Z deviatich známych kandidátov...

Autor: Dušan Koniar | 19.6.2019 o 23:49 | Karma článku: 2,59 | Prečítané:  995x

...minimálne šiesti Ficovi nejako vadia. Ťažko inak vysvetliť jeho hystériu okolo päťdesiatich percent, ktoré ako šancu na vymenovanie záhadným spôsobom vnucuje známym aj tým ešte neznámym kandidátom na ústavných sudcov.

 

Keď Andrej Kiska v polovici apríla z tucta zvolených kandidátov vybral iba troch, zvyšným deviatim zachoval nezmenený predpoklad, že napokon môže byť menovaný za ústavného sudcu ktorýkoľvek z nich. Vtedajší prezident mohol vymenovať maximálne šiestich, nemusel žiadneho, rozhodol sa pre troch. Z praktických dôvodov prevádzkyschopnosti Ústavného súdu. Konečné rozhodnutie nechal na Zuzanu Čaputovú a to môže mať toľko variantov, koľko má Fico prstov na jednej ruke keď zaklame, že ich tam má sedem. U neho by ma už neprekvapilo nič.

Zuzana Čaputová totiž môže vybrať z deviatich troch a zo šiestich tiež troch. To je vlastne variant, ktorým sa oháňa Fico, keď deväť je tých už známych kandidátov a šesť má byť ešte zvolených. Prezidentka má však ešte šesť ďalších variantov a je naozaj otázne, z ktorého je Ficovi najviac mdlo. Z deviatich šiestich a zo šiestich žiadneho, aj to je možné. Z deviatich piatich a zo šiestich jedného; z deviatich štyroch a zo šiestich dvoch, až po variant z deviatich žiadneho a zo šiestich všetkých.

Lebo jedno je už isté. Zuzana Čaputová Ficovi neustúpi ani náhodou a hneď z voleja mu to dala jasne najavo. Vyberať bude šiestich sudcov z pätnástich kandidátov. A zabralo to, pretože Fico behom dňa otočil a z vyhrážky, že voliť nebudú je koktanie, že možno budú, ale kto si to potom zoberie na zodpovednosť. Há? Vlastné vedomie a svedomie poslanca Fica je nesvojprávne či čo?

A ak by, nedajbože, Ficovi vyrašil na ruke aj ôsmy prst, dal by sa v itinerári variantov prezidentky nájsť aj ôsmy variant. To vtedy, ak by sa, bez ohľadu na Ficove ústavnoprávne názory a skúsenosti, rozhodla predsa len vymenovať teraz ešte troch sudcov z tých deviatich známych kandidátov a potom čakať na zvyšných šiestich, až sa ich uráči niktošom zvoliť. Mohla urobiť aj tak, rozhodla sa však, že to urobí inakšie. Lepšie.

Pretože, na rozdiel od Fica, ktorý myslí výlučne na šance pre jednotlivca a to vždy konkrétneho a v konečnom dôsledku najkonkrétnejšie pre seba, Zuzana Čaputová myslí na šance Ústavného súdu, ktoré sú najpriaznivejšie vtedy, ak prezident môže vyberať z plného počtu ústavou predpísaných kandidátov. A práve vtedy by mohol nastať ten ôsmy variant, že dnes by vymenovala troch z deviatich a až by niktoši zvolili posledných šiestich kandidátov, vybrala by posledných troch ústavných sudcov. Hoci aj všetkých z tej pôvodnej deviatky okresanej na šestku.

Ale, čo tam po Ficových prstoch. Hlavne že si na všetkých dvadsiatich zúfalo okusuje nechty. Boli časy, keď mal na každý z prstov po viac ako dve percentá preferenčných hlasov. Isto sa mu uľavilo, keď dnes je to už menej percent ako prstov. Len sa trochu bojím, kam všade strkal prsty, kde sa tie percentá podeli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Slovensko má vyše 300 nakazených, na koronavírus zomrel francúzsky politik

Premiér predstavil sedem rýchlych opatrení na pomoc ekonomike.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.


Už ste čítali?