On nikam neodchádza, on uteká kade ľahšie

Autor: Dušan Koniar | 8.1.2019 o 14:27 | Karma článku: 10,06 | Prečítané:  6269x

Neviem čo si aktéri tejto komédie od toho sľubujú, ale až tak veselo im z toho nemuselo byť. Čo ak by Glváč zaspal,chytila by ho nejaká dizentéria, vytkol by si cestou členok?

 

 

Toto všetko a všeličo iné sa v tom najnevhodnejšom okamžiku môže stať každému. Zabuchnúť si dvere, pozabudnúť sa pri malichernej činnosti krátiacej čas, pomýliť si poschodie, hoci v budove sa pohybuje roky. Nechávať si na poslednú chvíľu tak dôležitú vec, akou je návrh kandidatúry adepta na člena Ústavného súdu mi príde ako vrcholná sedláčina. Takto dramatizovať vyvrcholenie kariéry jedného predsedu, prepáčte za prirovnanie, mi príde ako masturbácia s igelitkou na ksichte. Nech z toho má dotyčný čo najviac, keď normálne mu to už nejde. Otázne je, kto ten orgastický prežitok vnímal intenzívnejšie. Adept za poodhrnutou záclonou sledujúci situáciu, alebo jeho nástroj, ktorý s hodinkami v ruke čakal pred podateľňou, nech je pocit čo najintenzívnejší? S igelitkou na ksichte by to bolo aspoň konaním v intimite súkromia, ale takto na verejnosti? No fuj chlapci...a to ste si kedysi hovorili zväzáci.

Ak toto malo byť dych berúce prekvapenie, nuž nepodarilo sa. Od času, kedy sa posledný adept vyslovil o možnej ústavnej kríze, lebo nároky na nových ústavných sudcov sú príliš vysoko nastavené a poslednou sekundou, kedy bola prijatá aj jeho kandidatúra, pretieklo veľa vody. Väčšina z nej natiekla pri tom dramatickom vzdúvaní hladín do topánok Bašternáka a Kočnera. Táto nová skutočnosť núti adepta stvárať psie kusy. Netuší, kedy sa podmáčaní kontroverzňáci budú chcieť preobuť do suchého, čo budú požadovať a čo ponúknu na oplátku.

„Pán prezident ty buď kľudný. Ja nikam neodchádzam, ja chcem byť aktívnym predsedom politickej strany.“ Povedal vtedy a už to neplatí. Chce odísť a chce byť aj aktívnym predsedom politickej strany. A chce byť aj ústavným sudcom a ak by to vyšlo, aj predsedom zvyšných ústavných sudcov. Bez ohľadu na to, ako závratne vysoko sú na nich kladené odborné a morálne nároky. On má svoje merítko.

Svojho času adept zastupoval Slovensko pred Európskou komisiou pre ľudské práva aj pred Európskym súdom pre ľudské práva. Nebolo to jeho hviezdne obdobie, ale nebola to jeho vina, že v ani jedinom podaní pre Slovensko nevyargumentoval jasné víťazstvo. Išlo o prehry a v lepšom prípade o dohody. V každom právnom spore sú dve strany, stoja proti sebe dvaja právnici, dva právne názory, dva pohľady na tú samú vec. Vždy musí byť jeden víťazom a jeden porazeným. V prípade slovenského advokáta pred ESĽP ide len a len o to, ako a čím je podanie podopreté, aké silné sú jeho argumenty a čo mu vlastne v úlohe obhajcu Slovenskej republiky, s argumentami aké má jeho mandant, ostáva. V jeho prípade to bola prehra alebo ústup. V rokoch 1994 až 2000 to bola vizitka jeho predchodcov. Na súdoch, prokuratúrach, v štátnych inštitúciách, ale aj na Úrade vlády a v Národnej rade. Od roku 2006 až doposiaľ, s krátkou medzihrou inej garnitúry, sú výsledky s akými Slovensko odchádza z týchto sporov vizitkou tohto adepta. Nikoho iného, lebo vo svojom motivačnom liste to uviedol jasne a zrozumiteľne: „Ako premiér som presadzoval uplatňovanie ústavných princípov...“

84. schôdza vlády SR prebiehajúca dňa 20.2.2008 bola prerušená. Náš dnešný adept na ústavného sudcu, vtedy predseda vlády, ju prerušil a vyšiel na Námestie slobody a vyhovel tak stovke demonštrujúcich ľudí, zväčša obyvateľov nájomných bytov, ktorí takto protestovali proti chystanej deregulácii nájomného. Adept stovke protestujúcich vyhovel a dal im za pravdu so slovami:

„Sociálne slabých budeme chrániť dôsledne, aj proti vlastníckemu právu.“ Toto náš adept zdôraznil a pripustil, že z toho môžu byť problémy a vlastníci bytov povedú súdne spory. Viac o celej situácii v staršom blogu s množstvom linkov a odkazov:

https://dusankoniar.blog.sme.sk/c/347795/Tazko-hladat-lepsi-nadpis-ako-Fico.html

Nuž a tu je výsledok tvrdenia adepta v motivačnom liste, že ako premiér presadzoval uplatňovanie ústavných princípov. Klamal. Vedome tie princípy porušoval a vedel, musel ako bývalý advokát SR pred ESĽP vedieť, že tieto spory jeho nástupca pred ESĽP svojmu mandantovi, Slovenskej republike prehrá:

 

https://www.epravo.sk/top/clanky/europsky-sud-pre-ludske-prava-vyhlasil-rozsudok-v-dalsich-smich-pripadoch-tykajucich-sa-regulovaneho-najomneho-3947.htlm

Link sa možno otvorí na prvej aktuálnej strane. Treba prejsť na trinástu a hľadať príspevok z 15.1.2018 s názvom z linku. Vyčíslená škoda pre SR v týchto ôsmych sporoch je iba malým zlomkom toho, čo adept v koži populistického premiéra Slovensku spôsobil. 3.825.690.- Eur stálo Slovensko rozhodnutie v ôsmych prípadoch, ktoré priznalo finančné odškodnenie pre osemdesiatšesť vlastníkov bytov s odôvodnením, že nemohli riadne vinou štátu užívať svoj majetok. Rozhodnutie ESĽP sa pritom opiera o predchádzajúce rozhodnutia v prospech vlastníkov, ktorí utrpeli finančnú ujmu nezrušením regulovaného nájomného. Leví podiel na tejto situácie majú vlády I., II. a III. nášho adepta.

Toto ale nie sú jediné byty, z ktorých by náš adept mal mať vrásky na čele. V roku 2008 zmietol zo stola pripravované rušenie regulácie nájomného a výstavbu 7000 bytov ako náhrady za tie nájomné. Na päť rokov, počnúc rokom 2009 a končiac 2013, neuvoľnil v tomto prípade mizerných 120 miliónov Eur na výstavbu tých bytov, radšej snoval svoje stratové sociálne balíčky. Vedel, že súdne spory na seba nedajú dlho čakať a vedel tiež to, ako pravdepodobne dopadnú.

Sú tu však aj iné byty. Najmenej zaujímavým z nich je ten jeho prenajatý v grckovom projekte Bonaparte. Tým nech sa aj zadrhne, doprajem mu. Ale sú to práve byty, byty a byty, ktoré uvoľnili stavidlá a prepustili toľko vody do topánok spomenutých Kočnera a Baštrnáka. Opakované kšeftovanie s bytmi, apartmánmi a celkovo s nehnuteľnosťami, zlomilo týmto dvom horenosom väzy a verím, že neostane iba pri nich dvoch. Verím, že všetky tie kauzy so stupídnymi anglickými názvami projektov, ktoré sú len v poradí ďalšími odrbmi  sedláckych vekslákov, ich nakoniec dostanú do nehnuteľnosti s tak lukratívnym výhľadom, že sa o to zamrežované okno aj pobijú. Najviac by pri tom malo pomôcť vyhlásenie adepta v motivačnom liste. Tak dôsledné uplatňovanie ústavných princípov, ako ich uplatňoval on, musí priviesť užívateľov týchto princípov pred tú slepú babu s mečom a váhami. Poskytovateľa nevynímajúc.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?