Štvrtok v Salzburgu...Marionettentheater

Autor: Dušan Koniar | 1.11.2019 o 19:08 | Karma článku: 1,45 | Prečítané:  518x

Rýchlik RJX 160 z Bratislavy do Zürichu odchádza z Hlavnej stanice každé ráno o 6:10. Cesta trvá asi deväť hodín a ak by vás omrzela, môžete vystúpiť. O 9:52 napríklad v Salzburgu a už vás nebude mrzieť nič.

 

Bez zjavnej súvislosti s tým, že je dnes Halloween (došlo mi to dodatočne), či dokonca, že dnešok je posledným dňom Veľkej Británie v Európskej Únii (možno), naplánovali sme si štvordňový výlet do Salzburgu práve na toto obdobie. O priamom vlakovom spojení viem približne rok. RJX 160 a spiatočný RJX 167 začal jazdiť niekedy v decembri a túto lákavú možnosť som si uložil do pamäti. Z ničoho nič sa vynorila v sobotu 5. októbra a bolo rozhodnuté. Dva spiatočné lístky s miestenkami vás vyjdú na necelých sto eur.

Rozmaznaní doznievajúcim babím letom v závere októbra, citeľná zmena počasia nás trochu zaskočila, ale čo už. Dôležitejšie bolo, že sme s ubytovaním nemuseli čakať do tretej popoludní a o jedenástej sme už boli na izbe. To bolo veľké plus. Mestské karty (Salzburg Card) sme si vybavili ešte na stanici a tých asi päťsto metrov do hotela prešli pešo. Mestskú dopravu a väčšinu vstupov do lákadiel mesta by mala karta pokryť. Zistíme to však až zajtra, dnešný program som vybavoval ešte v Bratislave.

Keď som zisťoval možnosti vyžitia na tieto dni v Salzburgu, objavil som aj ponuku Marionettentheater. Nehrajú každý deň a tak bolo pomerne veľkým šťastím, že vo štvrtok, 31.10. divadlo ponúkalo svoju verziu miestneho príbehu a tiež hollywoodskeho muzikálu The Sound of Music z roku 1965, v angličtine. Upomienok na tento príbeh je Salzburg plný. Ale keďže nie sme veľmi na organizovanú turistiku, do úvahy pripadala jedine takáto forma zoznámenia sa s osudmi novicky Márie (v muzikály v podaní Julie Andrews, s Oscarom za Mary Poppins rok predtým) a ovdoveného námorného kapitána von Trapp (toho si vtedy zahral nedávno zosnulý Christopher Plummer).

Aby som vedel do čoho idem, vyhľadal som si muzikál na nete a pozrel si ho. Z dnešného pohľadu bežná produkcia tohto typu z oných rokov, určite však patrí do toho lepšieho, čo sa vtedy natočilo. Keďže generačne patrím do obdobia, kedy aj do našich kín a televízie prichádzali v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch tieto ideologicky nezávadné diela (West Side Story, My Fair Lady, Mary Poppins), nemal som problém muzikál odpozerať. Pre mladšiu a mladú generáciu by to už ale bola asi nuda. Lístky som kúpil s dvojtýždňovým predstihom a čakali na nás v Infocentre na Mozartplaz.

Príbeh, ktorý sa skutočne odohral, vám bližšie opisovať nebudem. Pojašená novicka prichádza robiť guvernantku k siedmim deťom kapitána von Trappa, ktorý ich síce miluje, ale snaží sa z nich veliteľskou píšťalkou vycepovať vzorné mužstvo na všetkých palubách. S Máriou prichádza spev, prichádza láska, prichádza k porozumeniu medzi otcom a deťmi. Nekončí to však len svadbou. Tá sama o sebe by na záver príbehu stačila. Prichádza aj anšlus Rakúska a ten tomuto celému dodáva určitú silu navyše. Von Trapp je Rakúšan celým telom aj dušou, odmieta nastúpiť do námorníctva Tretej ríše a po víťazstve na salzburgskom hudobnom festivale, teraz už deväťčlenná Die Trapp Familie uteká z Rakúska peši cez alpské údolia.

 

 

Vidieť celý tento príbeh v podaní krásnych marionet, s desiatkou šnúrok vodiacich ich mierne toporivé pohyby, je proste neskutočný zážitok. Postavičky detí aj dospelých slobodne lietajú po celej výške a hĺbke miniatúrneho javiska a vy sa ich rozprávkovým výkonom blažene prizeráte. Apropo, čo môže byť výstižnejšie, ako chumaj s hákovým krížom na rukáve, ktorý je ovládaný šnúrkami. To, čo spievajúcim a tancujúcim deťom odpustíte, náckovi okamžite priklepnete ako podstatu ničotnosti v hierarchii veľkých a najväčších chumajov. Proste mi pri tom predstavení dávneho príbehu nedalo nemyslieť aj na dnešné dni a dnešné pomery. U nás, v Rakúsku, v Európe.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Univerzita Komenského spustila historicky prvé online štátnice

Pribudlo 19 nových prípadov, na Spiši uzavreli päť osád.

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.

PÍŠE RÓBERT CHOVANCULIAK

Zabudnite na rekordnú minimálnu mzdu

Do korony vstupujeme s nepoužiteľným Zákonníkom práce.


Už ste čítali?