Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vrtoch Andreja Danka spartakiádnych rozmerov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Ja si práve a len myslím, že jedným

z prvých rozhodnutí nového predsedu NR SR po 29. februári (Danko to už určite nebude)bude likvidácia tohto pamätníka kapitáňovej malosti. Nakoniec, veď "škoda nevznikne, nestálo to štátny rozpočet ani cent" (múdry pochopí, že úvodzovky preto, že to nie je pravda, zaplatili sme to všetci daňoví látcovia cez štátny rozpočet cestou platu kapitáňa aj jeho podržtašky aj ostatných vraj sponzorov).
A verím, že ten komepetentný dá ten odstránený falus (pardón stožiar, ale keď ma to slovo na f napadne ako prvé pri myšlienke na autora) narezať na x kusov a po jednom pošle kapitáňovi, podržtaške a "sponzorom" (veď zoznam je v kancelárii NR SR). A títo nech si tie kúsky zasadia do slovenskej prste, možno každému narastie do výšky 30 m. To potom už len bude tej našej slovenskej svojstojnej hrdosti.
 

 

Mne sa myšlienka stožiaru so slovenskou vlajkou pri našom bratislavskom hrade páči. Tak isto sa mi páči, že myšlienku pán Danko presadil napriek kvikotu neprajníkov. Pán Danko tým získal u mňa jedno maličké plus.

Neželám si, aby budúci slovenský premiér nechal zrúcať stožiar so slovenskou vlajkou.
 

Slovenský symbol - vlajka -

je v tomto prípade obeť. Podľa mňa to je len taká hra na city. 60k eur by sa určite dalo využiť inak. Hlavne že to tajili do poslednej chvíle, kým sa toho nechytili novinári. Ak by to malo byť také "národné", malo by to byť najprv vydiskutované verejne, nie na tajnáša. A stožiar stačil aj symbolický - kľudne 5m.
 

Čo by stačilo, čo by nestačilo

to je len tvoj názor. Prepáč, ja ho nezdieľam. Podporujem Dankov návrh.
 

5 m by bolo smiešnejších ako tých 30

a ani 30m samo o sebe nemá žiadnu vadu. len tá argumentácia s Budapešťou, teraz papieraná, len tá je taká okatá dankovština. bežnú, priechodnú vec povýši na konflikt a v urazenosti to umocní na druhú.
 

ono tie stoziare uz tam su

https://goo bodka gl/maps/ioxSSMnRAGpAnjrz6
nahrad slovo bodka znamienkom .
a uvidis.
ku inemu sa nevyjadris?
 

Hmm, všetko je relatívne...

Ak by sme mali za susedov normálnych ľudí, ktorí si ctia a rešpektujú iné štáty a národy mal by si pravdu. Naozaj by stačilo málo.
Bohužiaľ máme za južných susedov sektárov, poblúznených maďarónstvom.
Ak si zoberieš ostatné národy uznáš že maďarský je v súčasnej dobe v Európe najagresívnejší... Nepoznám prípady aby napr. v Sudetoch a inde v ČR chodili Nemci napr. k Freudovi do Frýdku-Místku s rakúskou, resp. nemeckou zástavou a všade by ju rozvešovali. Však Freud hovoril nemecky, bol Rakúšan. Takisto neviem o tom že by Rakúšania, Nemci chodili do Brna s nemeckou orlicou a nevešali ju všade okolo Mendela (zakladateľa genetiky) - však Mendel hovoril nemecky, bol Rakúšan.
To isté nevidím v terajšej Wroclavi (Sliezku) kde je určite dosť svetoznámych nemeckých rodákov.
Toto normálne rešpektovanie iných však nevidím u Maďarov. Donesú si vlaky, trikolŕy do Kežmarku a v protestantskom kostole (!) ich všade povešajú okolo TOKOLyho. Donesú trikolóry vlajky a v katolíckom kostole (!) ich všade rozvešajú okolo Rakociho a bl. Sare Salkházi v Košiciach. To isté okolo sochy spisovateľa Maraiho v Ke. (Niečo neslýchané - to ako keby Nemci prišli do Prahy a okolo busty, sochy F. Kafku všade povešali nemecké trikolóry a orlice, lebo aj Kafka písal nemecky a cítil sa ako vydedenec v 1. ČSR ) .
Proste Maďari všade značkujú a prisvojujú si územie ako psy, len na rozdiel od nich nepoužívajú pachovú značku.....
My Slováci mame smolu, že máme takých agresívnych susedov, voči ktorým sa musíme vyhraňovať, bohužiaľ nemáme národné sebavedomie....
 

Alicka, buď pokojná.

Nový premiér určite rúcať stožiar nebude. Čo on s tým má?
To bude úloha nového predseddu NR SR.
A ak ja kvikotám, tak ty kotkodákaš. OK?
 

Rátaš sám seba ku kvikotajúcim neprajní

neprajníkom našich slovenských symbolov?
...keď tak promptne vzťahuješ slovné spojenie o kvikotajúcich neprajníkoch na seba.
Veľmi interesantná je tvoja reakcia...
 

To

Dankovi nestacia tie styri stoziare pre NR SR? Jaaaj ale v Budapesti maju vacsi, aj s vacsou vlajkou...
 
Hodnoť

Problem so sprchovanim

ba dokonca zachodmi bol aj napriklad vo Woodstockom festivale, ktoreho vyrocie sme nedavno oslavovali. Aj ked to bolo pocas obdobia vlady komunistov v Jasnej, komunisti s Woodstockom nic nemali.
Dovolim si tvrdit, ze hygiena na komunistickej spartakiade bola na vyssej urovni ako kapitalistickom festivale. A nikoho nezabilo ako na Pohode.

Medzi nasimi obcanmi mame dlhorocnu tuzbu po tom, aby veci sli podla poriadku. To je vsak nezmysel. Poriadok je vynimkou z chaotickej existencie a prirodzeneho chaotickeho stavu. Treba sa vyznat v bordeli, pocitat s nim a riesit realne problemy. Armada na spartakiade roku 1985 to vyriesila. Stacila organizacia a disciplina. To nam dnes chyba a preto sme neuspesni.
 

1043166, spartakiáda v roku 1985 a aj

iné spartakiády v nekdajšom (komunistickom) Československu boli súčasťou komunistickej totalitnej propagandy. Tá sa naviac potrebovala vtesnávať do priazne komunistickej strany ZSSR. Nešlo teda o pohyb, šport, mládež, ale v prvom rade o klasické (totalitné) kolektivistické divadielka, aké pozná ľudstvo aj z čias tzv. Tretej ríše. Beztvará masa potácajúca sa v maskách pretvárok. Pre koho? Pre úzku skupinu osôb, ktoré sa nedávali voliť v slobodných voľbách.

1043166, takže "organizácia a disciplína". Kto platil spartakiády, prvé máje a iné propapalášske rituálne udalosti? Daňový poplatník, ktorého sa nikto nepýtal, či sa mu rozhadzovanie financii pre potechu KSČ (KSS) pozdáva.

A prečo máte pocit, že dnes sme neúspešní. Za akú časť populácie tu nariekate? Za tú, ktorá nostalgicky spomína na časy všeobecnej podriadenosti a zbabelosti?

Prečo svoje osobné pocity pretavujete do zovšeobecňovania a zjednodušovania?

Ešte k organizácii a disciplíne: to akože dnes potrebujeme nejakú partiu, ktorá nás bude stavať na značky?
 

Moje osobne pocity

nadradujem nad kazania nabozenstva, totality ci mejnstrymu vratane zovseobecnovania a zjednodusovania. Aj zjednodusovnie je uzitocne pokial sa neprehana (Einstein).

V osobnom zivote, ak ste sucastou organizacie ako napriklad firmy, ale aj krajiny je organizacia disciplina dolezita. Vzdy porazi bordel a roztriestenost. Slobodne mozme mysliet a komunikovat (az na pripady ked nie) a v ramci spolocenskych obmedzeni aj konat, ale na dialnici musime jazdit vpravo a v Japonsku vlavo.

Spartakiada, zrazy Hitlerjugend a Sokolske podujatia za prvej CSR boli divadelne podujatia, ale pre mladez a zdravie naroda uzitocne. To je dolezitejsie ako jej propagandisticky uhol. Tak ako dnes fitko podporuje zdravie, ale nie je nahodou hlavne sposob obzivy pre majitela?
 
Hodnoť

 

Myslím že by bolo dobré ten stožiar odstrániť hneď ako bude príležitosť.
Inak pripomenulo mi to istého starého eštebáka, ktorý chcel nad Nitrou postaviť megakríž. Je to niečo podobné. Podobný prejav ľudskej malosti.
 
Hodnoť

 

Keby tých stožiarov bolo desať, tak aj to je málo...Na ochabnuté národné vedomie Slovákov je každá symbolika dobrá.... Až nebudú Slováci dosť odolní proti liberálnej propagande a zapredaným liberálno-globalizačným médiám, ktorí systematicky odrádzajú občanov od vlastenectva, tak si neudržia svoj štát... a stanú sa kolóniou a páriami Európy....Splietať naše symboly štátu s diaľnicami či zdravotníctvom je úplne mimo misu...(to nemá nič spoločné s tým, že to inicioval nevzdelanec Danko)..
 

priority

Na to, aby som bol sebavedomy, nepotrebujem ziadne stoporene zrdky s handrami, na ktorych je nakresleny dvojkriz s trojhrbom ukradnutym od Madarov.

Ovela dolezitejsie je nieco vediet, byt schopny tvorit, byt uzitocny pre svoje okolie (a je jedno, ci je to dedina alebo cely stat) - ale to je ovela tazsie, nez oslavovat stoziare a kona s mega gulami, na ktorom sedi boss zodpovedny za vyhnanie a vyvrazdenie nasledovnikov Cyrila a Metoda = Svatopluk.
 

a si sa prezradil...

Vraj trojhrb ukradnutý d Maďarov - počúvaj Ty Orbánov poskok.

Na tvoje poučenie - dvojitý kríž nie je len akýmsi východným byzantským variantom jednoduchého kríža, základného znaku kresťanstva, ale že od prvopočiatku výskytu má jeho forma aj špecifický obsah. Medzi jednoduchým a dvojitým krížom základný je významový rozdiel.
Znak kríža v byzantskej ikonografii bol na počiatku jeho zobrazovania symbolom víťazstva. Ešte v 5. storočí ho na minciach najčastejšie vidíme v rukách Viktórie, resp. na anjela zmenenej, pôvodne antickej bohyne Víťazstva alebo len v sprievode nápisu VICTORIA.
Počiatky výskytu dvojitého kríža sa viažu k jedinému centru – k Byzantsku.
Keď sa mestá v 13.storočí stávali slobodnými kráľovskými mestami, tak mestá na území Slovenska si zväčša volili dvojkríž, mestá na území dnešného Maďarska si volili arpádovské brvná. Už v 13. storočí je to teda teritoriálny znak Slovenska.

Prvý dvojkríž bol len sám na ranogotickom štíte. Pre Uhorsko to však bolo trochu cudzie – taký veľký motív, ako kríž, sa vznáša vo vzduchu. Cítili potrebu ho nejako upevniť, na NIEČO POSTAVIŤ, aby sa zvýraznila veľkosť. Nakoniec sa presadil GOTICÝ OBLÚK. A ten pripomínal vrchy, najmä keď sa začal zafarbovať na zeleno. Vrchy to ale NEboli.


Pre nás Slovensko nie je nebezpečný Soroš - pre nás je nebezpečný Orbán, Ak sa pod názvom soroš myslí niekto kto aktívne, podvratne, pomocou financií podvracia nieči štát tak pre Slovakov je najväčším sorošom Orbán. Spýtaj sa dole na Žitnom Ostrove (pre teba Csallokoz) koľko peńazi tam rôznym madarským firmám dáva Orbán, s podmienkou že budú podporovať LEN maďarské spolky. To je ako v SEKTE. Najrožšírenejšie náboženstvo u našich južných susedov je MAĎARÓNSTVO.
 

 

A.Brozek: Lexikon vlajek a znaku zemi sveta. Kartografie Praha, 1998:
"Dvojity kriz se objevil v erbu uherskeho krale Bely III v.r. 1189 a patri mezi bezne figury slovenske mestske heraldiky. Symbolizuje tri vyznamne svetce - sv.Benedikta, sv.Cyrila a sv.Metodeje. Trojvrsi pochazi ze znaku Horniho Uherska, kde bylo zelene a bylo interpretovano jako hory Tatra, Matra a Fatra. Od r.1848 se maluje ve slovenskem znaku modre."

Kedze az do roku 1918 bolo sucasne uzemie Slovenska sucastou krajin s hlavnym mestom v Budapesti, nie je ziadnou hanbou/stigmou/urazkou, ze nase dejiny su uzko prepojene s madarskymi/uhorskymi dejinami. Namiesto toho, aby sme tento fakt prijali a boli na to prirodzene hrdi, prekrucame a vymyslame si vlastne dejiny, lebo "Madaronstvo", "utlak" a ten, kto odmieta klamat o historii, byva nacionalistami oznaceny za poskoka (Orbanovho Sorosovho alebo Rubikovho).

Klamstvo, vidlacizmus ani 30-metrovy stlp nasu hrdost nepozdvihnu.
 

 

Jozef Novák v knihe Štátne znaky v Čechách a na Slovensku dnes aj v minulosti.
Ako sa dvojkríž dostal do erbu uhorského štátu? Novák si pomáha príkladom s mestskými erbami: „Už pred vznikom mestských erbov bolo akési predheraldické obdobie, počas ktorého mestá používali – najmä pri pečatení písomností – určité symboly. Podobne to vraj bolo aj so štátnymi znakmi.
Spomínaného Bela III. s dvojramenným krížom spája jeho pobyt v Byzancii. Arpádovský kráľ totiž strávil jedenásť rokov na dvore cisára Manuela I. Tu sa zoznámil so znakom a po návrate do Uhorska ho za svojej vlády (1172 – 1196) údajne povýšil na štátny znak v heraldickej úprave. Podľa Nováka však „Belo nebol až taký suverénny pán, aby mohol svojej krajine nanútiť ako štátny znak cudzí symbol“ a dvojramenný kríž musel mať na území kráľovstva dlhšiu históriu - od čias Cyrila a Metoda..
 

pôvodne nebolo trojvrsie

Ako som písal, pre Uhorsku šľachtu bol symbol kríža príliš silný aby bol osamotený. Preto neskôr v cca 14. st. boli k nemu pridávané podklady, podstavce - gotické okná, neskôr vrch znázorňujúce Golgotu, symbol Vykúpenia. Až oveľa, oveľa neskôr o 200-300 rokov cca v 16. st. sa začalo písať že znázorňuju Tatru, Fatru, Matru. V skutočnosti, v histórii heraldiky sú len podstavce pre Byzantský dvojramenný kríž. Ten prišiel k nám cez Metoda, a neskôr cez Bélu III. Odchovanca Byzantského cisára....
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Jozef Sitko: Kňažko (výstižne): „Idioti v politike“ 79
 2. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se! 55
 3. Adam Nochta: „Odporný farizej“ menom Šeliga 49
 4. Martin Fletcher: Open Air Program – Letos jinak aneb skvělá nálada na Kavčím plácku 47
 5. Martin Fletcher: Rock For People Home aneb komorně v Hradci Králové 47
 6. Pavel Macko: Policajná inšpektorka klamala, čo využil stíhaný sudca Molnár 45
 7. Věra Tepličková: „Choď a ospravedlň sa, povedali mi. Tak som išiel a ospravedlnil som sa.“ 44
 8. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 40
 9. Radovan Dvorsky: Chcete vedieť koľko obetí má SARS-CoV-2 na svedomí? Sledujte nadúmrtnosť. 27
 10. Maroš Chmúrny: Užitočný vedľajší efekt Kollárovej diplomovky 18

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Súdňí hňusoba
 2. Andrej Hossa: Inteligentné hodinky sú trendom súčasnosti!
 3. Július Kovács: Zabudnutý príbeh z východného Slovenska
 4. Ivan Čarnogurský: ŠTÁT, PRÁVO A VEREJNOSŤ
 5. Gabo Németh: Kamelot s očami ako srdce básnika
 6. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
 7. Evka Török: Úvahy
 8. Juraj Gonšor: 7 (slovenských) gospelových muzikálov
 9. Marián Tkáč: Na Kollára tlačia. Matovič ukazuje silu. Tlak v kotli stúpa.
 10. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle VII. Bývalá psychiatrická liečebňa v Bytčici. Nový pavilón.


Už ste čítali?