Ak nepochádzajú z vlastnej hlavy, hlúposť sa nenahrádza ešte väčšou

Autor: Dušan Koniar | 12.10.2018 o 0:33 | (upravené 12.10.2018 o 15:26) Karma článku: 8,62 | Prečítané:  3397x

Ledaže by hlúposti pochádzali z tej istej hlavy, ktorá už svojim myšlienkovým pochodom zohnala hádam všetko. Najviac asi servilných poskokov, ktorí si trúfnu konať autonómne.

Najprv vedenie RTVS potvrdí, že dokument, podľa ktorého spravodajcovia nemajú informovať o opozičných návrhoch v parlamente a o pripravovaných protestoch v uliciach je pravý. Okrem toho, že tento dokument je cenzúrou, normalizáciou, drzosťou a čo ja viem čím všetkým, je to aj úplne jednoduchá hlúposť. Len hlúpy človek môže takto sformulovať svoju predstavu o tom, čomu má slúžiť spravodajstvo vo verejnoprávnom médiu, ktorého existencia je priamo závislá od koncesionárskych poplatkov nás všetkých a štátneho rozpočtu, tvorenému nami všetkými. Len hlúpy človek si môže myslieť, že za toto sa mu niekto poďakuje. Na obranu toho hlúpeho človeka len dúfam, že fakt zatúžil po pochvale. To by vysvetľovalo aspoň motiváciu. Vykonať niečo takéto nezištne by už asi bolo na diagnózu.

Je pomerne náročné takúto hlúposť prekonať ešte väčšou, rezníkovskému vedeniu RTVS sa to ale napokon podarilo. Niežeby mali vrásky na čele z toho, že dokument vôbec vznikol. Ono to vedenie je len nemilo prekvapené, že sa stretol dokument s takou nevôľou a oni musia teraz kontrovať. Napokon sa prepožičalo vedenie RTVS k osvedčenej zmesi o vytrhávaní z kontextu, o nepochopení toho, kam je dokument nasmerovaný, ktorého typu spravodajstva sa má výlučne týkať a pre upokojenie situácie aj pokarhaním osoby podpísanej pod dokumentom.

Nuž ale, je opozícia a opozícia; sú protesty a protesty. Zdôvodnenie RTVS, že zákaz sa má týkať iba formátu vysielania krátkych agentúrnych správ, ktoré majú špecifický charakter a rozhlas ich vysiela na oveľa menšej ploche ako iné média, je tou druhou hlúposťou, podľa mňa presahujúcou hlúposť samotného dokumentu.

Pokiaľ existuje sloboda zhromažďovania, pokiaľ sa protesty môžu organizovať, niet žiadneho dôvodu o nich neinformovať. Je na úsudku redaktora, ktorý protest je na akej úrovni, aký je jeho dosah, akého celku sa dotýka a či patrí do regionálneho alebo celoštátneho spravodajstva. Jedným slovom, jednou vetou či súvetím. Nikde nie je napísané, že v ten deň sa na Slovensku udeje aj niečo spoločensky významnejšie, ako je avizovaný protest.

Práveže existuje sloboda zhromažďovania a protesty sa môžu organizovať, môžu sa organizovať podľa daných pravidiel a za daných okolností. Znamená to, že protest môže byť aj nepovolený. Buď ako celý, svojim neprípustným predmetom protestu, alebo len obmedzený v dátume či mieste konania protestu. Napriek tomu, môže dôjsť aj k takémuto protestu. Môže dôjsť k tomu, že niektorá skupina nebude zákaz rešpektovať a svoj protest bude naďalej pripravovať a zvolávať naň priaznivcov. Vtedy je už psou povinnosťou verejnoprávneho média o takejto skutočnosti informovať.

To isté sa týka opozičných návrhoch zákonov alebo ich noviel v parlamente, nech už sú v štádiu akéhokoľvek stupňa čítania či pripomienkovania. Opäť platí, že taký návrh môže byť v daný čas najvýznamnejšia alebo najkontroverznejšia udalosť dňa. Lebo je opozícia a opozícia a napokon, vládna koalícia je tiež pozliepaná z bársčoho, čo by slušný človek do ruky nechytil a ten hanblivejší ani nevyslovil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?