Každý Putin má svojho Medvedeva

Autor: Dušan Koniar | 26.6.2018 o 12:20 | (upravené 27.6.2018 o 10:06) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  2890x

Je to trápnejšie ako Zámena manželiek, "dôveryhodná" to výpoveď o postojoch a hodnotách excentrikov, o ktorých aj tak vieme, že to robia len a len pre peniaze a svoje pokrútené ego.

Dvojkánoe Putin- Medvedev desaťročia vyhráva všetky ruské splavy. A hoci „Muromci“ pred davom nadšených fanúšikov nikdy nesedia spolu ako kormidlo a háčik, neochvejne už patria do ríše staronových ruských bylín. Nie že idú s prúdom. Oni, viac jeden z nich než obaja, sú ten prúd, na ktorom sa vezú všetci. Alebo rozhodujúca väčšina. Také zvláštne dianie, v súčastnosti najlepšie zrozumiteľné, akoby to bola jedna zo samostatných epizód „Zvláštností ruskej poľovačky“ (1995, Alexander Rogoždin). Što už.

Slovenské toky a prítoky majú tiež svoje zvláštnosti. Jednou z nich je plť Smeru- SD, ktorá už pozvážala dolu prúdom toľko zo slovenského bohatstva, že nám po nej ostávajú holé grúne a aj tie príslovečné holé zadky. Tie, ktorými vo svojej volebnej kampani v roku 2002 predník Fico oblepil celé Slovensko. Vraj takto veru nie do novej Európy. Že on má veru onakvejšiu predstavu a spravodlivejší plán, ako tam doplávať. Tak sme teda doplávali až do dneška a nestíhame sa čudovať, kto to tu zrazu riadi spredu, kto je vzadu a kto v úzadí.

Plť totiž nie je kánoe. Rozhodujúce slovo má faktor. On rozhoduje o samotnej plavbe. Kedy a kam sa bude plávať. Čoho sa koľko povezie, za akú odmenu a s akým ziskom. Faktor sa na plti neplaví, rozhoduje ale o všetkom. Aj o tom, kto bude predníkom, komu to všetko zverí. Ak je predník osvedčený, je mu plavba zverená. Musí poznať úskalia a zradné miesta plavby, zodpovedá za náklad, posádku a hlavne za účel plavby. Za tvorbu zisku pre faktora. Predníkovi zozadu pomáha menej skúsený, mladší pltník. Zadníkom ho zoveli. Pomáhal kde tu s plavbou, hlavne ale chystal obživeň, plte strážil v noci.

Remeslo ako každé iné, dedilo sa po pokoleniach a nejeden zadník zatúžil časom stať sa predníkom. To ale malo svoje pravidlá. Musel o to požiadať faktora a ostatných predníkov. Tí ho potom prehli cez klát a rituálne mu naložili na zadok toľko, koľko je na trase nebezpečných miest, aby si zapamätal, čoho sa musí vyvarovať a za čo všetko zodpovedá. Takto sa to dialo po stáročia pltníčenia na Slovensku, ale „zvláštnosti slovenskej politiky“ zatočili aj s týmto archaizmom.

Nového zadníka Pellegriniho nemal kto prehnúť cez klát, nieto mu ešte pár dobrých, otcovských a výchovných naložiť. On stále ostáva tým večným zadníkom starajúcim sa o stravu. Stíha aj zemiaky posadiť a vôbec, nikdy poriadným predníkom nebude. Hoci stojí vpredu, vedie to horšie ako zle, lebo nedobrovoľný zadník Fico, neustále mu do toho kibicuje počas plavby. A počas kotvenia, miesto toho aby strážil plte a krumple rajbal, snaží sa presvedčiť faktora, že to zvládne aj na ďalšej plavbe, že je mu možné zveriť opäť všetko. Jeho plán je diabolsky jednoduchý.

Počas tejto riskantnej plavby udiriguje nového predníka aj zo svojej zadnej pozície. Tak povediac ľavou zadnou. Faktor bude musieť z tejto plavby časť zisku oželieť. Či počas kotvenia, či počas plavby, bude zadník plnými priehštiami rozdávať z nákladu núdznym aj chtivým toľko, koľko sa len bude dať. Aj keby do cieľa mal doplávať s holým zadkom. Budúce záplaty budú o to hrubšie. A ak nie, ak sa to nepodarí, to už však faktorovi na nos vešať nebude, budeme s holými zadkami fakt všetci. A zaslúžene, ak predníkovi- zadníkovi toto zožerieme a pustíme ho ešte na ďalšiu plavbu.

 

p.s. Tento text vznikol náhodne, keď som našiel článok Michala Kramárika, z ktorého som použil pltnícku terminológiu, niektoré slovné spojenia a vôbec. Hrozne mi tá terminológia a zvyklosti sedia na dnešné dianie na Slovensku. Nemôžem si pomôcť, vidím to takto a trochu sa toho obávam. Pred nami je stále Margita aj Besná, jeden stále len o zemiakoch melie, druhý sa stále cíti byť prvým a všetci smerujeme dolu vodou. Či chceme a či nie.

 

https://www.dobrodruh.sk/historia/pltnictvo-na-slovensku-pribehy-nenavratne-stratene-v-dravej-rieke

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?