, respektíve, od ktorého ich budú vedieť prevziať. A teda nezabúdajme na to, že Fico je majstrom v poskytovaní istôt a rozdávaní sľubov. Voličskú základňu bývalých koaličných partnerov už raz vykradol a nebude nad tým váhať ani druhý krát. A keďže jeho súčasný koaličný partneri to veľmi dobre vedia, budú sa radikalizovať aj oni.

Ficov sen o jadre narazil na veľmi tvrdú škrupinu. Do Bruselu už nebude musieť chodiť vysvetľovať a obhajovať svoju Jánusovskú dvojtvárnosť. Môže slobodne doma tárať to, čo chcú počuť tí, ktorých hlas bude chcieť. Druhú a tretiu z posledných citácií som skrátil. Ono sa to fakt nedá čítať celé. Podobne ako názor ktorý som pôvodne chcel dať k tým predchádzajúcim, že premiérom by mal byť Luboš Blaha, že je ten najlepší.

Branislav Bohat: POZOR NA EU A NATO...!!!

Tibor Zsuskovics: Veľmi dobre p. Fico...už ani krok neustupovať...nech protestujú koľko chcú. A prosím vás, nedovoľte Američanom žiadne vojenské základne vybudovať na Sliači, lebo to je len pre Slovensko nebezpečné a pre Rusov urážajúce!!!!! Ďakujem!!!!!

Zuzanna Belková: Ak máte gule, tak spravte s tými protislovenskými živlami poriadok...už dávno aj študenti mali byť potrestaní, čo oni pre Slovensko spravili, zatiaľ sa iba priživujú. No a opozícia, to je iba výsmech,veď tam je všetko ako v cirkuse. Nebojte sa už, zatiaľ mnoho ľudí stojí za vami, no neodporúčam vám, aby ste nás strašili jadrom Únie. Únie už máme vyše hlavy a preto ste aj tak dopadli, keby ste počúvali svoj ľud a V4, tak možno by ste ešte boli premiérom...

No veď to. Ako by mohol Fico nesľúbiť niečo, čo sa nikdy nestane a na čom exelentne politicky zarobí. Ak sa pán Zsuskovics trasie od hnevu, že na Sliači bude americká vojenská základňa, tak mu Fico fakt bude môcť sľúbiť, že rozhodne to nedovolí. Pán Zsuskovics bude šťastný volič Smeru- SD a ten vo vláde všetkými desiatimi prijme ponuku USA, poskytnúť Slovensku 46.000.000.- USD na skvalitnenie a rozšírenie pristávacích plôch a zásobníkov palív na letiskách v Sliači a v Kuchyni.

A aj Zuzanna môže byť spokojná. Aj Fico už má Únie vyše hlavy, veď v Bruseli po ňom ani pes neštekne. Preto bude ešte pozornejšie počúvať „svoj“ a Zuzannin ľud, preto bude ešte viac kopírovať rétoriku V4 posledných rokov. V tom mu budú „svoji“ s podporov Rezníka veľmi nápomocní. Predsa len, v porovnaní s Dankom či s Kotlebom, Fico je komunikačne najkvalitnejšie obrúsený a tí dvaja sú mu dobrí akurát tak na to, aby mu poskytli kvalitné mazivo do prípadných trecích plôch. Máme sa na čo tešiť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?