Dve otázky na Richarda Sulíka

Autor: Dušan Koniar | 6.10.2019 o 1:02 | Karma článku: 5,26 | Prečítané:  2095x

Piateho februára som si v spamoch našiel mail z polovice januára od asistentky predsedu SaS. Vysvetlil som prečo odpovedám tak neskoro a zaujímal som sa, ako by k navrhovanému stretnutiu mohlo prísť.

 

Odpoveď prišla obratom druhý deň, šiesteho februára. Vysvetlil som pani asistentke, že na pivo, kam predseda SaS vo februári začal pozývať sympatizantov naprieč celým Slovenskom, pre pracovné zaneprázdnenie neprídem, ale ako volebný okrskár za SaS by som zrejme vedel prísť na iné stretnutie. V odpovedi bolo aj vysvetlenie, prečo k pozvaniu vôbec prišlo. Citujem:

Ďakujem za odpoveď pán Koniar

Áno 20. 2. 2019 je naplánovaných viacero stretnutí s Richardom Sulíkom. Toto pozvanie odo mňa ste dostali ako diskutér na FB a robí sa z dôvodu, že na FB pán Sulík nestihne z časových dôvodov odpovedať na všetky komentáre a otázky a tak dáva možnosť cca raz ročne stretnúť sa s ním na diskusiu práve ohľadom otázok o čomkoľvek, čo diskutérov zaujíma alebo na čo nedostali odpoveď.

Okrem toho sa potom o 19:00 začína stretnutie, na ktorom pozýva Richard všetkých sympatizantov SaS na pivo, tých ktorých zaujímajú plány do volieb a vedeli a mali by záujem nejako sa tých plánov aj zúčastniť. Samozrejme stretnutie okrskových komisárov sa bude organizovať, ale nemám k tomu zatiaľ žiadne informácie, ale určite ich dostanete, keďže ste sa tam prihlásili.

S pozdravom M. Š. asistentka

Nefandím si, že by pozvanie bolo priamo od predsedu, aj keď, možné je aj to. Mohla to byť jeho asistentka alebo niekto, kto mu robí rešerše reakcií a takto pozýva na spomenutú diskusiu viacero ľudí. Netuším ktorá z mojich diskusií na fb toto spôsobila, možno to bol dávnejší blog z jari 2018, dosť kritický voči vtedajšej opozícii:

https://dusankoniar.blog.sme.sk/c/480926/sedia-na-konari-a-myslia-si-ze-im-je-dobre.html

Tak či onak, k stretnutiu neprišlo. Nahromadilo sa mi veľa povinností a udalostí, napokon som sa ako komisár nezúčastnil ani druhého kola prezidentských volieb. Voliť som samozrejme bol. A tiež naposledy, v sobotu 25. mája počas eurovolieb, kam som dofrčal rovno z viedenského letiska asi štyridsať minút pred zavretím volebných miestností, aby som si s ľútosťou všimol, že z nášho dvanásťposchodového domu so štyridsiatimi ôsmimi bytmi zatiaľ odvolili iba manželka a dcéra. Či po mne ešte niekto prišiel netuším. Je ale možné, že na našom čísle popisnom získala SaS rovných sto percent hlasov. Buďte si však istý pán Sulík, že to bolo naposledy, voliť pôjdem aj 29. februára.

Zo stretnutia zišlo, ale koncom júna som si na túto možnosť spomenul a oslovil som pani asistentku, či by sa predsa len nejaká škulinka v programe Richarda Sulíka nenašla. Odpoveď bola priaznivá, v júni o nejakých vážnejších rozkoloch v strane nikto nechyroval. Počas júla sme si vymenili niekoľko mailov a dostal som prísľub, že ak by sa v augustovom programe našiel priestor, možno by to stretnutie prebehnúť mohlo. Ja som len naznačil, že ak bolo v prvom kontakte spomenuté, že ktokoľvek sa zaujíma o plány do volieb a vedel by sa a mal by záujem nejako sa tých plánov zúčastniť, je pre predsedu vítaný. Nuž, vedel by som a mal by som záujem, vtedy. Nazdával som sa a stále sa nazdávam, že bola opomenutá jedna skutočnosť, jeden dosť výrazný priestor na riešenie vtedy zrazu aktuálnych problémov okolo zvyšovania nezdaniteľnej časti príjmu. A že k takémuto riešeniu je SaS možno jediná legitímna politická strana, že je to priam jej agenda. A ak tu je nejaký problém so zviditeľnením sa SaS, ak ju doslova valcujú novovzniknuté politické subjekty, viac či menej vyberanými spôsobmi, že možno toto by pomohlo. Lebo ak sa aj nazdávam, že táto agenda patrí SaS, nikde nie je napísané, že sa jej nemôže chopiť ktokoľvek iný. A že koaličná zmluva čochvíľa skončí a začnú sa populistické preteky o voliča.

Bez ohľadu na to, či bol môj nápad aspoň trochu rozumný alebo perspektívny, či by nezakapal ak nie na nereálnosti, tak na množstve mne neznámych technických, legislatívnych a iných nutných opatreniach a zmenách, situácia v SaS sa koncom leta tak vyhrotila, že to dospelo až k dnešnému stavu. Bolo mi jasné, že je nereálne očakávať nejaký termín v auguste a tak isto mi bolo jasné, že na nejaké stretnutie strácam chuť. Asi od začiatku septembra.

Nevidíme do treníc vo vnútri niečoho, čo je uzavreté. Ťažko niekomu držať stranu, keď nevieme čo všetko sa udialo. Do 29. februára mám však ja ako volič, na rozdiel od volebných lídrov, habadej času na rozhodnutie. Napriek tomu, pomohli by mi odpovede od Richarda Sulíka na dve otázky.

Prvá sa týka možno niečoho, čo ako prvé mohlo napovedať, že v SaS sa niečo deje s postom predsedu a volebného lídra:

Na akej Rade, pred akým plénom, s ktorými delegátmi či členmi strany ste diskutovali pred tým, než ste ponúkli volebné líderstvo a zároveň predsedníctvo v strane Róbertovi Mistríkovi?

Druhá otázka sa týka nasledujúceho postupu pred voľbami:

Pravicoví voliči nevznikajú, len sa preskupujú. Kde a komu ich chcete zobrať, keď aj pred týmto masakrom preferencie SaS nepravidelne, ale predsa len viditeľne klesali a klesajú?

Už ani neviem či som zvedavý na odpovede.  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?