Museu Europeu d´Art Modern

Autor: Dušan Koniar | 1.8.2019 o 1:03 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  179x

Za katalánskou skratkou MEAM nájdete Európske múzeum moderného umenia v Barcelone. Hľadajte ho na Barra de Ferro 5, v starej mestskej štvrti La Ribera. Oplatí sa.

 

Je doslova iba pár metrov od Múzea Pabla Picassa na Montcade, v paláci Gomis z konca 18. storočia a od roku 2011, kedy bolo MEAM otvorené, rozširuje svoje zbierky. Zameriava sa na diela mladých, žijúcich autorov z Európy aj z ostatných kontinentov. Momentálne MEAM vlastní približne tisíc diel od asi tristo autorov z celého sveta.

 

V tomto múzeu zvolili zaujímavú stratégiu. Alebo lepšie povedané, nech to neznie tak prísne marketingovo, prezentujú súčasné figuratívne umenie naozaj originálne a príťažlivo.

Diela stálej expozície priebežne obmieňajú, na ich stránke www.meam.es sa to dá odpozorovať. Našiel som tam časť z toho, čo som dnes videl, ale viac diel ostáva pre mňa neznámych. A lákavých.

 

Momentálne je uvádzané, že stály fond „Súčasné figuratívne umenie“ (v tejto prezentácii?) tu bude od 1.1.2019 do 31.12.2020. Časť zbierky je momentálne na výstave „Súčasný španielsky realizmus“ v Japonsku.

Aktuálna dočasná výstava „20 X 20“ je na časti druhého poschodia. Je to stošesťdesiat diel od rovnakého počtu autorov. Necelá polovica, sedemdesiatšesť, sú domáci umelci, ostatných prizvali zo všetkých kútov sveta. Rovnaký formát (v centimetroch) prihláseného diela bola zrejme jediná podmienka.

Keďže múzeum sa venuje prednostne realistickému, figuratívnemu umeniu 21. storočia a zároveň, ten formát portrét priam núka, je tu ten aj najviac zastúpený.

MEAM udržiava stály osobný kontakt a vzťah z autormi, ktorých diela zahrnulo do svojich akvizícií, či sa zúčastnili na niektorej z výstav. Ak som toto nevedel počas svojej dnešnej návštevy, dodatočne mi to doplnilo ten veľmi dobrý dojem z výstavy. Že predajom či vystavením obrazu sa vzájomná spolupráca nekončí, že sa udržiava predpoklad vývoja začatej spolupráce a že to prinesie v budúcnosti niečo nové.

MEAM je naozaj moderné a dynamické múzeum a kultúrna inštitúcia. Jeho aktivity sa rozvíjajú aj na workshopoch, koncertoch, divadelných predstaveniach a podobne. Je obdivuhodné, že za relatívne krátky čas sa podarilo vybudovať inštitúciu, ktorá sa prezentuje jednou z najreprezentatívnejších zbierok umenia 21. storočia. Čo sa kvalitou aj kvantitou týka a čo vysokým počtom autorov autenticky reprezentuje súčasný celosvetový trend v danej oblasti.

 

Sant Cugat del Vallés, 31. 7. 2019

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: V nemocniciach je najviac pacientov s covidom od začiatku pandémie

PCR testy zachytili 2 070 pozitívnych vzoriek, antigénové 822.

Ak nezaberie semafor, na rade je lockdown, vraví pandemická komisia

Matovič chce, aby sa kritici testovania ospravedlnili.

Píše Branislav Vančo

Aby sa zo Žilinku nestal ďalší Trnka

Sústreďme sa na reformu prokuratúry.


Už ste čítali?