Len 2,36 % sudcov je dobrých

Autor: Dušan Koniar | 5.7.2018 o 15:03 | Karma článku: 3,73 | Prečítané:  1318x

Ostatní sú výborní. Aspoň takto to vyplýva podľa hodnotenia sudcov na stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Prečo si vlastne sťažujeme na zlú kvalitu súdov na Slovensku?

 

 

Medzi slepými je jednooký kráľ, hovorí sa. Aj to sa hovorí, že Justícia rozhoduje nestranne, so zaviazanými očami. Ako sa nastavia kritéria, také budú výsledky. Ak ťa nemá kto potľapkať po pleci, urob to sám. Budeš potľapkaný, budeš dobrý. Čo dobrý? Výborný budeš!

Nedávno medializovaný rozsudok, podľa ktorého má opozičný poslanec zaplatiť likvidačnú sumu za nelichotivé vyjadrenie sa v pléne NR SR na adresu sudkyne, ktorého dôsledkom nebola ona vymenovaná tam, kam ju vymenovať chceli, ma naviedla na stránku hodnotenia sudcov. Z niečo viac ako tisícštyristo sudcov na Slovensku, ktorých je asi o stovku menej aktívnych, je hodnotených tisícsto. Asi, nechce sa mi to preratávať. Na stránku som si naklikol sto sudcov a počet stránok sa upravil na jedenásť. Dá sa spočítať, že dvadsaťšesť z nich nazbieralo body na hodnotenie dobrý. Ostatní sú výborní. Zvyšok aktívnych sudcov buď hodnotených nebolo, alebo sa to niekde zaonačilo. Tiež informácia.

S deväťdesiatimideviatimi bodmi sa medzi výborných sudcov dostala aj sudkyňa Krajského súdu v Bratislave, Ayša Pružinec Erenová. Hodnotenie vypracoval predseda kolégia Krajského súdu a číta sa dobre. Vyzerá byť všetko v poriadku. Tridsať bodov za hento, tridsaťpäť za tamto, tridsaťštyri za hentamto a sme doma.

 

http://www.justice.gov.sk/Stranky/Sudcovia/Hodnotenia-sudcov-detail.aspx?Ic=224

 

Len škoda, že obdobne dopadli všetci hodnotení sudcovia. Dokopy žiadne prieťahy, lichotivé pecentá o správnych rozhodnutiach, ktoré už nepotrebovali korekciu. Všetko je vlastne v najlepšom poriadku, Fico sa oprávnene obúva do opozície, že očierňuje bez dôkazov. Nuž ale hej, ako si nastavím kritéria, tak budem (sám sebou) hodnotený. To už nemá ďaleko od slintania nad výložkami, od sloganu podľa ktorého charakter rozhoduje, od starej Corsičky, od bývania v podnájme u lotra, o ktorom bude tiež raz rozhodovať niekto z dobrých, priam výborných sudcov.

Švejkovina sociálneho demokrata naberá na obrátkach. S úškrno idiota poprie aj nos medzi očami a škodí a škodí všade tam, kam sa tie jeho oči pozrú. Aj sudcom a ich hodnoteniu, pretože nepochybujem, že ako v iných ľudských činnostiach a profesiách, aj medzi sudcami nájdeme výborných aj priemerných, vynikajúcich aj slabých, čestných, ľahostajných aj krivých. Ale nikde, absolútne nikde nenájdeme deväťdesiatsedem a pol percenta dokonalých s tým, že tomu nepatrnému zvyšku k dokonalosti chýba veľmi málo.

Ak neveríte, opýtajte sa učiteľov, ktorí nedávno hodnotili svojich žiakov. Aká je tam škála, koľko koľkým k dokonalosti chýba. Ak neveríte, opýtajte sa pacientov či aktuálne chorých, koľkým ostávajú oči pre plač potom, čo ani vo všetkých okresných mestách nie je dostupná ani len tá oklieštená pohotovosť. Ak neveríte, opýtajte sa účastníkov konaní, koľko rokov a desaťročí čakajú na súdne rozhodnutie. Ak neveríte, opýtajte sa hocikoho, kto už ide prasknúť od sýtosti z tých úžasných čísiel makroekonomických ukazovateľov, ktorými sme kŕmený sociálnym demokratom. S úškrnom urazeného idiota, ktorý sa sebavedome smeje do ksichtu aj výbornej sudkyni, že mu nevie doručiť predvolanie pred súd.

p.s. Súd sa nemá čo zaoberať výrokom poslanca v pléne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner sa aj z väzby zbavuje majetku, založil osem bytov v Bratislave

Vo štvrtok bude súd rozhodovať, či vo väzbe ostane.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto sa najmenej teší na Kosíkov návrat na Slovensko

Kosík chce vypovedať o únose aj Lexovi.

Komentár Zuzany Kepplovej

Nie, OSN nemôže napísať, že migrácia sa zakazuje

Nech sa páči, pán Lajčák, vysvetľovať globálny kompakt kolegom aj voličom.


Už ste čítali?